Градината през зимата

Публикувай отговор
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градините ни през зимата

Мнение от didak »

Ако се върнем на издръжливостта на растенията и дали се дължи на торенето или видовото разнообразие, не би ли трябвало да се добави и влагата. През зимата слънцето също си пече, освен това често има ветрове т.е. растенията изпаряват много вода, а няма от къде да си я набавят тъй като водата в горния слой е замръзнала. Това обяснява и защо по-възрастите растения не страдат толкова от ниските температури. Едва ли при растенията може да се говори за каляване в смисъла който влагаме при хората. Поправете ме ако греша.
Може ли да се направи категорична разлика дали растението и измръзнало или буквално изсъхнало?
Т.е. едно и също растение при различно изложение и тип почва и начин на поливане (често по малко/рядко по много) би издържало или не при по-ниски температури, може би? :hmmm:
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Градините ни през зимата

Мнение от kmm »

Не знам, didak... Има много логика в това, което пишеш и аз се чудя за едно наблюдение, което не знам как се отнася към това... :hmmm:

В едното ни село - в равното пловдивско поле, на около 100м. надморска височина, завет (даже задух лятото) и почва тежък чернозем, много растения не успяват да презимуват. Същите растения, че и даже разни екзотики като нар и дафинов лист, презимуват чудесно в другия ни селски двор - в полите на Родопите, 500м. надм. височина, завет горе-долу и почва пясъчно-гранитна.
Много сме се чудили, защото очакванията са по-скоро за обратното - температурите в полето ги дават с поне 2-3-4 градуса по-високи и естествено се очаква растенията там да презимуват по-добре, а в полу-планинската област да загиват... Та семейният съвет стигна до извода :D , че причината е в почвата - тежките, неотцедливи почви явно замръзват повече (или по-дълбоко) от леката и отцедлива пясъчна почва.
И от стайните растения, които винаги уморявам от преполиване (стандартната грешка на пишман-цветарите :oops: ), съм стигнала за себе си до следния извод - растенията с по-малко вода оцеляват, но с повече задължително загиват. Преди се престаравах и поливах най-ценните китки, ако не е валяло дълго през зимата. Сега започвам да си мисля, че е грешка :hmmm: . Не знам... как да улучим кога и колко да поливаме зимъска?? :dovolen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градините ни през зимата

Мнение от calico »

Растенията зимата не могат да изпаряват много вода, независимо че пече или духа. Няма достатъчно пад(разлика), която е движеща сила за процеса изпарение, точно защото е студено.
Есенните дъждове са напълно достатъчни за да запасят почвата с достатъчно влага. Ако е имало (а то винаги има) есенни или предзимни валежи, изобщо няма нужда да се полива. Тази влага ще им стигне чак до м.май, щото тогава пък има и пролетни дъждове. отделно снеговете попиват и напояват също, тъй не се хабете зимата да поливате градините.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Градините ни през зимата

Мнение от denitsavm »

За вечнозелените растения, пише навсякъде, че именно липсата на влага зимата е основен проблем :nod: Затова и препоръчват разните иглолистни да се завиват със слънцезащитно покривало
elena kirilova

Re: Градините ни през зимата

Мнение от elena kirilova »

Исе,
къде видя тази страхотна махония-mahonia media
в някой тукашен разсадник ли
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Градините ни през зимата

Мнение от isa »

Ели, видях я това лято в "Зелена пролет". Понеже знам че е по-топлолюбива, реших че е по-добре да взема през пролетта храстчето, за да има време да се адаптира. Струваше 15 лв. :nod:
незабравка

Re: Градините ни през зимата

Мнение от незабравка »

Вярно,че иглолистните и вечнозелените изпаряват вода и през зимата.Тази година при нас есента беше топла и суха и ми се наложи поливане и през октомври и ноември,особенно новозасадените иглолистни.Почвата ни е песъклива и лесноотцедлива.От началото на декември не съм поливала,макар,че няма сняг и много влага,но гледам,че растенията ми са добре.
elena kirilova

Re: Градините ни през зимата

Мнение от elena kirilova »

Исе,тази снимка на махонията от разсадника ли е
на мен ми се струва доста голяма за да струва 15 лева
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Градините ни през зимата

Мнение от isa »

Уау, де да беше това 15 лв. :lol: От нета е снимката, избрана като най-показателна за тази махония . По спомен към 60-80 см. май беше :hmmm:
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Градините ни през зимата

Мнение от ra4eto »

Е хайде да се запиша ... Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Снимките - да се похвалим!”