Хляб, баници, закуски за шампиони

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Blue sky »

Индекс на рецептите

франзели - Blue sky
тутманик - Blue sky
Питка Средиземноморски стил - krisi
Баница с майонеза - ravik
Видове панировки - tanya1602
коледна дърпана баница - Titi /към външен линк/
Зелник и Баница - tanya1602 /към външен линк/
Истински кюстендилски зелник - mucunka
Баница с праз - Калина-малина
основен бял хляб - rosti /рецепта за хлебопекарна/
Неаполитански хляб - Blue sky /рецепта за хлебопекарна/
Хляб с кисело мляко - rosti /рецепта за хлебопекарна/
Домашна пърленка - tanya1602
Пърленка със сирене и кашкавал - tanya1602
Цветни палачинки - tanya1602
Баница с кисело зеле и праз - tanya1602
Баница праз - tanya1602
пържени филийки на Звездев - Lizi
новогодишна погача - nel4o
Фугас (гръцки хляб) - nel4o
Баница - Satori
Млечна баница - nel4o
Дунавски баници - Satori /към външен линк/
Баници с късмеит и не само - Калина-малина
Баница с месо - Satori
баница с месо на Блеки - Блеки
милинки - Blue sky
ценни рецепти от Стоян - nikolica
Пухкав тутманик - maili
сръбски кифлички - Blue sky /към външен линк/
чешки щрудел на Наталина - Blue sky /към външен линк/
КУТАБ - Titi
Баница с пилешки дробчета - Satori
турски питки - Debi /към външен линк/
болярска питка - Blue sky
пита със сирене - Blue sky
подобрения по горната рецепта - пита с червен пипер и сминдух - johnstalker
"слатинска" милинка - Ламята СпаскаСливенска милинка - bouquet
Баница с домашна юфка - Ламята Спаска
Ръчен хляб - nel4o
тесто за пица - Ел Пистолеро
запечени франзели - bouquet
Крокодил - Moria
Солена корона - didkec
усуканица с лук и сирене - lin6
Баница с тученица - kim
пиде или цървули - al.yank
Пърленка/отново за хлебопекарна/ - Elatior
Баница с гъби и кайма на Just
Погача на Asarina
Питата на Саша
Питката на mama_li
Празнична погача ravik и Blue sky
Сиренките на Рости:
----------------

Започвам с особено любимите ми напоследък франзели
вода 150 мл, хладка
сол 1 ч.л
брашно 280 г
суха мая 1 с.л.
1 с.л. олио
2 ч.л. захар, ползвам кафява

Всичко това го меся и пека в хлебопекраната, но съм сигурна, че ще стане и по традиционния начин, за който няма такава машина. Франзелите оформям по този клип " onclick="window.open(this.href);return false; ... re=related веднъж като свикнеш, отнема секунди само :mrgreen: После ги намазвам лекичко с четка с малко вода, и овъргалям в ленено семе или сусам. Много е важно да се оставят да втасат повторно за около 30 мин, за да набухнат хубаво, а не както е в инструкцията на машината, да се пекат веднага.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Blue sky »

И рецепта за тутманик, засега най-сполучливата, която съм открила в моят поход за търсене на рецепта за перфектните тутманик и милинки.
1 кг брашно
мая колкото кибрит се слага с 200 мл вода и 1 с.л. захар да втаса.
в брашното правим кладенче и слагаме 3 яйца, 1 с.л. захар, сол, втасалата мая, 1 и 1/2 чаша прясно мляко и се замесва меко тесто. Разделя се на три топки, раздърпват се, намазват се обилно с разтопено масло и се нареждат една върху друга. Върху последната се слага плънка от 250 гр сирене и 3 яйца. Прегъва се по дължина на две и се поразтегля на правоъгълник, след което се нарязва на триъгълници. Оставя се на втаса и се пече. Евентуално отгоре може да се направи и заливка от още две яйца, 100 гр сирене, 2 л. мазнина, 4 л. кисло мляко.
Това е рецептата в оригинал, аз спестих заливката и яйцата в плънката, и пак стана доста добре. Обаче това количество е огромно, като взе да втасва преля от едната тава, преместих го в най-голямата ми тава, където пека цели бутчета агнешко :shock: и нея превзе изцяло, че и пак потече. така че, имайте предвид да понамалите пропорцията.
He who plants a garden, plants happiness
krisi
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:57

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от krisi »

Блу скай, може въпросът ми да е глупав - но защо първо го месиш
моята хлебоперакна прави всичко - тоест само сипвам вътре продуктите и забравям
вероятно ако се меси първо, а после само го печеш става по-добре?

