Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Satori »

Аз имам процедурно предложение.

Ако някой се хвали какво е готвил, което звучи много апетитно и инострански, моля направо да пуска рецептата в съответната тема или пък да прави нова, ако му е угодно.

Защото иначе се налага да питам Рости какво е "хрушчово" тесто и какво е "кратараки." Не че не мога да си го видя в нета, ама ми е по-гот да си попитам :)
Аватар
rosti
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:02
Местоположение: Добрич

Re: Какво сготвих днес

Мнение от rosti »

Ами за кратаракито и аз доскоро не бях чувала,но скоро някой писа,че е готвил и аз реших да го пробвам.Това е арпа фиде .Направих го като отделно задуших замразени зеленчуци,после запържих арпа фидето,лук,чесън и гъбки.Оставих около 20-25 мин .да се свари всичко това.
А хрушчовото тесто е превъзходно.Давам линк направо за него:
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.1257.html" onclick="window.open (this.href);return false;
"Аз поисках и дъжд заваля.
Не ме гледай със укор в очите!
Запомни! Аз обичам дъжда.
Той единствен скрива сълзите!"
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Какво сготвих днес

Мнение от DOBI »

Ето какво сготвих днес за обяд плюс стиди,ама те не се готвят ,за това не ви пускам снимка.Това си е нещо като традиция у нас всяка неделя обед.За вечеря -сирене в гювече и баница-опитах се да се опъна ,че е много сиреняво ,но децата се теъшнаха,така че менюто е трхен избор :D
http://www.snimka.bg/?album;aid=448455" onclick="window.open (this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Какво сготвих днес

Мнение от ida_ili64 »

ТИРАМИСУ
Изображение

Продукти :

200 г.течна сметана
60 г.пудра захар
3 яйца
250 г.маскарпоне
200 г.бисквити за Тирамису(има ги в Кауфланд в България)
250 мл.студено кафе
40 мл. амарето
1-2 ванилии на прах
по желание-настъргана кора от портокал или лимон
како на прах за поръсване

Начин на приготвяне :

Жълтъците,маскарпонето,половината амарето,захарта и ванилията се разбиват на хомогенна маса с миксера и се оставят в хладилника.
Белтъците се разбиват на пяна в отделна купа.Разбива се и течната сметана около 2 минути,докато се стегне в неподвижна маса.Крема от хлдаилника се изважда и с дървена или пластмасова лъжица се добавя първо сметаната,а после и белтъците.Ако желаете плодов аромат,добавете и настърганите на ситно кори разбъркайте хубаво до хомогенна смес и върнете обратно в хладилника.
Вземете избраната правоъгълна тавичка(малък размер,така,че бишкотите да се подредят в нея на два реда).
Добавете към кафето остатъка от амаретото и потапяйте светкавично бисквитите в течността,в никакъв случай не ги задържайте,действайте на принципа на махалото.Ано не се е напоила цялата бисквита,не я топете повторно!Подредете първият ред бисквити,извадете крема от хладилника и изсипете половината от него върху бишкотите,като изравните.Сипете малко какао на прах в ситна цедка за чай и поръсете отгоре обилно с какао.
По същия начин направете и второто ниво.Залейте с остатъка от крема и поръсете отново с какао.Готовото Тирамису завийте с найлоново фолио и оставете в хладилника минимум 24 часа преди употреба.
Тайната на Тирамисуто е точно в тези 24 часа,за да стегне хубаво крема и да не преовлажните бишкотените бисквити,защото ако са много мокри ,всичко се разпада.

Ето и снимков материал,от тук:

http://idaili.snimka.bg/cooking/kulinar" onclick="window.open (this.href);return false; ... 5.16174215

Аз правя и втори вариант,в сладоледени чаши-крем "Тирамису".Наливам крем,после добавям парченца намокрени в кафето бисквити,пак крем,пак бисквити.Отново престой в хладилника,но в този случай няколко часа са достатъчни.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Какво сготвих днес

Мнение от DOBI »

Ох това е любимия ми десерт,но да има кой да ми го приготви.Хич ме няма в сладкишите! :D
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Какво сготвих днес

Мнение от ida_ili64 »

Опитай,ще се справиш!Фасулско е,става за около 20 минути-едва ли има по лесен сладкиш,при това не си напъваш мозъка или ръцете! :D
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Какво сготвих днес

Мнение от DOBI »

Иде предпочитам да го ям!
То не стига че готвенето не ми е любимо,ама като няма кой.Сега ако взема да бъркам и сладкиши съвсем за канарче ще ме вземат домашните. :lol:
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Какво сготвих днес

Мнение от dora »

Ще се фукна само веднъж (защото съм скромна :lol: )днес е неделя - не че е новина- та през неделя либе ми се връща и готвя поне по 6-7 неща за да му пратя и на него-не можел без моите манджи :lol: .Кое да споделя..... :roll:
Най- сполучлива ,вкусна и лесна ми се видя една и нея ще ви кажа.Купих свински джолан понакиснах го (така правя винаги) и след като го поувкосих го зарових в една наситно нарязана кисела зелка.Така си се гушкаха 2-3 часа на 150 градуса.
Мммммммммммммм вкусотия.
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Какво сготвих днес

Мнение от nel4o »

Картофи на фурна с чесън и зехтин, салата с печени чушки и сушени фурми за десерт.
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво сготвих днес

Мнение от lila »

Готови телешки кюфтета, салата от морков, малко царевично хлебче със слънчоглед - всичко от каварталния магазин (фирма за месо - няма да ги рекламирам). За десерт - зелени ябълки. Само се чудя къде да ям ябълките - и в двете стаи има цъфнали орхидеи, а не върви някак в коридора да гриза ябълка :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”