Лунната градина

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Лунната градина

Мнение от Blue sky »

"There sleeps Titania sometime of the night,
lulled in these flowers with dances and delight"


цитатът е от Шекспир, Сън в лятна нощ

Дойде ли пролет, започва да ни тегли все навън и прекарваме колкото се може повече време на открито в градината. Но с летните жеги, крием се вътре на хладно, и едва привечер излизаме да се насладим на вечерния бриз, да пийнем под асмата, или просто да се порадваме на творениято и владенията си. Проблемът обаче е, че с падането на здрача, изведнъж, така прекрасните ни и искрящи през деня сини, пурпурни и червени цветя, се сливат с тъмнината и гледката губи цялата си привлекателност. Решението е т.нар. Лунна градина.

Изображение

При тази градина се набляга на такива растения, които през деня не са особено впечатляващи, но нощем силно изпъкват с красотата си. Под лунната светлина бялото сияе с особен перлен блясък, а бледо жълтото и розово, се открояват по начин, който никога не прави впечатление през деня. Видовете с шарени листа, също изпъкват по особен, различен начин, добавяйки допълнителен и различен вид на нощната градина. Други пък растения, които през деня са крайно невзрачни с вида си, и даже някой би се зачудил защо изобщо само ни заемат място, привечер и през нощта започват да отделят упойващо силен, изключително приятен аромат. А при залез слънце, когато рязко се променят температурите и се появява бриз, някои растения като тревите и бамбука добавят към нощната магия и атрактивни звуци от шумоленето на листата им.
Ето защо, подбирането на правилните растения, може да превърне скучната и невзрачна сивота, в ароматен рай, с призрачна красота. Друго, което трябва да предвидите когато планирате своята лунна градина е да се уверите, че знаете къде точно лунната светлина осветява и че няма засенчващи дървета или сгради. Някои градински елементи като фигури или водни кътове, също биха изпъквали хубаво на нощна светлина, а градинското осветление е много важно, особено романтичните соларни лампи, които разпръскват, мека, нежна светлина.
Ето и една конкретна идея за лунна градина, която включва най-популярните растения

Изображение

1. Alcea rugosa (yellow hollyhock) - Изображение

2. Anemone x hybrida 'Whirlybirds' (Japanese anemone) - Изображение
3. Brugmansia x candida (angel's trumpet) - Изображение
4. Carex muskingumensis 'Ice Fountains' (palm sedge) - Изображение
5. Coreopsis 'Moonbeam' - Изображение
6.Cosmos bipinnatus 'Daydream' - Изображение
7. Eremurus x Ruiter's hybrids (foxtail lily) -Изображение
8. Euphorbia marginata (snow-on-the-mountain) - Изображение
9. Ipomoea alba (moonflower) - Изображение
10. Lavandula angustifolia 'Hidcote' (lavender) - Изображение
11. Lobularia maritima 'Pastel Carpet' (sweet alyssum) - Изображение
12. Matthiola longipetala (evening scented stock) - Изображение - специално за нощен аромат
13. Mirabilis jalapa 'Broken Colors' (four-o'-clock) - Изображение
14.- Nicotiana x sanderae (flowering tobacco) - Изображение - специално за нощен аромат
15. Оеnothera biennis (evening primrose) - Изображение
16. Osmanthus heterophyllus 'Gulftide' (holly osmanthus) - Изображение
17. Passiflora caerulea (passion flower) - Изображение
18. Petunia 'Tidal Wave Silver' - Изображение
19. Salvia argentea (silver sage) - Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Лунната градина

Мнение от Titi »

Блу, страхотна статия. Благодаря, за труда който си положила :tzvetentze:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Лунната градина

Мнение от vodo-leika »

Невероятно красиво! Благодаря и аз за положените усилия!
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Лунната градина

Мнение от mileni »

Блу,много искряща тема :tzvetentze:
Никотианата,наистина има страхотен аромат и то точно привечер.Все едно е напръскано с парфюм наоколо. :dovolen:
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лунната градина

Мнение от Blue sky »

ммммммммм, прекрасно, обичам комплименти :hihihi: :mrgreen: :angelche:

сега сериозно, радвам се, че е интересно и полезно, намерила съм тонове всякакви информации, но не ми достига времето за всичко :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Лунната градина

Мнение от Мария Николова »

Блу, такова удоволствие...статията е трепач!!! :daaa: Благодаря ти много! :tzeluvka:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Лунната градина

Мнение от Moria »

Сега остава да кажете кои растения стават за балкон, че аз градина нямам, ще трябва лунен балкон да си спретна. Защото като един истински рак често бродя нощем по пълнолуние. :mrgreen:

п.с. засега имам само пасифлора :D , а мирабилиса съм го пробвала на балкон, но не се развива добре.
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Лунната градина

Мнение от greeneyed »

Сърбят ме ръчичките вече! Всичко, което ни поднасяте тук, смляно като за любители :liubov: , премислям за моите места и ми се свърши търпилото вече. Голямо местене ще пада, голямо засяване до следващото местене. Още веднъж благодаря , момичета, за всички статии . :tzeluvka:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лунната градина

Мнение от Blue sky »

Мори, щом си нощна птица, задължително датура и никотиана за теб, в двата ъгъла на балкона, за аромат. Бялата ипомея можеш да пуснеш като увивно, със сигурност върви в малко по-голяма саксия, но имай предвид, че тя се отваря само нощем. Разбира се, бели петунии, всъщност аз лично бих предпочела да пръсна в едно сандъче шепа от тия най-обикновените, дето масово ги ползват по градските контейнери, издръжливи, прости, силно ароматни, с бледи нюанси

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Лунната градина

Мнение от Moria »

О, да , петунии отглеждам само такива, "бабини", заради невероятния им аромат, който ме връща в детството. Датурата май няма да се чувства добре в контейнер. :hmmm:
Ипомеите ги харесвам,ама пусто голямо лакомство са за акарите, имам чувството че никнат заедно с растението. Няма майтап, появяват се веднага щом излязат същинските листа. :twisted:
Може тази година да пробвам никотианата, ако намеря семена.
Сега се сещам за още едно ароматно - грахчето. То какво прави нощем?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”