а иначе да се включа с една рецепта

Питка Средиземноморски стил
Вода - 375 мл.
Сол - 1.5 ч.л.
Пшенично брашно - 410 гр.
Ръжено брашно - 110 гр.
Суха мая - 3/4 ч.л.
Каперси - 45 гр.
Зелени маслини - 75 гр.

за 30-40 мин. преди да е готова питката - със зехтина се намазва коричката, подреждат се резъните домати и се поръсва със солта, по-добре да е едра - изглежда по-красиво
Зехтин - 3/4 с.л.
Половин домат
Сол - 3/4 с.л

Всичко това го слагам едно след друго и след 2.4 часа - имам готова питка.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Satori »

Това за машина ли е рецепта, Криси? Звучи много хубаво.
krisi
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:57

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от krisi »

да, макар че би трябвало да става и по-обикновения начин
но машината е невероятна глезотия
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от ravik »

Моята любима Баница с майонеза :)

Продукти:
1 пакет кори (ползвам Бела обикновени)
1 майонеза (ползвам само и задължително на Краси - Пловдив)
около 1.5-2 чаши газирана вода
4 яйца
наронено сирене (700-800 гр. може би)

Начин на приготвяне:
В предварително намазнена тавичка нареждам два пласта кори, един пласт наронено сирене, и т.н. докато свършат корите. След това нарязвам баницата на парчета. Ако са по-малки парчетата, мисля, че е по-добре. Разбивам яйцата и майонезата и след това добавям газираната вода. С това заливам баницата, като с вилица разпределям тази смес така че да навлезе навсякъде, т.е. да се намокрят всички кори навсякъде. Дори може да се остави за 2-3 минути преди да се сложи да се пече, за да се поеме течността. Пека на около 220 градуса. След като се изпече, изключвам фурната и оставям баницата вътре докато фурната поизстине. (Ако се извади и се напръска с вода и се завие, става като недопечена.) Мазнина не се добавя.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Blue sky »

Криси, този тутманик га правя на ръце, аз всъщност обичам да меся, машината я ползвам само за хляб и франзели.
Рецептата за питката много ме заинтригува, но нещо не разбрах и нея ли я печеш в машината? или само я замесваш а после доматите ги редиш в тава и отгоре тестото?
He who plants a garden, plants happiness
krisi
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:57

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от krisi »

пека я в машината - а доматите се редят най-отгоре върху коричката :)
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от tanya1602 »

Видове панировки

Не бързайте да казвате, че панираното означава пържено, а пърженото е тежко, високо калорично и следователно вредно за фигурата и здравето. Така е, но ако не злоупотребяваме с панираните ястия, а ги ядем един път седмично или по-рядко, от това няма да умрем, а само ще си усладим душата. Панираните храни са безценно предложение за шведска маса, добавка към сандвич за работата/училището и чудесна храна за пикник или при пътуване. Много ефектен начин за сервиране е като ги нанижете на шишчета, редувайки ги с парченце домат, краставица - кисела или прясна, маслина или чушка.

Не е задължително панировката да съдържа яйце. За тези, които постят също има рецепти. Прясното мляко може да бъде заменено с вода или с овесено, соево или оризово мляко, а яйце изобщо не се използва.

Сигурно всички храни могат и да се панират, но някои са прекалено сложни и може би не си струва усилието – като панираният зрял или зелен боб, например. Не пренебрегвайте панираните плодове – дори само на празник или като съботно-неделна глезотийка.

Има два варианта на подправяне на панировките.

Веднъж може да сложите зелените и сухи подправки в самата панировка или да поръсите ястието с тях непосредствено преди сервирането. Може да използвате и двата начина – една част от подправките сложете вътре в сместа, а другата част запазете за сервирането.

След като панирате ястието, сложете го в йенска или обикновена тенджера, полейте го с лимонов сок, чесън и поръсете със зелена подправка. Затворете го с капака. От топлината ястието допълнително се задушава и овкусява с подправките и става още по-вкусно и притегателно-изкусително ароматно. Не прекалявайте с лимоновия сок, за да не намокрите много панировката. По подобен начин стават много вкусни карфиолът, сварени картофени резенчета, моркови.

