Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от apis »

Тиквички с макарони

(500гр.макарони,1 л.прясно мляко,4 яйца,1 чаша настърган кашкавал,4 тиквички,3суп.лъж.брашно,сол,чер пипер,олио):

Макароните се сваряват и отцеждат.Тиквичките се нарязват на кръгчета,овалват в брашно и изпържват.
В намазана с олио тавичка се нареждат ред макарони,ред тиквички,ред макарони,ред тиквички,ред макарони отгоре.
Заливат се със смес от прясно мляко,яйца,сол,чер пипер.Наръсва се кашкавала.Запича се.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от venetka70 »

Албена написа: Яну 11, '19, 09:10 Вени, в детството ми имахме съседка туркиня.У тях съм яла пълнени патладжани или тиквички на фурна. С постна плънка от ориз и зеленчуци или пък с агнешка или телешка кайма. И страхотни баклави.А също и мусака с овнешко или с пилешко месо. Не зная как биха се отнесли твоите узбекистанци към една хубава българска баница.Може и нея да я кръстят на теб! :D
Ааа, това с баницата е пробвано вече. В понеделник нали беше Ивановден та черпих с баница по повод на моите четирима именници.
Донесох си турски кори от онези ръчно точените, пресните и обрах точките. Но проблема е, че тук такива кори няма.
Правят нещо подобно, но то даже е по-дебеличко и от питките на дюнерите и се нарича лаваш. Та от този тип кори ме съмнява, че ще стане хубава баница.
Днес за обяд имаше ей това
основното- нарича се жаркое и прилича на нашата картофена яхния с месо
Изображение
салатата- червено цвекло, малко прясно зеле ситно нарязано и нещо като майонеза, ама не съвсем.
Изображение

Нямах време да слизам до стола да се информирам що за чудо е това. За първи път ни го предлагат :hmmm: :hmmm:
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от venetka70 »

Леле, благодаря ви :tzeluvka: :tzeluvka:
Записах си още идеи, ще ги пробвам узбеките с доста неща. После ще пиша какво са харесали.
Току виж още нещо кръстят на мое име и се прочуя ;) ;)
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от apis »

Огретен от моркови и картофи

(500гр.картофи,250гр.моркови,2 филии хляб,2 яйца,50гр.масло,2 каф.чашки прясно мляко,магданоз,чер пипер,сол)

Картофите и морковите се сваряват и намачкват поотделно на пюре.Наръсват се със магданоз,чер пипер и сол,и по 1 чашка мляко.
Хляба на кубчета,се изпържва в маслото.
В намазана с масло тавичка се слагат - 1/2 пюре картофи,пюре моркови,кубчета хляб,1/2 пюре картофи.
Отгоре се залива с разбитите яйца.Запича се.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от apis »

Днес правих подобен вариант,но без хляб и яйца :
Картофи сварени и намачкани на пюре,тиква сварена и намачкана на пюре,кисело мляко.
По еднакви количества приблизително,смесих ги,сложих сол,олио,розмарин нарязан.Запича се.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от apis »

Трябва да направя нов хляб,че оставеното тесто може да се повреди.
Но предния хляб трябва да го направя на нещо.
Та се зачетох в рецепти - какво можем да направим от престоял хляб(баница,омлет,гарнирана пита,пълнени филийки,
сандвичи,сухари,ябълков сладкиш,пържени филии,филии с ягоди,палачинки,сладкиш със сладко,
пудинг със сироп от малини,пудинг със сушени плодове,шарлота,тетевенски сладкиш).

Баница-1 сух хляб,250гр.сирене,200гр.олио,1.5л.прясно мляко,4яйца,сол.
В намазана тавичка се подреждат филии натопени в горещо мляко,след това олио и сирене,после още един ред хляб.
Залива се със смес от останалото мляко,яйцата и малко сол.Нарязва се предварително.Запича се.

Ябълков сладкиш-500гр.сух хляб,2 яйца,1 чаша захар,3 суп.лъж.масло,1 суп.лъж. галета,1ч.лъж.канела,2 ванилии,
8 ябълки,1/2 л. прясно мляко,пудра за хар за наръсване.

Тетевенски сладкиш-10-12 филии сух хляб,1.5 кг.ябълки,150 гр.захар,200 гр.стафиди,80гр.масло,
1/2 бурканче конфитюр от праскови,1 чаша сварен чай.
Стафидите се накисват предварително в чая.Обелените ябълки със захарта и 100 гр.вода се сваряват на компот
(т.е.може и готов компот).Към компота се добавят отцедените стафиди.
В намазана тавичка се подреждат филии намазани с масло,слага се плънката,после се подреждат филии
намазани с масло.Пече се.При сервиране се слага от конфитюра.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

:lol: Апис, така дебелеем, от икономии
шегувам се, ама и за ги правя тия неща
най-често останал хляб правя на сухари, траят дори и година. Само трябва добре да се изсушат, на слаба фурна. После в хартиени торби и после я за попара, я за смилане на галета, или за кюфтета...

Току що направих бисквитена торта. Тя поначало не е трудна, ама имам и по-мързелив вариант в чашки, или малки купички.
Просто като направя крема и натрошавам вътре бисквитите на парченца, разбърквам и изсипвам в чашите :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Еличка »

Ейййй, сега ще готвя моята манджа наречена от децата "бобът на следващия ден" :lol: . Та като ми останат 1-2 купички варен боб, го готвя на фурна с ориз, праз (да има повече!!!), моркови, червен пипер. Подправки по желание (джоджен, чубрица....); месо/наденица/кървавица също по желание - у нас задължително, иначе ще ме изгонят :hihihi: .
В общи линии:
Задушавам зеленчуците и ориза,. Слагам ги в тавата и бульон, почти колкото е нужно за ориза (приспадам количеството в боба). Пека, докато е поело водата и добавям за допичане с боба. Това е. Правила съм го и постно, накрая настърган кашкавал.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от apis »

calico , ми то и книжлето така е озаглавено - ,,Лесна и икономична кухня,, от Надежда Илиева.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от apis »

venetka70 , салатата от червено цвекло и зеле,като че ли е сложена върху пекарска хартия и след това в чинията ?
И може би не са сурови,а имат някаква топлинна обработка.

Пак за макароните - преди време една позната правеше лазаня(кайма,3 вида сирена,сос бешамел)
и вместо кори за лазаня слагаше предварително сварена и охладена юфка.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”