Лесно и бързо размножаващи се растения

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Надявам се темата да е полезна за много нови и стари съфорумци. Нека тук да съберем колкото се може повече лесни и бързо размножаващи се растения, независимо от това дали са за слънце или сянка. Мисля че всеки, който започва да прави градина и си няма понятие от доста растения се сблъсква с този въпрос. Кои растения са бързо и лесно размножаващи, пък тези които не могат лесно да се размножат може да се направят като акценти в градината.
Започвам първо със здравец. Има много видове здравец и за сянка и за слънце. Мисля че всички го познават това растение, много лесно се размножава самостоятелно, а също се размножава и с разделяне на коренището.
Сега тук може би изключение прави Geranium Rozanne, което ме навежда на мисълта, че като новак градинар едва ли аз трябваше да отварям такава тема защото нямам опит. Но ако всички се включите с по едно растение темата ще стане много добра и полезна за новаците.

Ето и няколко снимки


Geranium Pink Pouffe
Изображение

Geranium Ballerina
Изображение

Продължавам с растението Crucianella Stylosa. За него даже Мишето е написала, че може да е агресивно.
Изображение

Марги пък е споделила за руската салвия.
Perovscia atriplicifolia
Изображение

Лаленце, за стипа гигантея
Stipa Gigantea
Изображение


Може и без снимки, просто да допълвате с растения, които при вас се размножават безпроблемно бързо и лесно.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Допълвам с растението персикария
persicaria affinis
Изображение
също и
Енотера, Нощна иглика / Oenothera
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Пропуснах
Cerastium tomentosum / Церастиум, Рожец
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Червената тревичка
Imperata cylindrica - Red Baron
Изображение
Тази тревичка при едни съфорумци се размножава лесно и бързо,при други бавно .
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Седумите са много видове ,за всичките пише че са лесни за размножаване.
Sedum maximum - дебела мара
Изображение
Обикновената и кавказката незабравка също успешно се множат сами.
Незабравка (Myosotis sylvatica)
Изображение

Brunnera macrophylla 'Jack Frost'
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Гео, граф »

Браво, Шами, браво, момиче :sclap: ! Чудесна тема :daaa:

Включвам се съвсем набързо с аюгата. Това чудо е инвазивно повече от дивата теменужка, игликата и белиса обединени в цветна Антанта :shock: . Пълзящите му корени се промушват под камъни и дървье, вкореняват се пътьом и правят такива плътни килими, че нищо друго не би могло да ги пробие - ни бурен, ни цвете. Няма никакви претенции за почва, влага, слънце и всякакви такива глезотии. Дори в сайтовете на разсадниците указват, че е нужно ограничаване на този агресор. Обаче пък колко са красиви като нацъфтят сините свещи :nod:

Изображение

Ъм, за брунерата имам доста по-различно мнение. Може би само при мен тя не проявява никакви агресивни мераци. А бих предпочела да ги прояви, защото много я харесвам :D
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Di_Va »

Гео, а при мен пък аюгата не само че не е агресивна, но и всички, които съм купувала поне 6-7 броя лека-полека изчезнаха! Реших че жегата и слънцето и бяха в повече, ама кой знае...
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Благодаря ти Гео :tzvetentze: ,темата е сбитичка ,без много обяснения,просто се опитах да посъбера на едно място по лесничките растения ,за да не се ровят много от бъдещите съфорумци да търсят в морето от информация.
Почти във всяка тема съм откривала някой да сподели за агресивно растение,което само се разраства,но тази информация потъва и се забравя,трябва отново да се търси ,а има хора работещи без много свободно време и вместо да се ровят в градинката си,те се заравят из темите в форума търсещи лесно и простичко растение.Лошо няма ,така научаваш даже и за други растения за които не си чувал до сега. :lol:Та идеята ми беше ,ако нямаш много свободно време ,а искаш да си направиш градинката малко по красива,влизаш в темата,харесваш си няколко растения,проучваш си ги вече сам ,дали са за слънце или сянка и дали са подходящи за теб,купуваш и садиш.Когато имаш повече време четеш за всички останали растения и ги вмъкваш постепенно в градинката си ,като се чудиш как да се отървеш от горните своевременно. :lol:
Същото забелязах и при темите с лалетата и розите.Много от съфорумките ни са споделяли за лалета които при тях не потъват и не се губят ,а напротив множат се.При розите е същото,пак много споделена информация за рози труженички през цялата година се губи.Тобо ,започна една тема за такива рози ,но в нея пак не се пише.
За много от растенията в тази тема съм чела или в нета информация или от темите в форума ,но не мога да кажа че имам личен опит с всички.
Може би трябваше още в началото на темата да напиша ,че всичко зависи от условията при които ще засадите определено растение,защото ако теренът е неподходящ за него то ще се мъчи и няма да се разраства. :hmmm:
Сега пък ми е съвестно да не взема да подведа някой. :ufff:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Продължавам с друго много лесно размножаващо се растение ,астрата.
Размножава се чрез разделяне на коренище,поне аз така си я размножих.Пак са много видове.
Изображение
Aster Purple Dome
Изображение
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Isa Bel »

супер тема! - тази година се замислих над тоз въпрос, като получих астрите от Бел - толкова лесно покриват площ, не допускат трева да расте и освен това образуват плътно цветно петно .... при мен зеленчуковата градина поема цялото ми време от престоя на село и за цветя не мога да си позволя да мисля - но идеята за бързопокривни много ми допадна :dovolen: ... браво Шами че се сети да я откриеш тази тема :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”