Домашна лимонади и напитки

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13710
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 192 пъти
Получил благодарност: 380 пъти

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от zeleno »

аз сока от бъз го правя с много повече цвят , за да има по-интензивен аромат
добавям и джинджифил , а подсладителя слагам след като престои 24 часа / прецеждам и тогава подслаждам
зимата , спорадично , правя следния сок
смилам един лимон и един портокал / кората обелена с картофобелачка / , малка глава червено цвекло , джинджифил колкото палец , понякога и нещо друго , ягоди например или ябълка , в това добавям вода с обема на получената смес , престоява 24 часа , прецеждам и добавям мед колкото ми падне , ако е много сладко после разреждаме , наливам в шишета с телени капачки
пием по една чашка на ден
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от venetka70 »

Рецепта от Саша Тъженска за сироп от див лимон / poncirus trifoliata /.

Узрели лимони се наситняват/може нарязани, а може и блендирани/. Оставят налеп, който се почиства само с вряла вода или спирт. Слагат се в съд и се покриват с вода. Така 24 или 48 часа, зависи колко горчиво ви харесва/сиропът става горчиво-кисел/. Прецеждате и на 1литър вода слагате 1кг захар. Бъркате, докато захарта се разтвори. Не се вари. Затваряте в бутилки или други съдове. В буркани е по-удобно, защото по-лесно ще измиете после.

Сега остава да си отгледате по един-два бодливи лимонени храста и може да пробвате.
Аз лично много съм впечатлена от бодлите на растението и си търся белята и смятам да се обзаведа с поне едно такова растение.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от apis »

venetka70 , докато дойде време да береш плодове от твоя див лимон,
ти предлагам рецепта с цитрусови плодове.

лимони 2 - 3 броя
портокали 2 - 3 броя
мандарини 2 - 3 броя
грейпфрути 2 - 3 броя (без кората)

Смилат се. Слагат се във вода,да престоят 24 часа. Прецеждат се през марля.
На 1 литър течност се слагат 3 кг. захар.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от apis »

Швепс

Кори от 5 кг. грепфрут.

Корите се заливат с 5 литра вода. След 24 часа се изваждат и се смилат.Поставят се в тензух и киснат още 3 часа.
След това се изваждат и прецеждат.Прибавят се 5 кг. захар и пакетчета лимонтозу(не съм записала броя).
Разбърква се докато се разтопи и се налива в шишета.

Тези рецепти са от времето,когато правехме сладко с портокалови корички.
Сладко съм правила,напитките съм опитвала.
Тогава редовно настъргвахме кора от лимон в сладкиш.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 458 пъти
Обратна връзка:

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от botan »

Внимавайте с корите от цитруси, че днешно време са с много тлъст слой химикали и химикалки. В големите вериги магазини би трябвало да са написали върху етикета с какво са обработвани, но обикновено с мнооого дребен шрифт. Четете внимателно и проверете как се неутрализират.

А как правите сироп от мента?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10108
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1028 пъти

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от МГХ »

botan написа: Юли 6, '23, 15:45 Внимавайте с корите от цитруси, че днешно време са с много тлъст слой химикали и химикалки. В големите вериги магазини би трябвало да са написали върху етикета с какво са обработвани, но обикновено с мнооого дребен шрифт. Четете внимателно и проверете как се неутрализират.

А как правите сироп от мента?
Аз кисна лимоните, защото тях ползвам за всичко, в сода бикарбонат. Обаче дали е достатъчно, кой знае.

Сироп от мента правя като кисна клонки мента във вода 24 часа + нарязан един лимон. После разтворям захар 1.5 кг на / 1 л сок като загрявам течността, но без да ври + 1 ч.л. лимонена киселина и запечатвам за капачката.

Обаче на нас ни харесва само прясно направен. Тогава заливам ментата и лимона с горещ захарен сироп /около половин чаша на компотен буркан/ и след 24 часа в хладилника прецеждам. Съхранявам в буркан в хладилника. За пиене разреждам в кана и добавям още изцеден лимон и лед. Така правих от акация, роза, бъз и люляк. Всичко си изпихме. И с мед правих. Става доста приятно.
Сега ще правя тази седмица от лавандула, но пак за прясна консумация.
И съм намислила да се пробвам с комбуча и джун. С чаена гъба.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 458 пъти
Обратна връзка:

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от botan »

Благодаря за рецептата! :liubov2:

Вероятно ги менят, не знам дали содата е достатъчна. Януари мандарините например бяха с цял списък:
флудиоксонил, тиабендазол, ортофенилфенол, пириметанил, прохлораз, имазалил и полирани с нещо, но май редовете не им бяха стигнали. :twisted:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”