Подпорни стени

Публикувай отговор
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Подпорни стени

Мнение от Аника »

Либра, идеята ми е розовите храсти да не са доминиращи, а акцент. Може да сложа още някой цъфтящ листопаден отзад (м/у двете подпорни), и някое ниско дръвче, например японска върба, люляк

Забравих нещо важно-север е долния десен ъгъл. Тоест-следобед всички тези са предимно на сянка
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Подпорни стени

Мнение от libra »

Изложението ти е точно като моето.Без значение,че следобед ще пада сянка,там ще бъде голям припек.Ние поливаме допълнително ,въпреки капковото,защото става кирпич.
Не разбрах-долу ще има редица с катерачи,така ли?Ако-да ,това не е само за акцент ,а си е един доминиращ акцент-голямо цветно петно.Трябва да помислиш как ще поддържаш терасата .Люлякът е много досаден с издънките,освен това как ще го държиш на 1м височина.Тези храсти може да закрият горната тераса.Всяко нещо е с някакъв ориентировъчен размер-ако се полива ,тори и му е топло,най-вероятно ще стане по-високо от теоретичното.При мен нали виждаш каква джунгла е .Ако искаш там да има храсти и иглолистни ,гледай за бавно растящи ,мини-варианти.
Когато садиш рози,а и не само ,внимавай за бъдещи размери и да имаш достъп до растителността за подръжка.Уверявам те ,че е малко сложно да се провираш между бодливи храсти или пък да няма къде да стъпиш.Аз вече няма как да се кача на моите тераси,дори розите не мога да изрежа,да се наведа да оплевя,също.За това ти повтарям да се има предвид поддръжката.
Последно промяна от libra на Дек 1, '16, 10:20, променено общо 2 пъти.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Подпорни стени

Мнение от Аника »

Вчера купих тези:

Лавзонов лъжекипарис евлоди голд
Изображение

Юниперус хоризонтален 'Prince of Wales'
Изображение

Туя Globosa
Изображение

Туя 'Aurea Nana'
Изображение

Пицея глаука 'Conica'
Изображение
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Подпорни стени

Мнение от Аника »

libra написа:Изложението ти е точно като моето.Без значение,че следобед ще пада сянка,там ще бъде голям припек.
Не разбрах-долу ще има редица с катерачи,така ли?Ако-да ,това не е само за акцент ,а си е един доминиращ акцет-голямо цветно петно.Трябва да помислиш как ще поддържаш терасата .Люлякът е много досаден с издънките,освен това как ще го държиш на 1м височина.Тези храсти може да закрият горната тераса.
При теб е разкошна джунгла, дай, Боже, всекиму :)
Долу за около 16 метра ще има 3 катерача (всяко поленце от листа е 1 метър). За люляка-права си, махаме го от списъка. То реално между двете си е пръст, и мога да стигна и да ходя там от горната част на терена. Не е супер достъпно, но аз мога да се кача.
Джуджета и нани взех вчера, за другите храсти-на пролет.
Ако някоя роза много не пасва, мога да я сложа и другаде, може изобщо да махнем катерачите, ама някак голо ще стои :hmmm:

Ако ги оставим, мога да сложа там някакви едногодишни, докато се поизточат розите, и после-нищо, или влечащо от горната стена, като фон
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Подпорни стени

Мнение от libra »

Три катерача на 16 м .как ще ги разположиш?Ако не са хоризонтирани ,са малко.Ако ще се редуват с някакви храсти,много добре трябва да се измислят композициите .
Тези туи,къде ще отидат.Трябва да са някъде на страни,стават големи.Имам такива,по 2 пъти в годината ги режем.Конката май не расте бързо,не съм сигурна.
Да,докато катерачите са малки-2г, може всичко да се сади между тях.Евентуално,после да се мести.
За пред 160 см подпорната стена-мястото е централно и трябва да изпипаш сортовете рози,за да не се ядосваш после.Както казах,моят съвет е за изправени храсти,но на теб може да ти харесват и падащи,но трябва да са един вид.Падащите не ги предпочитам ,защото се завират в земята,особено като натежат цветовете от някой дъжд.А през май и юни задължително вали.За височина 160 см ,според мен ,трябва да се избират рози в диапазона 150-180 макс.
Shrop.. е падащ храст
Рапсоди е ниска при мен, с оголени крака по дефиниция и лилавкото прегаря от слънцето.То и други прегарят,де.
Еден е по-висока от 160 ,може би да може да се реже по-сериозно.
Eвентуално,за горната подпорна-дали тя не се явява пред хола или някакъв днев ен кът.Ако-да,розите /растенията на нея не трябва да са по-високи от 50 см.И според това,ще определим какви рози избираме
Последно промяна от libra на Дек 1, '16, 11:13, променено общо 1 път.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Подпорни стени

Мнение от Аника »

А според теб как ще е по-добре? :hmmm:

Туя Ауреа Нана я дават бавнорастяща, смърчът-джуде - до 3м, елводито-до към 3...
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Подпорни стени

Мнение от libra »

Ами,аз има няколко такива и не са нани :hmmm: На външен вид са си точно като твоите.виж горе какво съм писала за розите
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Подпорни стени

Мнение от Аника »

Ами цялото пространство на къщата е ориентирано към тия подпорни стени, натам гледат прозорци на кухня, трапезария, хол. Но между къщата и стената има поне 10м-за поляна райграс
Къщата е в ниското, а най-горе-зеленчуковата градина
Всички хора го правят наобратно, но ние-не, трябва да сме наопаки :oops:
Както и да е-така са нещата

Добре, кои рози от покупката да махна от тая стена, кои нови да взема, ако намеря..

Аха, сега видях-значи еден я махаме, рапсоди-махаме


И дали горе няма да стоят добре рози, които правят храст като на 4-та картинка:
Изображение

За туята-навсякъде я дават бавнорастяща, знам ли и аз
Последно промяна от Аника на Дек 1, '16, 11:47, променено общо 1 път.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Подпорни стени

Мнение от libra »

Т.е ,вие ще гледате срещу подпорните стени?Това е добре,защото ще виждате цялата красота.И на горната подпорна може и е добре да бъдат розите /ако ги има/към 120 см.Тъй като ще се гледат от по-далеч,е добре да има по едри обеми,за да се виждат добре.
Трябва да кажеш тези неща ,за да видим какви рози и колко се търсят
Морсдаг не я харесвам,но другите я харесват .Аз също я бях сложила като теб-никога не й се отваряха цветовете на слънце,а изсъхваха.Но може грешката да е в моя телевизор.
Блу даимънт не я намирам,коя е тази роза?
Фаири е много добре с един съществен недостатък-тя също дефазира цъфтежа и ще цъфти,когато първата вълна е минала.Поне при мен е така.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Подпорни стени

Мнение от Аника »

Блу диаманта изглеждаше така на снимката в разсадника, дадоха ми я уж за почвопокривна, и аз не намерих нищо за нея после:

Изображение

Ами да, трябваше да обясня предварително, просто нямам хубави снимки, за да ви ориентирам
Та...сега вече започвам да правя списък по ваши предположения.
Аз лично мисля, че ако стоим в синьо-лилаво-розова гама там, ще е най-добре; евентуално другаде ще има жълто-червена гама. Харесвам много жълти рози и такива с огнени цветове, но ме е страх там централно да ги тупна
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”