Градинската почва и проблеми с нея

Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Ето новата тема за почвата. Моля някой модератор да прехвърли мненията, свързани с почвите от "Градинска техника" тук, тъй като явно е добре да имаме отделна тема, всързана с почви и проблемите, свързани с тях.
Би било много полезно, ако компетентнии съфорумци дадат съвети относно:
- подобряване на състава
- коригиране на киселинност
Има разпръснати мнения из темите, но е добре да имаме представа и за принципите, които стоя зад практиката.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от calico »

абе що не копира направо тука мненията, те модераторите не ни дебнат от въздуха

renimoss » Вто Апр 05, 2016 6:09 pm
Оф, пак аз с питане за почви (има ли по-подходящ тема, че не намирам?)
Та значи, размишлявайки и ровейки за изочници на почва за насипване на двора попаднах на една фирма, която предлага почва и твърди, че за озеленяване в софийско масово се използва нещо, което те наричат талог - нанаос взет от разливните тераси на Искъра. Според тях тя не е плодородна, но е с добра структура и подходяща за райграс (след добавяне на торове).
Плодородието няма да коментирам, но ме интересува структурата.
Моята оригинална почва е доста глинеста, някакъв вид канелена леко излужена (за който знае какво е това). Въпросът ми е, ако смеся горния 20-30 см слой с въпросния талог в съотношение приблизително 1:1 дали ще постигна по-лека структура? Има ли друг вариант за олекотяване на почвата на по-голяма площ?


от calico » Вто Апр 05, 2016 7:02 pm
Пясъка няма ли да ти е по-евтин за структура? като се насипе пясък и се разоре, пак ще се олекоти
щом е инертна, те. неплодородна, защо ще купуваш почва, а не пясък?

наистина нямаме тема за почвите, бива да се отвори


от renimoss » Вто Апр 05, 2016 7:08 pm
Ами опасявам се, че ако внеса 30 см пясъчен слой (не мога да смятам в кубици, но е доста) ще стане прекалено песъчлива. На мен ми трябва да повдигна нивото с 30-тина см и си мислех с един куршум 2 заека - хем повдигам, хем олекотявам. Освен това някъде бях чела, че не е добре на глина да се слага пясък. Моята почва не е съвсем тежка, в софийско има къде-къде по-зле, но искам да я направя по-одцедлива заради тревите. Допълниетлно ще добавям букова листовка наесен в някои от лехите, обаче това не дава обема, който на този етап ми е нужен.
Ето и новата тема, но моля някой модератор да прехвърли мненията оттук http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php" onclick="window.open(this.href);return false;?


Re: Градинска техника и аксесоари
от Миша » Вто Апр 05, 2016 7:50 pm
Аха, ето къде ни изчезва почвата :evil:
Хич не се набутвай с тази почва, почти всички дворове при нас са насипани с нея, едно поливане или по-силен дъжд и се сбива, грам въздух не влиза, обаче за сметка на това мъховете се развиват прекрасно.




............................................................


Значи, според мен ако насипеш отгоре една педя пясък и го разореш всичкото да се омеси, първо няма да е много пясъка и второ, от самото разрохкване нивото ще ти се вдигне колкото искаш
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от ToBo »

Рени, тук глината е главната съставка - пълен спек :nod: В мокро задържа, в сухо се цепи.
На по-голямата част от двора е "облагородявана" с пясък и хидратна вар. Ако те вълнува, ще питам за рецептата :dovolen: Значително по-добре е от необработваната част :daaa:
С годините пясъкът изчезна надолу. Сега пак добавям, като садя нещо. И изобщо, когато садя, мешам местната с купешка (каквато имам) и пясък. И като садиш много, структурата се подобрява :lol: Ако садиш всичко накуп, си заслужава да потърсиш да купиш някой и друг кубик хубава земя на едро. Като добавяш тук там някоя китка, можеш и от разсадници/вериги да си купиш чувал.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4457
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 311 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от jozefin »

