Алпинеумът - късче планина в градината

Публикувай отговор
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 4 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от divna78 »

Здравейте!
Страхотни алпинеуми сте показали тук!
Съвсем нова съм във форума, ще си направя скоро тема в "представете се" , но се надявам и тук да ми помогнете със съвети!
За тази година съм предвидила да се захвана с един двор, в който няма нищо... Нищо освен троскот и магарешки бодли :oops:
Дворът се намира в едно село, по билото на Стара планина, точно преди да свърши в морето :dovolen: Почвата- глина и камънак, климата-пек, жега, но и доста ветровито!
Теренът е доста неравен, има две естествени тераси и на единия склон има няколко доста големи канари. Идеята ми е да използвам естествения релеф и целият склон да го превърна в скален кът, добавяйки по-малки камъни около големите. Проблемът е троскотът. Как да го премахна без да навредя на растенията, които искам да засадя? Четох (май в темата за почвопокривните ), че ако се засадят цветя, които образуват хубави туфи на гъсто, те задушават плевелите. Миналата година си направих една леха с невени, ами почти нищо от троскота не изби покрай тях! Аме те и невените са си бурени почти :dovolen: За този скален кът съм си набелязала доста растения, ще съм много благодарна, ако имате впечатления от тях, да споделите дали биха виряли и при моите условия. Да допълня, дворът е на склон източно изложение- цял ден слънце!
да кажа растенията, които съм си заплюла: делосперма файър (от миналата година имам засадена делосперма на Купър, след около месец, като отида, ще се разбере дали е оцеляла)
стелеща се гипсофила, делтовиден карамфил, алпийски астри, иберис сноуфлейк, лавандула, аубриета, армерия, флоксове разни, стелещи се...
Знам, че всяка градина си е специфична и аз ще мина през школата "проба-грешка", но ще съм благодарна за разни съвети!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 717 пъти
Получил благодарност: 1490 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Гео, граф »

Здравей, Дивна :shi: ! Добре дошла :tzvetentze: !

В тази тема са показани разкошни растения и още по-впечатляващи композиции, но си имай едно на ум, че повечето са от нета и са сложени по-скоро за да черпим идеи. Малко са хората като Муров и Джоя с изградени каменни кътове. Питай смело, все ще се намери някой да ти отговори :nod: . А ако си направиш тема и покажеш терена със снимки и с подробности като склонове, посоки, слънчево греене, мераци, ще се изсипе форумния акъл връз тебе :angelche: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 4 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от divna78 »

Благодаря, Гео! :tzvetentze:
Тема ще направя, но в момента нямам много снимки. То и не че има нещо за показване освен терен. И уникална гледка на целия Бургаски залив, признавам. То и за това в двора няма абсолютно нищо. Свекър ми, лека му пръст, който е купил местото и строил вилата преди 20 години не е искал нищо да му скрива гледката. След като ММ 10 години успешно ме убеждаваше, че там нищо не вирее, аз реших, да му докажа обратното... И голяма заслуга за това има форумът и разкошните градини, които сте създали! За да не оспамвам допълнително темата спирам, но скоро ще направя моя тема!
Та за скалния кът- знам че в него трева не трябва да има. Но как да се отърва от проклетия троскот? Чудя се дали да не застеля с някъкъв винил преди да подредя по-малките камъни покрай големите :hmmm: Само че така няма как да вкопая камъните, така че да са стабилни... За растенията-иска ми се да няма много високи растения, защото не ми се иска да се крият змии. Знам, че има, въпреки че никога не съм виждала. Иначе съм виждала тук страхотни вдъхновения от камък и треви...
Deleted User 5091

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Deleted User 5091 »

И аз ползвах миналата година геотекстил под камъни и пясък на една пътека и буреняка си изби отново. Не съм сигурна, но ми се струва, че има различна гъстота на оплетката на геотекстила и съответно различна цена. Моят го купих от Хоум макс-само такъв имаше- пълен боклук.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 717 пъти
Получил благодарност: 1490 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Гео, граф »

За геотекстила питайте Маргаритения - нейната градина цялата е върху тази материя. Тя има знанията и опита с него :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Margaritenia »

Дивна, привет и добре дошла!

Поздравления за нелеката задача, с която се захващаш, нелека, но пък за толкова приятна и одухотворяваща:))))

Не забравяй и седумите за бъдещия скален кът, аз лично много ги харесвам, а и са лесни за гледане, изискват малко почва и поливане.

Що се отнася до геотекстила, аз лично съм много доволна. Моят съм го застилала директно върху бурените без да ги третирам с нищо, отгоре насипах чакъл и ефектът е страхотен. Има малки буренчета, които растат в самия чакъл, но не са пробили геотекстила. Досега само 2 бурена съм извадила, които са пробили геотекстила с едни дебели морковообразни корени. С троскота се справих механично с теглене и вадене (без рязане и късане) на безумно дълги корени и с пръскане с раундъп - 2 пъти.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 4 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от divna78 »

Момичета, благодаря ви за приема :tzvetentze: и за отговорите-също!
Захващам се с нелека задача и почвам да се подготвям отрано :D
Искам да постигна нещо подобно
Изображение само че, около камъните, покрай стълбите, да не е трева ( в моя случай - троскот ) , а да са разположени скални градини. (лелеее, справих се и със снимката :ieeee: )
Миналата година пръскахме няколко пъти с раундъп, но ефект-нулев, та за това обмислях да напръскаме с нещо( някой ако знае нещо по-ефикасно) и после "задушавам" отгоре с винил! Само се чудех дали няма да си отровя растенията, които смятам да засадя след това. Ще намина през някой градински център в следващите дни да разгледам този геотекстил. Той трябва да се надупчи, нали? За оттичане на водата.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 717 пъти
Получил благодарност: 1490 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Гео, граф »

Дивна, казваш, че сте ползвали раундъп няколо пъти и няма ефект? Нали знаеш, че за да подейства отровата, трябва да се пръска по време на вегетацията напролет, когато растенията са в буен растеж. Раундъпа прониква през листата в стеблата, а от там в корените. Ако сте пръскали в сухото лято, не се чуди, че ефекта е слаб. Аз съм мазала с четка листата на бурени, за да не увредя съседните цветя :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Margaritenia »

Гео е абсолютно права! Също така, като пръскаш с препарат, винаги спазвай пропорцията, за да има ефект и слагай вътре тор, за по-бързо усвояване от растението.
Геотекстилът не се дупчи. Той представлява оплетка и през него минава вода, задържа влага, но не пропуска слънчева светлина.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Миша »

aya_vhill написа:Дивна, здравей и от мен!
Първо поздравления за прекрасното ти бъдещо 'местенце", има ли мерак ще стане :stiskam:
За троскота: Битката е неравна и е пълна заблуда, че някакво друго растение е в състояние да го задуши- по-скоро е обратното.
Единственият сигурен начин е механичният, тука много е изписано за това.
Аз вече от три години имам фреза с етикета, защото докато има троскот няма да я ползвам- всяка малка частица от коренището за един сезон се развива до мощно растение с огромни корени.
Съседите покриха с геотекстил, отгоре 1 педя чакъл, пробиваха отвори и в тях садиха растенията. Всичко това направиха с идеята да не чистят троскота, само че той проби и стана страшно.
Другият начин е да го мориш с химия, ама и там троскота ще победи :nod:
Троскота успешно се мори с Пантера, няма смисъл да тровите почвата с раундъп, персистентността на Пантерата в почвата е 20 дни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”