Коледни сладкиши

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Коледни сладкиши

Мнение от botan »

Тц-тц-тц луди-млади! Едно време имаше романтика, а сега без въпроси - направо към действието. :lol:
При мен тестото стана много хубаво. По съветите след като прибавих всички сухи продукти пробвах и на ръка да го помеся. Когато пипаш бързо и мачкаш не се залепва, но аз пробвах да поизстъжа и от стените за да мога цялото да го размеся хубаво. Тогава полепна по върховете на пръстите и се отказах от тази идея, щото това тесто не изглежда особено празнично помазано по ръцете. :mrgreen:
След като го оставих в хладилника за два часа да стегне съвсем пък не лепнеше.
Другото, което правих бяха джинджифилови бисквитки с глазура, защото имах изостанал сладък джинджифилов сироп още от време оно когато си правих захаросан джинджифил. Тестото също стана много хубаво и незалепващо, а и се опекоха много бързо. Само дето на глазурата й трябва една нощ да стегне, а аз нямах толкова време.
Сладките работи вкъщи трудно се снимат. Ето на тази снимка ММ е заровил зурличка в напуканите сладки и разбира се, вижда се вече дъното на чинията. :mrgreen:
Изображение
Моля без спекулации относно пола на джинджифиловото прасенце. :hihihi:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4446
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 68 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от jozefin »

Страхотно изглеждат! И джинджифиловите бисквити!
На напуканите топки само 2 ч. ч. ли брашно сложи?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Коледни сладкиши

Мнение от botan »

Да, вървях по рецептата. :nod:
При мен по-трудната част беше с оформянето, защото не мога да направя еднакви топки, а това има значение при печенето. По-малките станаха по-сухички, по-големите веднага след като ги изкарах бяха с толкова мека сърцевина, сякаш бяха още сурови, но като изстинаха се стегнаха и се оказа, че са изпечени и отвътре.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Силвия »

Не е моя заслугата, щерка ми ги е правила, ама много вкусни бяха :potekoha: току-що ометох последните :lol:

Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Коледни сладкиши

Мнение от dar »

От шест часа сутринта чета темата и копирах почти всички рецепти. След цветята най-много обичам да готвя, но това със сладките не ми се получава. Имам горчив опит от едни коледни сладки, които бяха толкова вкусни и ужасно не лицеприятни. Нали е от формичките за сладки? :lol: Та ако споделите от къде да си намеря коледни формички за сладки може тази година пак да се пробвам. И тези Линцерови сладки с какви формички ги майсторите, със същите ли? :tzeluvka:
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Светката »

Започнахме днес с Английския коледен кейк
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Коледни сладкиши

Мнение от ToBo »

Дар, аз си купих формички за 2 лв. от Кауфланд. Има елхичка, звездичка и сърчице, които стават за Коледа. Имаше и за Великден подходящи :D - цветенце, щъркел и зайче. Меки и пластмасови са, но ако ти е добро тестото, няма проблем :daaa:
Да взема и аз да забъркам това английско коледно нещо :hmmm: Преди години прочетох, че трябвало да стои със седмици, преди да се яде. А това ми се струва невъзможно у нас :mrgreen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
GIOIA(Джоя)

Re: Коледни сладкиши

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Дъщеря ми си купи коледни формички,метални от Джъмбо за 3 лв,преди две години.Още стоят неразпечатани :oops:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Коледни сладкиши

Мнение от dar »

Светката написа:Започнахме днес с Английския коледен кейк
Тобич, днес стартирах с рецептата на твоите меденки. Пробно. Малко ги държах в хладилника и малко лепи тестото и фигурката се разваля. За утре съм оставила другата половина от тестото в хладилника да видя как ще е. Ако не ще ги правя като топки. ММ ги одобри :tzeluvka: , така че ще присъстват на трапезата ни и си и ще бъдеш споменавана :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: Следващото упражнение ще е с английския сладкиш. Ще ме оценява снаха англичанка, така че дано не се изложим пред чужденците ;)
Deleted User 2919

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Deleted User 2919 »

Ако нямате време, а децата ви искат домашни сладкиши, то готово тесто, именно за бисквити , продават в магазина готово. Разточвате, , правите фигурки, украсявате..Стават вкусни и красиви.И вие сте доволни, и децата.. Аз купих тесто, наредих отгоре ябълки с орехи, намазах със сметана и готов штрудел, тип шарлотка.Пак е решението.. :dovolen:
На новогодищната маса подреждате бисквитки(,от магазина) в вид на елха, посипвате с пудра -захар, като сняг, , отгоре слагате звезда-бисквитка(закрепването ще стане със сладка сметана,крем) и ..Децата ще бъдат доволни.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”