Идеална гарнитура за панираните храни са млечно-сметановите сосове или салата тип “Снежанка”, прясна салата или традиционната българска туршия.

Винаги изцеждайте панираните храни върху домакинска хартия, която ще попие излишната мазнина.

Ето някои идеи за панировки:

1. Паниране на зеленчуци – карфиол, брюкселско зеле, броколи, моркови, печени чушки. Суровите зеленчуци предварително се сваряват в малко вода – за около 3 минути, в която сме добавили малко сол и/или вегета или се приготвят на пара. След което хубаво се изцеждат от водата и се панират. Прясно мляко /вода, соево, оризово, овесено мляко/ брашно – типово или пълнозърнесто, малко царевично, босилек, копър или друг вид зелена подправка, сусам. Вместо бакпулвер използвайте газирана вода или бира. Стоплете млякото, прибавете към него бакпулвера и постепенно брашното/брашната. Бъркайте с вилица, докато се получи рядка каша, почти като кексово тесто. Междувременно по средата на процеса започнете да добавяте и подправките. Поднесете зеленчуците, поръсени с покълнали слънчогледови семки.

2. Паниране на картофени, оризови или друг вид зеленчукови кюфтета
За тях панировката не е кремообразна, а суха.
- Оваляйте кюфтета в брашно – типово, бяло, пълнозърнесто или царевично, смесено с дребни овесени/ечемичени ядки и сусам. Към панировката добавете пресен магданоз или копър или сушена зелена подправка – риган, босилек, мащерка. Поръсете кюфтетата с покълнали слънчогледови семки.
- Оваляйте кюфтета само във фино царевично брашно или царевичен грис, смесен с малко къри или зелена подправка.

3. Паниране на кашкавал, сирене, соево сирене-тофу, топено сирене
Използвайте панировката за зеленчуци – безотказна е. В така получената смес изсипете нарязаните на кубчета – колкото половин кибритена кутия парченца сирене/кашкавал и пържете в силно сгорещено олио. В случай, че сместа започне да се втечнява, добавете още малко брашно. Отново сервирайте поръсени с прясна или сушена зелена подправка и слънчогледови кълнове.

4. Паниране на шунка, пилешко филе или риба
- Яйце и след това в брашно или галета – последователно овалваме това, което ще панираме в посочените продукти.
- Брашно, яйце, сухо картофено пюре или корнфлейкс – също овалваме това, което ще панираме последователно в продуктите.
- Масло и хлебни трохи. Подсушете добре това, което ще панирате, поръсете ги със сол и ситно смлян черен пипер. Потапяте ги в полуразтопено краве масло и ти оваляте в трохи от сух хляб. Преди пърженето леко притиснете с длани.
- Галета и царевично брашно в равни пропорции, малко сол, риган, сусам, слънчогледови семки или корнфлейкс – разбърквате всичко заедно и панирате.

5. Паниране на плодове – ябълки, круши, сливи, ананас, банан
Сладката панировка се състои от брашно – бяло, типово или пълнозърнесто, прясно мляко, бакпулвер, малко захар, ванилия, индийско орехче. Ако панирате ябълки, може да сложите в панировката канела. Панираните плодове поднесете поръсени с пудра захар, кафява захар, мед, топинг и/или смлени ядки – орехи, лешници и бадеми. Получават се нещо като плодови бухтички.

Приятен апетит!


Ивет Лолова
Източник: az-jenata.com
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Titi »

Всяка година за Коледа правим дърпана баница - една с тиква и орехи, и една със сирене. До преди три години свекърва ми ги правеше, научила майсторлъка от нейната свекърва. Аз помагах и си мислех, че винаги ще е така. Но се случи така, че тя ни напусна внезапно и първата Коледа след това аз сама трябваше да приготвям празничната трапеза. Първия ми опит беше катастрофален, като съм гледала и уж помагала толкова години, ми се е струвало фасулска работа. Обаче нито дърпаната баница, нито питката ставаха за ядене. За миналата Коледа се взех в ръце и издирих всякаква информация в нета как точно се прави дърпаната баница. Попаднах на ето този клип

" onclick="window.open(this.href);return false;

който всъщност ми припомни нагледно всичко. Направих баници за чудо и приказ, всичко казваха, че "все едно майка ги е правила", а това за мен беше най-голямата похвала. И питката стана разкошна, бях много горда със себе си.
Надявам се и на друг някой клипа да помогне така, както на мен.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”