Зимни мезета и салати

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Satori »

Blue sky написа::nod: правилно, ама защото няма, сол, оцет, други такива за баланс на олиото/тахана, затова питах :nod: Иначе, ще я пробвам тази мешавица, някой път, харесва ми. А див чесън обожавам, ама няма откъде да си взема :evil:
А, има сол и оцет. Просто не написах, защото мислех, че се подразбира. Дори и да няма обаче, чесънът и ряпата са достатъчно пикантни и придават вкус.

Див чесън си купувам от пазара - последната година-две вече има доста.
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от gonel »

Започнахте ли със зимнината?
Предстои ми отпуск и сега умувам какво да приготвя за зимата... :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Задължително ще направя тези зелени и червени доматки:
Зелени домати
На дъното на компотен буркан се слагат по 1 с.л.сол, 2 с.л.захар, 3 с.л.оцет и 2 аспирина. Зелените домати се режат на резенчета. Добавят се чесън, копър и целина. Заливат се със студена вода и се запечатват. Не се стерилизира.

Червени домати
Зрели здрави домати /може и по-добре тип 'консерва'/ редя в 3л.буркан, колкото успея да вкарам, слагам на 1л преварена вода/1с.л. сол. Не се стерилизират, изяждаме първо тях.

Тази година за пръв път ще правя сама лютеница. И моля за съвети!
Иска ми се да е с богат вкус, сладникава...
Мисля да пека чушки, патладжан, да варя моркови и после да смеля всичко с доматите... Но в какви пропорции, не мога да реша...
Как приготвяте лютеница?

И още едно ми се иска: печени камби с подправки. От нова година си мисля за тях, адски ми се ядат! :potekoha:
Те са само камби в компотени буркани, няма зеле или друг пълнеж...

То в нета рецепти много, ама очаквам изпитани многогодишни рецепти!
Благодаря!!! :ieeee:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Satori »

gonel написа:

Тази година за пръв път ще правя сама лютеница. И моля за съвети!
Иска ми се да е с богат вкус, сладникава...
Мисля да пека чушки, патладжан, да варя моркови и после да смеля всичко с доматите... Но в какви пропорции, не мога да реша...
Как приготвяте лютеница?

***
И още едно ми се иска: печени камби с подправки. От нова година си мисля за тях, адски ми се ядат! :potekoha:
Те са само камби в компотени буркани, няма зеле или друг пълнеж...

То в нета рецепти много, ама очаквам изпитани многогодишни рецепти!
Благодаря!!! :ieeee:

Гьонюл, за сладка лютеница задължително се слагат моркови, мисля че се сваряваха преди това. Ще попитам съседката - като бях малка правихме по нейната рецепта няколко години поред, страхотна беше.

Камбите с подправки и настърган морков ми е най-любимата туршия. Ако искаш, ще взема точната рецепта от свекърва ми и ще ти я кажа. Много й е добра тази туршия. Ароматна и сладка, точно по мой вкус :mrgreen:
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от gonel »

Satori написа: Гьонюл, за сладка лютеница задължително се слагат моркови, мисля че се сваряваха преди това. Ще попитам съседката - като бях малка правихме по нейната рецепта няколко години поред, страхотна беше.

Камбите с подправки и настърган морков ми е най-любимата туршия. Ако искаш, ще взема точната рецепта от свекърва ми и ще ти я кажа. Много й е добра тази туршия. Ароматна и сладка, точно по мой вкус :mrgreen:

Да, да, да!!! Обожавам сладникавия вкус при туршиите... :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Чакам и двете рецепти и други моля... :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Satori »

Лютеница
10 кг чушки се изпичат и обелват, след което се смилат на мелачката за месо.
5 кг домати се прекарват през месомелачката и се слагат да се варят. Може това да стане и в тава на фурна, като се разбърква периодично. Като започне да се сгъстява, се прибавя 1 ч.ч. олио, 1/2 чаша захар и сол на вкус. Вари се, докато се сгъсти съвсем - например докато лъжицата започне да оставя пътечка.
1 кг моркови се сваряват и се смилат.
Чушките, доматената смес и морковите се смесват и се слагат на котлона с бъркане, за да не загори. Добавят се накълцани 2 глави чесън. Добавя се олио, около или по-малко от 1 бутилка. Не се изсипва наведнъж, а се добавя с постепенно бъркане. Олиото е достатъчно, когато сместа спре да поема.
След като изстине сместа, се налива в буркани /без препълване/ и се стерилизира 20 минути.

Камби с подправки

Във всяка камба се слага 1 с.л. олио, 1 с.л. оцет, ½ ч.л.сол, 1 ч.л. захар, 2-3 зърна черен пипер, 1-2 скилидки чесън. Слагат се в тава и се пекат на 200 градуса 10-15 минути, докато си сменят цвета. Още топли се слагат в затоплени буркани. Като се напълни бурканът до половината, леко с дървено чукало се натискат, за да влязат още камби и да е плътно. Затварят се и се обръщат веднага.

Има вариант, освен подправките, да се сложат и настъргани моркови и целина. Действа се както в първия случай, като първо се слагат подправките, а после морков, целина и пак морков.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Titi »

Направих първота си зимнина. Цели 12 бурканчета кьопоолу. Много съм горда със себе си.
Рецептата:
3 кг. червени чушки
2 кг. син домат
Изпичат се, обелват се и се смилат на едро с машинката за месо.
Добавя им се 1/2 л. олио, 100 гр. ябълков оцет, 200 гр. захар. Варят се 20 мин. при непрекъснато бъркане.
Накрая в сместа се добавя 1 бурканче горчица.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от dora »

Недейте така бе хора - едва е есен дошла , а тук за зима се заговори. :lol:
Аз замразявам във фризера печени чушки и патладжан и си правя кьополу за деня - става много свежо. :nod:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11808
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от johnstalker »

Кьопоолуто на Маман.

По 5 кг червени чушки, домат и патладжан. Доматите се смилат с машинка която отделя люспите и семената и се сгъстяват на бавен огън до ниво на виискозитет като за лютеница. Патладжаните се обелват и нарязват на едносантиметрови филийки и се осоляват, оставят се 5-6 часа да се отцедят ( падне горчилката). След това се изпържват, до омекване, оставят се да изстинат и се смилат с машинка за месо (едра цедка). Чушките се пекат обелват и смилат в същата машинка за месо. Смесват се всичко това, и се докарва на сол. После разсипваме по бурканите и стерилизираме, за около 10 мин. Никакво дрого 'кьопало' не моем да кльопам.. или кльопам с голям зор. :D Цялата тайна е в пърженето на патладжаня.
От тази доза излизат около 20 броя, 400 млл бурканчета от мед.
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от maili »

Ето ние как правим камбите
Във всяка камба се слага ситно нарязан чесън и няколко зърна грозде (ние слагаме от отела сдобива страшен цвят)и целина.Сипва се 1ч.л.захар,1ч.л.олио,1ч.л.оцет и се посоляват.Така напълнени се опичат във фурната и още топли се слагат плътно една върху друга в буркана.След което ги стерилизираме.
Обожавам ги
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от pachetooo »

ето какво бях проготвил миналата година за меза през зимата ,дано и тази година да има
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”