Домашна лимонади и напитки

Изкушения за лакомници и гурмани.
Потребителски аватар
Debi
Баш кафе майстор
Регистриран: съб ное 28, 2009 10:53 am

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Debi » вт сеп 08, 2015 2:51 pm

А къде е точната рецепта на приготвянето на този сироп, Тити?

apis
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб мар 02, 2013 12:41 am

Мнение от apis » вт сеп 08, 2015 5:40 pm

Debi , Titi бе писала рецептата мисля , по напред в темата .
Но птиците изядоха плодовете на дървесния вид , а площите с тревистия намаляват .
Идеята за вино от бъз е чудесна !
Наскоро ми казаха , че правят вино и от арония .

Потребителски аватар
Titi
Чист кофеин
Регистриран: ср ное 25, 2009 11:51 am

Мнение от Titi » ср сеп 09, 2015 10:09 am

Debi написа:А къде е точната рецепта на приготвянето на този сироп, Тити?
Деби, рецептата е на 1 кг. оронен плод от бъзак - 1 кг. захар. В голям буркан с широко гърло се слага ред плод, ред захар, като се завършва със захар. Завързва се на гърлото на буркана марля и се оставя да преседи докато се стопи захарта. Някои го държат на слънце, други на сянка, трети на тъмно, при едни престоява 15 дни, при други 40 - няма грешен метод, както реши човек. Едни го разбъркват, други не, пак няма грешен начин.
Важното е като се оронва плода /с вилица е най-лесно/да се внимава за зелени зрънца, отстраняват се, защото са силно отровни. И като се прецежда - да не попадне плодче в сиропа, защото ще ферментира. Държи се в тъмни бутилки в хладилника или на студено, в маза. Ако нямаш тъмни бутилки, увиват се с хартия. Пие се по една супена лъжица сутрин на гладно, всеки ден, за засилване на имунитета. При грипни епидемии или ако се разболее човек, се пие сутрин и вечер по супена лъжица, но не трябва да се превишава тази доза.
Хайде, д-р Тити се изказа, почвайте да правите сиропа от бъз :D
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон яну 03, 2011 4:59 pm

Мнение от tsany » пон сеп 14, 2015 9:23 am

Аз да попитам някой който има опит-тия плодчета да ги мия ли? И втори въпрос-нямам голям стъклен буркан-може ли в тенджера?
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;

apis
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от apis » пон сеп 14, 2015 10:36 am

Сокът ще изтече ако го миеш след оронването . Измий го когато е още на китки .
Може да си го направиш в тенджера . Аз в тенджера слагам касис със захар .
Но има вероятност да влезнат мравки , особено ако е на открито .

Потребителски аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон яну 03, 2011 4:59 pm

Мнение от tsany » пон сеп 14, 2015 10:47 am

Мравки няма да влезнат, ще го оставя на хладно в къщи-не съм виждала мравки. Хубаво е че може в тендежера-на всякъде пишеше стъкло и знам ли да не би да има значение. Те са още на китки, ще ги измия, да ги суша ли или директно да ги ороня след това. А лимонтозу слага ли се? :hmmm:
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
kim
Чист кофеин
Регистриран: чет авг 23, 2012 3:40 pm

Мнение от kim » пон сеп 14, 2015 1:21 pm

Според мен е по-добре да няма досег с метал.даже такива билкови неща не бива и с желязна лъжица да се бъркат.
Вместо в един голям буркан, го направи в няколко по-малки.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

apis
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от apis » пон сеп 14, 2015 3:34 pm

Имах предвид тенджерата да е емайлирана . Пише , че в тези тенджери билкови отвари могат да се правят .

apis
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от apis » пон сеп 14, 2015 3:40 pm

Лимонтозу няма в рецепата . Ако искаш за вкус , след като стане готово , сложи някаква киселина - може и лимонов сок или оцет .

краси кубарелова
Баш кафе майстор
Регистриран: пон мар 26, 2012 10:53 pm
Контакти:

Мнение от краси кубарелова » ср юни 22, 2016 10:48 pm

Някой да е правил сироп от липов цвят?
Светът е пълен с непознати хора...

Потребителски аватар
maranta
Кана кафе
Регистриран: чет мар 19, 2015 9:54 am

Мнение от maranta » пет авг 05, 2016 10:05 am

Краси, аз правих сироп от липов цвят:) Обаче чак сега виждам въпроса и темата изобщо :oops:(търсих рецепта за ябълков оцет).
Аз пък искам да питам, какво правите с пияните вишни от вишновката? Ето я, тъкмо прецедих и напълних
Изображение
Не се сещам обаче, как да употребя по-добре вишните(освен че ги хапваме по малко :) ) :hmmm:

Потребителски аватар
venetka70
Баш кафе майстор
Регистриран: чет май 21, 2015 12:17 pm
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра

Мнение от venetka70 » пет авг 05, 2016 10:46 am

Аз да вкарам малко смях в темата.
Миналата година и аз се чудех какво да правя вишните от вишновката. Седяха ден -два и ги метнахме на боклука. Бяхме на село, а там боклука се хвърля на едно малко оградено за целта място и през определен период го почистват. Някой да забрави обаче вратичката отворена и кокошките да се намъкнат вътре.
По невероятна картина от пияни кокошки и петел не можете да си представите. Опитват се да ходят, залитат, прилягат. Спукахме се с децата от смях. Следващите 2 дена намирахме снесени яйца навсякъде по двора. Според баща ми вследствие на алкохолното опиянение кокошките не им пукало къде ще снесат яйцата си.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!

Потребителски аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Регистриран: пон май 27, 2013 5:26 pm

Мнение от renimoss » пет авг 05, 2016 12:42 pm

:srofl: :srofl: :srofl:
Страхотна история! Чувала съм за пиян петел, който зевзеците от кръчмата напили с натопен в ракия хляб, но е интересно да се види поведението на пияни кокошки...

Потребителски аватар
maranta
Кана кафе
Регистриран: чет мар 19, 2015 9:54 am

Мнение от maranta » пет авг 05, 2016 2:48 pm

Развесели ни, Вени :lol:
И аз си помислих да ги предложа на съседите за кокошките, ама викам хайде, не са недохранени(кокошките де :), пък и съседите) :lol:

qn4eto
Виенско кафе
Регистриран: вт дек 22, 2009 8:59 pm

Мнение от qn4eto » пет авг 05, 2016 3:25 pm

Още една история за пияници. Преди повече от 20 години дядото на мъжа ми сварил поредната ракия и не му мислил много- хвърлил остатъка от сварените джибри в двора. Явно много скоро след това овчаря извел овцете на паша. По някое време през деня тича човека разтревожен -"Бързо, дядо Жеко впрягай каруцата и идвай да колим овцете - една след друга падат и не могат да станат. Бързо докато не са умрели". Отиват на място, дядото се опитва да ги изправи на крака, а краката им - като ластик. Усъмнил се той и им подушил устата - вонят на ракия. До вечерта поизтрезнели и се върнали клатушкайки се. Та внимавайте с домашните напитки и отпадните им продукти! :lol:

Отговори

Върни се в “Готварство”