Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Светката »

Следващия път на другата степен ще заложа.Но сякаш бухна по-вече отколкото трябва и се е разлял отгоре.
На вкус е божествен хляба с тая рецепта.Мерси Тутти :dovolen:

Честита нова придобивка Макс :daaa:
Сполучливо са се опекли и изглеждат чудесно :dovolen: .Прекрасния шоколадов кекс ще го правим като има време :daaa:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
troll

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от troll »

Светката написа:Трол :dovolen: твоя хляб има прекрасна визия :daaa:
Втория опит с ръженото брашно не стана сполучлив.
Хлебаря решил да импровизира на око,че чак и сирене сложил.Ще се изяде де.Хляб не се хвърля :daaa:
Благодаря ви момичета :dovolen: Ще почерпя все някой ден. :daaa: Имайте търпение :D :ieeee: :ieeemyzh:
Зимата при всички случаи ще се ползва редовно,после незная :dovolen:
Вашите рецепти задължително ще се завъртят в тая хлебопекарна :daaa:
Благодаря Светка!
Пропуснах да кажа, че третия хляб е с квас. Буркана с кваса се вижда на снимката горе.
Ма нещо не го долюбихме.
А хлебопекарната можеш да я ползваш и да ти меси и да правиш квото искаш с тестото. Туй кекс, пай, бисквити, пици а че и луканка, щото тя както меси тесто тъй меси и кайма. А за сладката няма да обесняваме ма някой път, като пръска и много чистене пада.
А визията се постига лесно!
Като втаса втория път го наръсваш с брашно отгоре.
За контраст избираш друго. Ако е пълнозърнест хляба взимаш бяло и обратно.
После с остър нож правиш дълбоки разрези за да се надува там.
Туй няма общо с визията, а с вкуса:
Като го извадиш, можеш да напръскаш с вода и да го завиеш, но можеш да намажеш кората с чесново масло. Струва си.
А туй е третата ми машина.
Първата беше с една перка и я върнах, а си купих black&decker 3lb B2300
Изображение
И третата е същата. Щото за 9 години изгниха ремъчетата дето въртят врътките, а цената им е 75% от цената на машината като я намалят. Ма старата я запазих, щото тя пак си пече програмно, а аз си меся със стационарен миксер.
Пропуснах да подчертая, че ако искаш да тръгне машината в 6 часа утре трябва да сложиш най-отдолу водата с течните фракции, после брашното и всичко останало и най-отгоре маята. :mrgreen:
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Светката »

Teodora76 по твоята рецепта :dovolen: Пробвах с брашно Грахам. Днес взех таман 12 пакетчета суха мая.Да има :ieeee:
Получи се :dovolen: ще повторим.Вкусна прелест е :daaa: Май щото се научих вече :D
Изображение
Изображение
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от sendi1966 »

Охаа,страхотни хлебчета показвате :daaa:
Някой има ли рецепта за хлебопекарна за хляб с квас.
Пак включих на квас.Имам и хлебопекарна,но нямам рецепта.
Не че ми пречи да замеся набързо хляба на ръка,но ми се ще да пробвам и с машината.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от polyabs »

Здравейте,записвам се да следя темата имам хлебопекарна от няколко години, тия дни ще намеря време да споделя сполучливите ми рецепти за хляб, кекс с тиква и щолен, освен това всяко лято варя сладкото в хлебопекарната и става хубаво и се запазва след стерилизиране, но понеже става много течно на програмата за сладко я пускам 2 ри път да извърти програмата отначало, като 10 ина мин преди да свърши слагам по малко лимонтозу. Предимството тук е че не се налага да бъркаш сладкото и то не загаря. :daaa:
troll

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от troll »