Тобо, питай за хидратната вар. И тя ли е временно решение?
И аз миналото лято си бях купила торби с пясък и доста слагах като засаждах. Сега като гледам няма голяма разлика от преди.
Особено в едната част на двора е ужас. При дъждове седят локвите, лови мъх и водорасли. А когато изсъхне и ударя с мотиката направо отхвърча (мотиката). Трябва един клип да направя иначе трудно се хваща вяра :lol: .
А на това място имам и ириси, и божури. Горките.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от ToBo »

Хидратната вар по-скоро е еднократно решение за ПеХа-то. Защото беше много кисела (а аз тогава не знаех, че такава ще я искам :lol: ) НО и в оная рецепта не се споменаваше за повтаряне на операцията с варта. Един път първоначално и толкова :daaa: Утре ще питам за количествата :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4457
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 311 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от jozefin »

Ако регулира само ПеХа-то, не ми върши работа.
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от muny7 »

Хора нищо не казвате за добрата стара оборска тор ! Аз лично с овча тор съм връщала китки от оня свят :hihihi:
Ако почвата е много и това струва скъпо почвайте поетапно. Много добре се отразява и дървен талаш внесен есента (от личен опит) лошото е че трудно се намират по-големи количества :hmmmmmm: . При нас е чернозем обаче като е мокра и хвана бучка от нея между пръстите си и я мачкам като пластелин, някъде бях чела че това показва, че земята е хранителна, но в същото време " тежка" :!:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от ToBo »

jozefin написа:Ако регулира само ПеХа-то, не ми върши работа.
Само това, да :daaa:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

ToBo написа:Ако садиш всичко накуп, си заслужава да потърсиш да купиш някой и друг кубик хубава земя на едро. Като добавяш тук там някоя китка, можеш и от разсадници/вериги да си купиш чувал.
Там е работата, от къде да намеря почва на едро!?!?!?
Тъкмо мислех, че съм намерила и Миша каза - не става. Вярвам й, обаче това ме връща в пак на кота нула. А почвата вече ми трябва спешноооооооо!
В Закона за устройство на територията или нещо такова пише, че при строеж всеки инвеститор е длъжен да депонира горния плодороден слой почва в "хумусно депо", обаче до сега никой не можа да ми каже има ли такова нещо или е само добри пожелания. А не мога просто да хвана багера и да му кажа "Копай тук" на първата ливада с хубава почва!
Хората нехаят (не че не знаят), че почвата е ценен ресурс/материал, който се унищожава най-безобразно. А за образуване на 1 см почва са нужни стотици години!

Калико, благодаря, че копира мненията, елементарно, ама кой да се сети :angelche:

Муни7 - оборската тор е идеална за повишаване на почвеното плодородие, обаче не е подходяща за цялостно третиране на градината ако искаш да отглеждаш някои растения, които не я обичат, напр. лалета, декоративни треви (не райграс) и ерикови. Затова оборскатат тор ще я слагам избиратено най-накрая.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от didak »

Според мен има сериозна полза от добавяне на наносен слой за подобряване състава на глинеста почва. Аз използвах момента на озеленяване от общината на един квартал, да си платя транспорта на един самосвал с почва изкопана от пресъхнало езеро. Един самосвал ми беше крайно недостатъчен като количество, защото за общо 400 м2 трябваше да намеря 52 куб.м почва за да постигна слой от 10 см за тези 400 м2.
В крайна сметка си набавих самосвал наносна почва, самосвал ситен чакъл, смосвал пясък и десет 50-литрови чувала угнил конски тор, с които подобрявах почвата най-вече локаклно, според конкретните нужди на растенията.
Не трябва да се забравя, че не е препоръчитлно торенето на бедна /с малко органика/ почва, защото се получава т.нар. подсоляване на почвата.
Преди това за терена предвиден за райграс ~ 300m2, бях разстлал самосвал пясък и каруца оборски тор, което разбира се на такава площ се оказа с почти незабележим ефект.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”