Алпинеумът - късче планина в градината

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

GIOIA(Джоя) написа:Разказвай ги тогава.
Сините и розовите камбанки какви са?и на първата снимка в дясно фацелия ли е?
:D :D На първата е фацелията - това дългото - от миналата година от Миша - снимала съм я от близо в темата за нейните цветя. Много е красива с жълтите тичинки.
На третата снимка е силивряк в сянката на два големи камъка - той си е за сянка и отпред синьото е полигала polygala calcarea - тя иска много слънце. На четвъртата снима е онзи дребен пенстемон дето го взимахме от Едром - Penstemon davidsonii. Той се вкоренява много лесно от чепка то дори и някои от клончетат дето се допират до земята пускат коренчета. И той е за слънце. Като прецъфти ако искаш ми напомни да ти дам едно клонче да пробваш, аз и без туй го подрязвам тогава.
Deleted User 5091

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Deleted User 5091 »

nadin, прекрасен алпинеум с толкова цъфтящи ниски цветя :liubov2:
А това синьото на преден план какво е?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

polygala calcarea е синьото. Цветът е клас като на дребните вероники. Започва да цъфти от най-долу и после класът се удължава и цъфтят следващите пъпки и така около месец продължава цъфтежа. Тази снимка е от втората седмица след началото на цъфтежа. Но за да има хубава компактна форма трябва да се засади между някакви ограничители иначе не стои компактно. Иска слънце и камениста варовикова почва.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Гео, граф »

Чаках те, Надич :nod: ! Знаех си, че ще се стовариш като термоядрена бомба с твоя уникален алпинеум :o :shock: :potekoha: :potekoha: ! Ти си владетелката на алпинеумните джвъчки, дето предизвикват въздишки у народонаселението форумно :sstar: :sstar: :sstar: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

:D :D :D Стига де. Ще взема да се засрамя от толкова хвалби. ;)
То мойте не са класически алпинеуми, а по-скоро бордюри с камъни. И понеже искам всичко дето ми хареса са много наблъскани. Ама каквото такова.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Гео, граф »

nadin написа: :D :D :D Стига де. Ще взема да се засрамя от толкова хвалби. ;)
То мойте не са класически алпинеуми, а по-скоро бордюри с камъни. И понеже искам всичко дето ми хареса са много наблъскани. Ама каквото такова.
Една-единствена съфорумка познавам, която не залита в посоката ''всичко дето ми хареса'', Наде. Ама и тя поддава напоследък :sgiggle: . Натиска е лавинообразен по сила, мощ и безумие :angelche: ...

А ти нямаш избор - просто приемай фактите такива, каквито са :tzvetentze: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от tili »

Започна се :) Най-прелестният алпинеум за мен! Наслада за окото и душата :gush:
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от utro77 »

Здравейте!
Влизам в темичката с въпроси и после ще се върна назад да гледам снимки.

Опитвам да си направя два алпунеума :
Първият е разположен на директно слънце. На този етап сложих няколко туфички флокс, за който съм разучила, че трябва да е именно на слънце. Няколко дни след пресаждането обаче флоксчето ми изглежда много зле - повяхнало, направо едва крета... Мислите ли, че има шанс да се подобри, поне за догодина да му се радваме. То е ясно, че сега вече преминава цъфтежа.
На този алпинеум съм сложила още фестука, бял иберис и вербена. Подходящо ли е всичко изброено за слънце?! Да не бъркам нещо?
Какви други цветя да сложа да внесат цвят и да цъфтят лятото, които са за силно слънце?!
Чудех се за теменужки, но мисля, че те не цъфтят цяло лято, нали?!

Другият ми алпинеум се пада на шарена сянка. Там имам аюга, саксифрага и стелещ здравец. Всички тези растения ми обясниха, че са за сянка.

Правилно ли съм ги разположила?
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от ins »

Днес работих по алпинеума, утре ще доизкусурявам. Забравих да снимам и след като полях ,намокрих...бързах :D щракнах 2 снимки ,без да гледам. Много са размазани, но си личи все нещо :D Имам интересни растения ,но не се забелязват, утре ще покажа прилични снимки. :nod:
Изображение
Изображение
:tzvetentze:
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Mike »

Ако мястото ти е на припек -а би трябвало да е такова -хостите ще изгорят от слънцето. По добре ги премести веднага някъде на шарена сянка.
Много добре се е получило. На мястото на хостите ще стои добре нещо супер ниско и почво покривно -седуми, семпервивуми, мащерка с щарени листа и прочие -има ги доста. Дуварчето е супер също .
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”