Лесно и бързо размножаващи се растения

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8500
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 652 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Докато разглеждах темата и умувах какви растения ще ми трябват за напролет :hmmm: ,се сетих за още един болен въпрос при мен.
Та значи искам напролет да имам цъфнали китки ,ама обилно да са нацъфтели.А то какво се получава :ufff: ,дори и да съм насяла семенца отрано,те или няма да станат или ако израсте нещо то става чак по късно.
Дори и да купя готови саксийки ,то те са две, три,пет ,но пак са малки растения и трябва да ги чакам да дръпнат и то мине пролетта.А аз искам ,ако не в градината .то поне в саксийте да преливат от цвят.
Ох незнам дали ме разбрахте. :ufff: ако пък взема саксий с големи растения,те поцъфтят малко и после ги няма никакви. :hmmm:Докато чакам тези в градината да се размножат и да образуват големите цветни петна,какво да правя. :ufff: Явно нещо пропускам. :hmmm:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от МГХ »

Сетих се за още едно растение.Май не сте го писали до сега. Към тях спада и нигелата.Пръскаш едно пакетче семена първата година и имаш хубава полянка, а на другата година в цялото ти място никнат очарователни , невзискателни и без поливане цветлета . Ей така изглежда Изображение снимката е от нета ,ама си е досущ същата. Че и билка при това /семето/Изображение
Подправката нигела, позната още като черен кимион или полска челебитка, са семената на едногодишно тревисто растение, което произхожда от южна Азия. Заради красивите си сини цветове нигелата се отглежда и като декоративно цвете.
Семената имат пикантен аромат, който напомня лук и леко гочив вкус на ядки с пиперлив оттенък. Използват се като подправка за всякакъв вид яхнии, за поръсване на хлябове и солени бисквити, за салати, а също и за сладкиши и ликьори. Добавят се и в подправкови смеси и като съставна част на къри. С наситения си черен цвят и елегантна триъгълна форма семенцата имат и декоративен ефект за украса на ястията. Нигелата отделя по-силен аромат, когато се добавя в началото на термичната обработка. За да се засили ароматът може семенцата да се запекат на тиган преди да се сложат в ястието.
Съхранява се на сухи места в добре затворен съд, за да запази по-дълго качествата си.
Ползи за здравето
Наричат нигелата „благословени семена” заради лечебните й свойства. Твърди се дори, че това е най-лековитата билка на всички времена, позната и почитана от най-дълбока древност. Семена на нигела са открити в гробницата на Тутанкамон, а цитат от Корана гласи: „Черните семана са лек за всяка болест освен за смъртта”. Съвременните изследвания доказват, че нигелата съдържа над 100 активни съставки, на които се дължи благоприятното й въздействие върху дихателната, кръвоносната, храносмилателната, отделителната и имунната системи.
Нигелата помага при респираторни заболявания, действа като антихистамин и намалява негативните симптоми на страдащите от алергии. Тя също е силен антиоксидант и помага за прочистване на организма от токсини. Черните семенца са богат източник на полиненаситени мастни киселини, които подпомагат обмяната на веществата, регулират холестерола, подобряват кръвообращението, стимулират функциите на черния дроб, подобряват имунинета. Имат съдоразширяващо и антисклеротично действие. Помагат срещу стомашно разстройство и проблеми с храносмилането. Прилагат се при кожни заболявания – акне, псориазис, екземи.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Миша »

билката не е това, това е nigella damascena, билката е нигела сатива
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Миша »

Shami написа:Докато разглеждах темата и умувах какви растения ще ми трябват за напролет :hmmm: ,се сетих за още един болен въпрос при мен.
Та значи искам напролет да имам цъфнали китки ,ама обилно да са нацъфтели.А то какво се получава :ufff: ,дори и да съм насяла семенца отрано,те или няма да станат или ако израсте нещо то става чак по късно.
Дори и да купя готови саксийки ,то те са две, три,пет ,но пак са малки растения и трябва да ги чакам да дръпнат и то мине пролетта.А аз искам ,ако не в градината .то поне в саксийте да преливат от цвят.
Ох незнам дали ме разбрахте. :ufff: ако пък взема саксий с големи растения,те поцъфтят малко и после ги няма никакви. :hmmm:Докато чакам тези в градината да се размножат и да образуват големите цветни петна,какво да правя. :ufff: Явно нещо пропускам. :hmmm:
Трябват ти рано зацъфтяващи и бързо растящи растения, можеш да започнеш с теменужките, дребноцветните, стават и всаксия, стават и за навън , ето ги рано рано при мен
Изображение имам и по-хубави снимки, обаче така ми се спи, че не мога да ги търся

виж и алисума, това е Snow Princess , той е по-голяям, но и другите сортове правят приличен обем

теменужките в градината, тия дребните цъфтят нерекъснато, само трябва да се подстригват от време на време, това са серията Sorbet и Johnny Jump Up
Изображение