Някак не мога да се въздържа да обесня как се прави хляб.
Ще ми се и да цитирам баща ми.
Отиваме на едно велико събитие и по средата една особа с 3-4 апарата на шията, която не беше от трушия. Та тате ми вика: Видиш ли го тоз? Това е професьоналист! Той ще направи 500 снимки и една от тях ще я публикуват в Работническо дело. А ние сме любители. Ще направим 36/72 снимки всеки (аз снимах с пенти половин кадър) но ще има по една, две лоши. Ние не сме професьоналисти и не можем да си позволим голям процент брак.
Та и с хляба е така.
Аз си раня семейството с тоз хляб и до сега не е имало лош.
Първо да спомена, така, че между хляба печен на фурна/пещ и тоз в печка няма нищо общо.
Абсолютно еднаквата топлина отвсякъде е задължителна за добре изпечения хляб. И понеже аз още си нямам фурна го печа в "дътч овън" или "френч овън" т.е. тенджера отлята от желязо и в моя случай покрита с емайл, стъкло.
Всичко започва от пресяването на брашното. Аерирането на един продукт е много важно. Ако пиете не дотам добро вино прекарайте го един път през блендер или даже пастор и ще сфанете за какво говоря.
Та пресяваме брашното 500 гр/ 3 чаши.
Слагаме в 300-350-400 мл 40-45°С вода с от 1/4 до 1 1/2 чл мая.
Аз познавам няколко вида от сухите бърза, за хлебопекарни, традиционна и обикновена. А иначе от естествената всяка серия е различна. Слагаш по- малко ако ще втасва 8-10-12 часа през ноща на стайна температура. Тук е мястото да спомена, че съм втасвал хляб под одяло, с ел. Възглавница и одеяло и във фурна и във тенджера електрическа и къде ли не.
И като слагаме маята във водата слагаме там и захарта 1 чл.
5 минути седим и гледаме и като почнат мехури разбъркваме.
А в туй време сипваме пресятото брашно в настолния миксер заедно със солта и ако ще слагаме една две лъжици сухо мляко ся е момента. Хляба става по пърхав, въздушен. А при течните можем да добавим едно яйце. Хляба става по-жълт. И вкусът се променя. Туй е времетода се добавят семена вътре в хляба.
Та меша си го настолния миксер хляба и по средата се образува кладенче. Там изсипваме водата с маята и захарта а може и с яйце и олио.
Оставяме миксера да меси, а ние включваме фурната.
Ако ще втасваме в нея на 40-50 °С фурните рядко са прецизни.
Аз, последно, правя първото втасване в програмириема тенджера под налягане. След 30-60 мин или докато си удвои обема го вадя и тогава оформям хляба. Има 3-4 подхода. И тогаз го слагам за второ втасване. Обикновено е във фурната за печене и като се вдигне пускам фурната на 230°, а хляба в тавичката вадя и го ръся с брашно и го режа и т.н. а после пак го слагам в тенджерата във фурната и затварям капака и така 40 мин. После отварям капака на тенджерата и слагам купичка с вода и печката на 200° и така 20-25 мин. После вадя на кърпа върху скара.
Разтеглянето и сакръщаването на определени етапи влияе на качеството на крайния продукт.
:mrgreen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Мария Николова »

Трольо, рискувай с един експеримент, който не зная до какво ще доведе с хлебопекарната. :snif: Но помня мама какъв бухнал хляб правеше, печен в махленската фурна на леля Младежда. (Знаех какво значи "младеж", но не знаех какво е "надежда". :lol: )
Пробвай да добавиш при месенето на тестото един добре сварен и обелен картоф. Аз белех картофите, а мама ги прекарваше през решетката на месомелачката. И разбира се винаги слагаше олио! :daaa:
Много съм любопитна дали завинаги ще обогатиш рецептата си, :daaa: :ieeee: :ieeee: или .... няма да повториш... :cry:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от polyabs »

Кекс с тиква:
2 ч чаши настъргана тиква и стафиди (вместо тиква може настъргани моркови или други по твърди настъргани плодове)
1 ч чаша захар
1и ½ ч чаша брашно пресято
1/3 чаша орехи
2-3 ч лъжици канела
150 мл олио
1 Бакполувер
3 яйца
Всичко се слага в хлебопекарната на програма кекс
Пудра захар, ванилия, лимонови кори за поръсване( може и в кекса с продуктите)
troll

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от troll »

Експеримента е в ход!
Продукти:
1 3⁄4 чаши вода в която са вряли картофите около 40°С.
2 сл безсолно масло или маргарин на малки парчета
3 сл сухо мляко на прах
2 сл картофи на прах
1 сл гранулирана захар
1 1/2 чл сол
1 голямо яйце на стайна температура
4 чаши брашно
2 1/4 чл суха мая за машина

Правя го на основната програма за 3часа и20 минути за 2 либри и средно изпечен.

Вече го замеси и ся втасва.
А аз нямам една рецепта, за хляб, а много и разни.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”