Градинската почва и проблеми с нея

Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Дидак, колко дребен е дребният чакъл? Има ли го на баластриерите, където разделят инертни материали или трябва по-специален източник?
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от didak »

Около 10-15 мм., по-малък май не съм и виждал. Аз съм го взимал от кариера на 20 км. от Разград, предполагам на повечето каменни кариери има подобен размер. Ползвал съм за същата цел и известно количество мозаични камъчета, което си е чисто разхищение, но кой ще тръгне да прави мозаичен под сега. Ето една снимка където се вижда долу-горе размера.

Изображение
РОУЗ

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от РОУЗ »

Глина с перлит някой смесвал ли е, аз насипах едни разкопани бучки, отгоре насипах перлит, да си намери място между буците, дали ще излезе нещо? :hmmm:
GIOIA(Джоя)

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Смесвах глината със строителен перлит,пясък и тор като правех лехите.После на всеки посаден корен добавях в дупката.Има ефект,но изчезва :snif:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Благодаря на всички за мненията! Да ви кажа как реших да процедирам, пък после ще споделя и резултата.
Значи, първо ще пробвам с малки количества почва, като сложа в саксии чиста почва и смесена 1:1 и 1:0.5 с пястък, и ще проследя как се държат при поливане и как съхнат - колко бързо, спичат ли се и т.н. Така се надявам да стигна до някакво оптимално съотношения за да знам после колко пясък ще ми трябва. Хем да има ефект, хем да не си правя плаж. Днес ще търся пясък :dovolen:
sasha

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от sasha »

Наскоро четох някъде/не помня източника/, че добавянето на хидратна вар върху глинеста почва подобрява структурата й, прави я по-пореста и отцедлива. Дори имаше някакво логично/ според мен, неспециалист/ обяснение. Ние се грижим за една градина, която преди 5 години е била ...блато и там са се забавлявали патици. Вече няколко пъти слагаме вар, но положението е толкова затлачено, че резултатът е по-скоро едва забележим. :ufff: Мнението ми, очевидно, не е много полезно, но е повод за размисъл, може би...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Да споделя до къде стигнах с моите експерименти и проучвания на тема олекотяване на глинеста почва. Значи експериментът показа, че за моята канелена глинеста почва доброто съотношение на едрозърнест пясък:почва = 1:2. Освен това, след разговори с "експерти", четене и размишления реших да добавя и 15 см слой дребна фракция компост и всичко това да заора на 30-40 см дълбочина. Поръчах компост от Богров, да видим кога ще ме включат в графика и какво ще излезе от цялата работа :dovolen:
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от nora »

От мойте опити съм стигнала до следната схема:
1-Махам целият слой със стара растителност
2- Един слой чакъл
3- Един слой -10 см. с наносна почва
4- Торф (продава се на кубици ) + каквато намеря тор -хвърлям отгоре
5- Където садя прибавям нещо за специфичните нужди на растението.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”