Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
ema
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Фев 18, '18, 21:42

Re: Какво сготвих днес

Мнение от ema »

Тъй като си падам по по-различните вкусове, днес си направим свинска пържола със сладко от боровинки, получи се много готино.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от marka »

:daaa: Така е, абсолютно съм съгласна! Ама за такива градски деца като нас, едно просто нещо за някои, за нас си е предизвикателство -например моя натурален, собствено производство ябълков оцет - ми кво да ви кажа, ядем салата с кисело вино :lol: :lol: :lol:
Но си е нашия оцет и такъв ще си го ядем, докато не се опиянчим съвсем :angelche:
Ванина, бях ти обещала рецептата за ябълковия оцет. Правя го две години вече.
Нарязват се ябълки и се слагат в 10 л. вода +1 кг. захар + 2 кубчета мая+ 1 филия черен хляб. Оставя се да кипне, като се бърка с дървена лъжица 3 пъти на ден. Аз го поставям в пласмасови кофи. След около месец се прецежда и се добавя 1/2 кг. захар. Държи се докато се избистри и после се съхранява в бутилки.
gospodinov

Re: Какво сготвих днес

Мнение от gospodinov »

И аз правя ябълков оцет но по друга технология.
На 1 кг. ябълки, 150 гр. натурален пчелен мед, махат се опашките и ако има нещо нередно по кората.
Смилат се ябълките на месомелачка, слагат се в съда, в който ще ферментират, заливат се ябълките с водата и предварително разтворения в нея мед. Слага се толкова вода, колкото да покрие 3-4 пръста ябълките, покрива се с тензух и се слага някъде отвън, на сянка. Бърка се всеки ден докато протече ферментацията, обикновено две седмици. Когато преври и смлените ябълки паднат на дъното се прецежда и се връща само течността. Оставя се така 30 дена, след това е готов за пълнене в бутилки или друг съд.
Аз обикновено го замътвам(разбърквам преди да го започна да го разсипвам) за да има от "майката" в оцета. Оцетената гъба се отделя в буркан и се покрива с оцет, така може да стои до следващото правене. Другия път се прибавя към новия оцет в началото. Ако нямате гъба, най вероятно ще трябва малко повече време да протече ферментацията.
Ако ябълките са много сладки, може и по малко мед да се сложи.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lizi »

Агнешко по френски- най-вкусното агнешко според мен и шведски хляб с копър.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от elmaz »

Lizi написа: Апр 1, '18, 15:22 Агнешко по френски- най-вкусното агнешко според мен и шведски хляб с копър.
Много ме заинтригува :nod:
Би ли дала рецептите и за агнето, и за хляба.
Да обера овациите по празниците :dovolen:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lizi »

Агнешко по френски
1 агнешко бутче
60 гр.масло
200 мл.бяло вино
2 зърна карамфил
1л.с.захар
2л.с.олио
1глава лук
заквасена сметана
1с.л.брашно
бахар,черен пипер и сол
Бутчето се маринова в подправките, бялото вино, захарта и нарязания лук за 24 часа.Месото не се соли.
Преди да се изпече се посолява със сол и се намазва с масло.Пече се 2 часа , покрито с фолио в умерена фурна.Залива се със сметана, добавя се вода и размито във студена вода брашно ,за да се сгъсти соса и се пече без фолио още 10-15 мин.
Аз сложих и гъби.Става и с друго месо от агнето.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lizi »

Шведски хляб с копър
500гр.брашно тип 500
2ч.л.суха мая
1ч.л сол
2 с.л ситно нарязан копър
2.с.л.меко масло
1 яйце
150 мл вода
150 гр.крема сирене
Маята се разтваря в топлата вода и се оставя на топло 10 мин .Добавят се пресятото брашно и останалите продукти.Омесва се меко тесто , поставя се в намаслена купа, покрива се и втасва на топло, докато удвои обема си.След това отново се меси и се слага в намаслена форма (22х12х7см) покрива се и се остава още 45 мин.Пече се в предварително загрята на 175 градуси около 45-60мин.
Аз приготвих рецептата с хлебопекарна (виж в темата),като малко промених грамажите.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от elmaz »

Благодаря ти, Лизи! :tzvetentze:
Ще се пробва. Звучи вкусно.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от vanina_g »

marka, gospodinov, много благодаря за рецептите! :tzvetentze:
Записвам си ги веднага и наесен отново ще се пробваме! Ябълки дребни има много, така че няма отказване! :daaa:

Абе хора, какво е това агнешко посред страстната седмица!Така ми се прияде, че направо ... :hihihi:
ние сме на постен гювеч и туршийка 8-)
wenche

Re: Какво сготвих днес

Мнение от wenche »

vanina_g написа: Апр 3, '18, 14:33 Абе хора, какво е това агнешко посред страстната седмица!Така ми се прияде, че направо ... :hihihi:
ние сме на постен гювеч и туршийка 8-)
Ванинче, Великият пост се принизява до вегетарианска диета, ако не се усмирят страстите ;) :angel2:

Ама показвайте и снимки де :gydigydi:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”