Изображение

Рано и много обилно цъфтят и бакопите и брахикомето, също и кученцата, това са растения, които ,освен че зацъфтяват рано, цъфтят и много продължително и можеш даг и прехвърлиш после в градината. Към тези растения прибавяме и лобелиите и изотомата, изотомата освен че расте много бързо и цъфти нон стоп до слани , ухае невероятно с аромат , подобен на дребните зюмбюлчета .Сигурно ще добавя още неща , ама ми трябва нещо по- силно да се събудя :| Това са растения, с които може да започнеш още тази година, а иначе друг път на бистра глава ще ти нахвърлям многогодишни, които да започват рано цъфтеж , после малко по-късни и така да се застъпят, за да имаш непрекъснато цвят
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8500
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 652 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Мише благодаря ти, надявам се тази информация ще е полезна за доста съфорумци,регистрирани,гости и просто четящи,одеве се загледах за това колко много хора четат тук.
А иначе,аз се спирам на теменужки,много ги харесвам,обожавам ги направо,нямаш си напредстава,колко много купих тази пролет, направо в градината ги садих.При мен е по сенчесто,усойно,много зеленина,тоест трева и е рай за охлювите.Лятото като пече убийствено навсякъде,при мен е поне два градуса по ниска температурата,лятото е рай,но зимата не ме питай :lol:
Затова и по бавно ми вървят пролетните цветя,мушкатата се мъчат направо,сакъзите и петунийте също бавно вървят.
Не мога да намеря златната среда или подходящите растения. Пробвах и с хортензий,прегарят им листата пак не стават.
Брахикомето крета,диасцията също,бакопата пък хич нещя,спомина се.Пробвах и плумбаго,слабо нарасна.Продължавам с опитите.Малвата е в саксия, бавно расте.Хойхерите пък прегарят,налага се да ги засенчвам,угодия няма.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от МГХ »

Миша написа:билката не е това, това е nigella damascena, билката е нигела сатива
Мише, прочетох го в нета. Но си права. Сега като попрочетох повече видях ,че явно не са ги разграничили . Аз имам точно този вид, ако не съм ги изскубала всичките , че са голям плевел Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Миша »

Shami написа:Мише благодаря ти, надявам се тази информация ще е полезна за доста съфорумци,регистрирани,гости и просто четящи,одеве се загледах за това колко много хора четат тук.

Брахикомето крета,диасцията също,бакопата пък хич нещя,спомина се.Пробвах и плумбаго,слабо нарасна.Продължавам с опитите.Малвата е в саксия, бавно расте.Хойхерите пък прегарят,налага се да ги засенчвам,угодия няма.
А ако потърсим другаде проблема ? Дай да поразсъждаваме за отглеждането, първо в какъв съд ги гледаш, големина? Второ -в каква почва? При какъв поливен режим? Ториш ли тези в саксиите , с какво и колко? Защото при условията, които описваш , растенията, които изброи, би трябвало да се чувстват прекрасно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8500
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 652 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Мище едни от тях бяха от твоята поръчка ,доидоха прекрасни растения, преместих ги в по големи саксийки, но не и прекалено големи ,по самички да са.Не съм ги торила ,само поливах.Пръстта е градинска.
Като виждах че не вървят почвах да местя,ту на слънце ,ту на сянка :lol: С други купувани от градинските центрове положението е същото.Абе невървят и това е.Кретат едва,едва,няма ги онези облаци дето ги искам,нещат и да попровиснат даже. :lol:Изложението е източно,слънце ги пече до обед някъде и край.В долната част на градината е по слънчево но нали трябва да са на первазите,пък ми и писна да ги разхождам.Теменужките засега вървят по добре от останалите китки,а иначе в двора се шири брунерата обикновената и момини сълзи.Гледам че и седума и астрите се чувстват добре.Това е.А и ягоди са плъзнали ,някакви саморасляци.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Миша »

Shami написа:Мище едни от тях бяха от твоята поръчка ,доидоха прекрасни растения, преместих ги в по големи саксийки, но не и прекалено големи ,,по самички да са.Не съм ги торила ,само поливах.Пръстта е градинска.
Като виждах че не вървят почвах да местя,ту на слънце ,ту на сянка :lol: С други купувани от градинските центрове положението е същото.Абе невървят и това е.Кретат едва,едва,няма ги онези облаци дето ги искам,нещат и да попровиснат даже. :lol:
Пръстта е градинска.
Тук ти е първата грешка, градинската почва бързо се сбива, съответно няма кислород и корените не могат да се развиват
преместих ги в по големи саксийки, но не и прекалено големи
Ако искаш големи облаци, и то с малко торене, ползвай колкото може по-големи саксии, в тях се поддържа по-равномерна влага, растенията правят по-голяма коренова система и оттам повече пространство за хранене, в голямата саксия почвата по-трудно прегрява, оттам и по-малко вероятност да се "сварят " корените .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8500
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 652 пъти

Re: Лесно и бързо размножаващи се растения

Мнение от Shami »

Даже и енотерата жълтата и розовата едва кретат в градината.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”