Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Малката Ида

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Малката Ида »

Поредното хлебче.Половината брашно био пшенично,другата на София мел за баница.Със суха мая.

Изображение

Изображение

Поздрав най сърдечен! :tzeluvka: :tzvetentze:
GIOIA(Джоя)

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Браво,браво!Показвайте чудните хлебчета за стимул :daaa:
И моето хлебче май превтаса

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

400 гр брашно бяло Екосем
100 гр пълнозърнесто на Екосем
350 гр вода
150 гр квас(пълнозърнест)
10 гр сол
30 гр масло

1 ч автолиза,добавих квас,след 30 мин. сол,след още 30 мин. масло.
После 3 разтягания през 30 мин.
Втасва 2,30 ч. на 24 градуса.Оформяне.Втасва още 1.30 на стайна темп. и 12 ч. в хладилник.

Последната снимка се вижда вече обърнат в чугунен тиган(като е увеличил размера си 3 пъти),направих разрези и се разля.
Пекох 20 мин на 275 гр.под капак и 30,може и повече отхлупен на 230 гр.
Малко се надигна и седи леко влажен вътре.
А, и много лека кисела жилка.
Господинов,казвай какво се случи? :lol:
Превтаса ли?

И козунак правих с квас от бозата,по рецептата на Господинов и него май превтасах,но е много вкусен :nod:
GIOIA(Джоя)

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Господинов,само върху дебели,стоманени плочи за пица пекат някои ентусиасти от групата,пък и с 80 % хидратация и не им се разливат хлябовете.
Има много хляб да измесим,докато ги стигнем :lol:
Някои дори не месят,Мама ли,само с лъжица бъркат и разтягат.
И аз мислех,че не меся достатъчно.
И аз забелязах,че втасването,дали в хладилник или на стайна,не трябва повече от двойно да се вдига тестото,иначе се отпуска, става по меко и не се надува.
Сутринта замесих всичко без солта.Като се прибрах добавих сол,и 2 разтягания,бързи,втасва час,(във фурната на 30-40 гр)Сега ще го пека.
Но тестото въпреки,че беше в хладилник (12 ч),някак ми се струва отпуснато.

А козунака така се разля,че не личи плетката :hihihi:

Изображение

Изображение

Изображение
pictures hoster
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

GIOIA(Джоя) написа: Мар 21, '18, 23:56 Господинов,само върху дебели,стоманени плочи за пица пекат някои ентусиасти от групата,пък и с 80 % хидратация и не им се разливат хлябовете.
Има много хляб да измесим,докато ги стигнем :lol:
Някои дори не месят,Мама ли,само с лъжица бъркат и разтягат.
И аз мислех,че не меся достатъчно.
Джой, грешка, която допускаме всички е, че от "0" опит искаме да възпроизведем майсторските изпълнения показвани в клипчета и форуми.
Вярно е, че във ФБ групата има много добри в правенето на хляб, някой от тях и с професионален опит. Въпроса тук е каква е целта на занятието - да се научиш да си правиш хубав и здравословен хляб или да възпроизведеш това, което те правят?
Аз даже спрях да чета в тая група, не че съм много напреднал, но все път четейки и пробвайки, резултата е плачевен.

Плочите за пица са каменни( или камък за печене), да не се бъркаш с чугунените капаци на тенджерите, на които допичат хляба?
Изображение

Тия които ползват висока хидратация (80%) обикновено го правят с вносни, висококачествени брашна, като King Arthur примерно

Изображение

Разликата от това брашно и тези, които се продават в България е силата на глутена, способността му да се свързва с водата и да образува устойчиви структури.
Ниската и високата хидратация са майсторски техники, за напреднали и повечето пъти опитите да се възпроизведат от начинаещи, водят до променливи(плачевни) резултати.
Преовлажненото тесто със слаб глутен(бъркан с лъжица), се държи като желе, което щом изсипеш от формата и веднага става като мекица.
На мен такъв хляб не ми харесва на вкус, не го казвам на база само на моите проби, купувал съм и от пекарна такъв.

Истината, е че хляба с квас изисква доста повече умения и рутина, отколкото този с мая.
За мен, всеки трябва да си намери своята рецепта, с брашната, с които разполага и да си прави хляба по този начин.

А пък и човек трябва да си зададе въпроса - защо си правя хляб, само заради големината на дупките в него ли?
Важно е хляба да е здравословен(да се ползва брашно без химия, даже ако може човек сам да си го смила) и да е вкусен, да се харесва от цялото семейство - това са моите лични критерии.

