Градината през зимата

Публикувай отговор
незабравка

Re: Градините ни през зимата

Мнение от незабравка »

Да не би да е илекс?Изображение
Изображение
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Градините ни през зимата

Мнение от kmm »

Isa, благодаря! Махония е :daaa:
Изображение

Изображение

Боже, къде съм бляла, та съм го пропуснала... А вие сте като енциклопедия. :liubov: Сега остава само да намеря, къде се продава.
Дали може да се захваща от резник? Да хода да търся, дали не е оцеляло някое клонче след толкова години... :hmmm:
Бях забравила, че цъфти жълто и цъфнал не е лош също. Ама така е, като не правите тема "Храстите, търси се сорт" :hihihi:

Dal ми напомни за друго подобно - Илекс. Сега, като ми го вкара в главата и него ще трябва да търся :D
Последно промяна от kmm на Яну 10, '12, 21:46, променено общо 1 път.
незабравка

Re: Градините ни през зимата

Мнение от незабравка »

има женски илекси,които без да се опрашат от мъжко растение не правят топчета.Аха значи махония е,при нас го има много в парка,непретенциозно и доста издържа на суша,може да се захване от резник,пробвай с със по-зелени напролет след новия растеж или с полузрели резници през лятото
Последно промяна от незабравка на Яну 10, '12, 21:44, променено общо 1 път.
dal

Re: Градините ни през зимата

Мнение от dal »

махонията девойко е много тъп банален храст , едно време много го тачеха из парковете , обаче понеже е сантиментално и ментално набръмчан в главата ти-ще ти пратя с корени , дай адрес на лични , и чакай да съмне :nod:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Градините ни през зимата

Мнение от isa »

Кмм, тази вечер два пъти се налага да пиша за махония, в една друга тема на Дидак обяснявах :mrgreen: . Много е рязпространена по парковете и междуселските пътища, най-лесно се хваща с коренова издънка, имат множество такива.Има го и в разсадниците.
Ето тази махония е по-голяма ценност, но е по-топлолюбива. Решила съм да се пробвам пробвам :hihihi:
mahonia media
Изображение
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Градините ни през зимата

Мнение от kmm »

dal написа:махонията девойко е много тъп банален храст , едно време много го тачеха из парковете , обаче понеже е сантиментално и ментално набръмчан в главата ти-ще ти пратя с корени , дай адрес на лични , и чакай да съмне :nod:
Тъп не тъп, искам си го :hihihi: Само кажи, има ли едни хууубави едри бодли по самите клони. Или бъркам и в уморената ми тиква са се омешали с тези, дето наистина съм виждала из парковете... Че като погледах повече снимки и ме обзеха едни съмнения :hmmm: Ако кажеш, че е с бодли, утре ти мятам адреса и чакам :D
Последно промяна от kmm на Яну 10, '12, 22:00, променено общо 1 път.
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Градините ни през зимата

Мнение от kmm »

isa написа:Кмм, тази вечер два пъти се налага да пиша за махония, в една друга тема на Дидак обяснявах :mrgreen: .
Ми така е, както вече казах, защото от неуважение към храстите не им направите тема и надлежно да напишете наставления за избор, разпознаване и отглеждане за недочели лаици и всякакви ентусиасти, акто мене и Дидака. :hihihi:


Добре де,... да ви кажа, колкото повече мисля, няма да е било махония. Ако е чак толкова разпространена, защо не съм го виждала от тогава?! :hmmm: Май ще се върна на версията с Илекса. Забравяме за топчетата. Само да намеря такъв, дето да става червен по върховете (досуш като на махонията снимките, дето ги сложих само да обърквам групата :D )
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Градините ни през зимата

Мнение от isa »

Да ама те разговорите възникват спонтанно, ти щеше ли да споделиш в тема махония че търсиш непознат храст, или защо не отиде в темата за разпознаване на определени растения. Ей така гледайки определена тема, ти идват спонтанно едни мисли и ....забъркваме кашата. А и не са много хората които се интересуват от храсти и дървета, за това не са много добре структурирани темите. Но може да се оправи, ако от общите теми се изкопират поотделно мненията за отделни храсти и там вече да се допълват с други мнения. Примерно мислех днес, да си поиграя един ден и да направя отделни теми за десетина храста, някой друг за още 10 и така. Тя общата им бройка няма да е повече от 40-50. А дърветата, почти ги няма, така че може на чисто да се отварят нови теми. :mrgreen:
dal

Re: Градините ни през зимата

Мнение от dal »

махониите из двора са останали от бившите собственици -военни :mrgreen:
т.е. вече 15 години + 23 още от саденето им няма кой да изтреби махониите
е за тва не е било махония , щото няма кой да го открадне това
еми боде , ДА , утре ще ти го снимам , бодли не знам дали има , то не е салкъм , т.е. няма шипове но боде и дере и става червено есен и цъфти жълто пролет рано и има сини топчета есен , е те това е :D
р.р. Исе не се измъквай , а с Любознателна оправете секцията , вие можете
надали има повече от 30 храста и 20 дървета за изписване :hihihi:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31669
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1009 пъти
Получил благодарност: 2299 пъти

Re: Градините ни през зимата

Мнение от Мария Николова »

kmm написа:Isa, благодаря! Махония е :daaa:

Дали може да се захваща от резник? Да хода да търся, дали не е оцеляло някое клонче след толкова години... :hmmm:
Бях забравила, че цъфти жълто и цъфнал не е лош също.
Махонията се хваща се от резник. :daaa: Преди време пратих на дъщеря ми резници от обществен парк - през метър по едно резниче вземах. :oops: . След 1 година от всичките, които се бяха вкоренили направо в двора, тя си остави само едно.
Тук виждам и поддържан корен като дърво - около 2-3 м. високо, но с някакво изчанчено стебло.
Мога да повторя упражнението и за теб. :lol: :lol: :lol: Кажи само кога искаш да ги вкореняваш и дай адресче.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Снимките - да се похвалим!”