Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Рени, давала съм я, но нещо не я намирам, та ето пак:
Казва се "печен" но не се пече, прави се на котлон на много бавен огън. Бавно става, някъде към 3-4 часа поне са му нужни.
Продуктите са:
Лапад - нямам представа колко, ама набери една торбичка от 5 кг и я натъпчи даже.
4-5 връзки зелен лук
3-4 връзки зелен джоджен/гьозум
сол, червен пипер, олио.
(внимавай със солта, зелениите бързо се осоляват, слагай като за салата)

Трябва ти по възможност висока и тясна тенджера, щото листата се редят сурови и заемат обем нагоре. Висока, висока - 20-22 см висока ще стигне..

Лападените листа са почистени от дебелите дръжки( ако са доста големи аз ги изрязвам с ножицата като сгъвам листото, нали се разбира :lol: ) Трябва да са цели, не се режат, редят се.
Технологията е: плътно наредени лападени листа, после се ръси отгоре нарязан зелен лук, гьозум, сол и червен пипер и малко олио. После пак ред лапад и пак от другото и така до горе, притиска се като се реди леко, най-отгоре е лапад.
Това е цялата философия, слагаш капака и котлона на най-ниската степен докато остане само на мазнина.
Вода не се слага, то си пуща доста, но ако те притеснява отдолу първите листа да не загорят, сложи 2-3 с.л. на дъното.

аз малко съм го улеснила: В една голяма купа нарязвам заедно зеления лук и джоджена, слагам сол и червен пипер и разбърквам добре. Тук можеш да сложиш и олиото, макар че аз ръсвам по около лъжица на всеки ред от тая смес.
Лападените листа редя на два реда - първия в едната посока, втория напречно и тогава ръсвам олиото и слагам от сместта. Най-отгоре слагам дори три реда лапад.
Първоначално докато се сгорещи може да е малко по-силен котлона, но трябва да си до него и след десетина минути да намалиш.
Това е, не се отваря, не се разбърква, нищо не се прави докато не остане на мазнина само.
Цялата смес от тая тенждера постепенно се сляга и се уплътнява, накрая става 5-6 см плътен слой, прилича на торта и дори може да се реже като торта.
ето пак от старите снимки как изглежда в тенджерата когато вече е готово и съм го нарязала за сервиране.

Изображение

С лъжица кисело мляко е божествено. :potekoha:
много ще се радвам, ако и някой друг го опита, и поднови бабината рецепта.

п.п. пък каква гарнитура за печено агнешко е, думи нямам. Винаги когато съм сервирала на гости така, лапада първи свършва, може агнешко да остане, но лапад не остава
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7654
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2135 пъти
Получил благодарност: 1207 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от pepelqshka71 »

Ани, изглежда много вкусно. Ще се пробва. Може ли лапада да се замени със спанак?
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от сюзан »

Ани, това ядене го зная от баба си. Разликата е само в това, че се слага и една кафена чашка ориз. Нарича се мамул. Правила съм го и със стар лук, ако няма зелен. Вчера го готвих. Внукът ми го хареса много. Поднася се с кисело мляко.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Какво сготвих днес

Мнение от renimoss »

Хем вкусно, хем и самО се готви, така обичам! Ще го пробвам непременно. Благодаря :tzvetentze:
Мисля си, че ако се сложат сушени домати ще стане също хубаво.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от vanina_g »

Аааа този лапад изглежда страхотно! :potekoha: Обожавам зелении :ieeee:
Аз днес си набрах малко, ама май няма да ми стигне :hmmm:
ще изчакам следващата порция листа в градината да събера повече и задължително ще пробвам! :tzvetentze:
gospodinov

Re: Какво сготвих днес

Мнение от gospodinov »

Calico, това с тоя лапад много интересно и вкусно изглежда, ще го пробвам.
Винаги, когато видя такава стара рецепта, на някоя баба си удивлявам, колко елементарни и постни неща са яли тогава хората.
И съм убеден, че здравето и дълголетието са го дължали до голяма степен на този простичък хранителен режим.
От баба си знам, че най-редовно на тяхната трапеза са присъствали постни ястия -яхния с маслини, с хамсия (дребна осолена риба,това ми е странно и не мога да си го представя), постна манджа с пипер Сиврия, който лятото са сложили в глинени съдове със сол и оцет, като туршия, а го готвят есента или зимата и др.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво сготвих днес

Мнение от milena02 »

Никога няма да повярвате: аз в тази тема! Да обаче, готвя! В момента! И сега ще споделя менюто, което приготвям като допълнение към късата черна рокля и безупречната прическа. Зелена салата, с репички, краставички и каквото си трябва; ордьовър от синьо сирене и печен патладжан; после- пържоли с гъби и сметана; и накрая - сладолед, гарниран с пресни ягоди. И ако утре не ми купи мечтания храсторез, вече.... ще е на пост и молитва!
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от vanina_g »

milena02 написа: Апр 12, '18, 19:33 Никога няма да повярвате: аз в тази тема! Да обаче, готвя! В момента! И сега ще споделя менюто, което приготвям като допълнение към късата черна рокля и безупречната прическа. Зелена салата, с репички, краставички и каквото си трябва; ордьовър от синьо сирене и печен патладжан; после- пържоли с гъби и сметана; и накрая - сладолед, гарниран с пресни ягоди. И ако утре не ми купи мечтания храсторез, вече.... ще е на пост и молитва!
:lol: :lol: :lol:
А аз с една леща мъча саблен трион да получа :D
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Еличка »

:lol: :lol: :lol:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Виола »

Миленка, уникална си! :lol: :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”