Колко са големи дупките в него, пада ли сиренето вътре, това вече са съвсем други неща.
Всеки сам си преценя.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Tanet »

А дали ще стане върху загрят във фурната сач? Аз сега сложих квас от бяло брашно и почивните дни ще се пробвам с едно хлебче.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Да, ще стане.
Така се процедира и с камъка за пица, загрява се и върху него се слага хляба.
mama_li

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от mama_li »

Господинов, прав си, че с 0 опит се опитвам да постигна показваното в групата :oops: . Иначе целта ми е да направя вкусен и здравословен хляб, който все пак да става и за ядене ;) . Първият опит беше с много двърди кори, второто, макар и превтасало е по-добро. Изобщо не се стремя да повтарям техните рецепти, там скоро не мога да ги стигна. Опитвам се да налучкам начина на работа с тестото с квас и някои клипчета са ми полезни.
В двата опита използвах твоята рецепта, като съм намалила на половина количествата. Следващия път ще е с 1/4 ;) , че много голямо става, като за нас. Да имам възможност по-често да меся. Голяма краста се оказва това с месенето, май по-голяма от розите :lol: .
GIOIA(Джоя)

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Господинов,естествено че целта е целта е хубав и здравословен хляб.
Но е малко като манията да светиш вечер с фенерчето и да броиш пъпки или да извадиш лупата да търсиш и чакаш да поникне зелено стръкче на някое растение :hihihi:
За плочите за пица са каменни,що съм писала стоманени :hmmm:
От слабото брашно и аз до вчера ревах,даже поредното направо отиде на мекици :oops: хич и не пекох.Дупките не ги одобри детето,че не ставали за сандвичи,но това не ме спира да експериментирам.
Пробвах и без месене,тип опара,но с цялото количество брашно,вода и квас,става :daaa:
Пробвах и с месене в миксер,пак стана.
С по силно брашно,по високата хидратация не е такъв проблем.
5 хляба сполучливи,по 5 различни начина измесих и още търся подходящият за мен.
Лошото е,че не спазвам много рецептите,все се въртя около тях.
За сега установих,че с по голямо количество квас много по бързо втасва,ако тестото се е надуло,но е отпуснато,не му помагам с разрези и не трябва много да го чакам,на първо втасване по добре ми става без да е удвойло размера,стига да не го превтасам и на второто втасване :lol:
Ето снощното хлебче

Изображение

Изображение

Изображение
image hosting site free

Дозата ми е 500 гр брашно на Екосем(400 бяло,100 пълнозърнесто)
370 гр вода,74% хидратация и 200 гр квас,сол
Снощи описах процеса.
Пак превтасах,но аз съм по експериментите и трябва да се убедя сама в грешките си за да ги приема :lol:
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Mama li, ако мислиш, че аз не съм се пробвал да ги мина тия майстори с първия си опит :angelche: ама..... :oops:
Даже по едно време, само това зяпах в нета.
Няма нищо лошо, човек са се усъвършенства и да става по-добър в нещо.
Тая рецепта я написах по молба Девина и е по-скоро някаква насока, за да се започне от някъде. След много пъти месене, човек развива усет и в един момент даже и рецепта вече не трябва.

Даже се убедих, че прекаленото четене на рецепти и гледане на клипчета е по-скоро объркващо и дезориентиращо- всеки си има своя рецепта и метод. Единия ползва "Басинаж" техника за постепенно хидратиране на тестото, друг го прави с опара, трети използва малц.........и в един момент в главата на човек настъпва хаос.....

Искам да ти кажа ,че хляба, който си направила с твоите два опита , някой хора го постигат след 20-я път. :daaa:
Подробности, като точното втасване, разрези, печене се напасват в процеса на работа, това всеки трябва да го "изстрада"
Но световен рекорд се скача, само след години тренировки и себеотдаване.
Опита и рутината идват бавно и с доста изпечени хлябове.
Вярно е краста, иначе ще ставам ли 5.30 да включвам фурната за да изпека хляба в 6.00 сутринта :D :D
Джой, последния хляб е много хубав, продължавай в същия дух.
П.П.
Принципно, при висока хидратация, 74% както е при теб се работи с по-малко квас - 20-25% спрямо брашното. При теб е 40%.....може и от това да ти превтасва :hmmm: . Четиридесет процента трябва да се сложи при 60% хидратация.
В твоя случай, би трябвало да сложиш около 100-120 грама квас
Гале

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Гале »

Тренировка за Великден. Хляб сплетен като козунак. Поръсен е със сол на люспи.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”