Автоматична поливна система

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Автоматична поливна система

Мнение от renimoss »

Никой ли не може да ме посъветва? Трудно ми е да взема решение сама :snif:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от Margaritenia »

Рени, аз бих заложила на капково, като маркучите формират кръг около всяко растение.

Моето капково не е направено така и го отчитам като грешка, макар че е от помощ...но го пускам за цял час обикновено.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от elmaz »

Марги, вероятно говориш за лентов маркуч - един мек със сини нишки от едната страна.
За него пише, че може да се върти около растението.
Да де, ама като го навъртях/реших, че на дърветата ще трябва повече вода/,течеше едва -едва и според
мен беше без ефект. Затова тази година го прострях прав, с леки завои, мисля да го пускам по час,
а дърветата да наливам с маркуча.
Не знам, но това е моя опит. На картинка изглежда лесно, въртиш около стъблото няколко пъти.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Автоматична поливна система

Мнение от dany »

Маркучите може да са на няколко реда, да са без капки, но да имат по тях капкоотделители за отделните растения или микроразпръсквачи за дъждуване/мъгла.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Автоматична поливна система

Мнение от renimoss »

Т.е. да не използвам маркуч с фиксирани капкообразуватели, а да ги поставя допълнително според разположението на растенията :hmmm:
В такъв случай дали ще е ефикасно при дърветата да сложа по няколко капкообразувателя с по-голям дебит?
Някой има ли опит с микроразпръсквачите? Има ли някакви тънкости при избора им? Много ме блазни идеята, защото растенията са доста и ако трябва да слагам капкообразуватели на всяко много ще се ускъпи, а и те едва ли ще са на настоящите си места завинаги. Тепърва ще започне Голямото Разместване.
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Автоматична поливна система

Мнение от dany »

Капкообразувателите нали са с различен дебит на час. На дърветата ще сложиш с "по-голяма" капка. Ще сложиш между две растения или по-малки растения в група един капкообразовател. Ползвам микроразпръсквачи за тревата :2 декара + овощни дъвета. Пръска в кръг- 360 градуса микроразпръсквач, полукръг-180 градуса микроразпръсквач. Ползвам такъв и за билковата градинка. Основното при избора ни беше това, че сами си я направихме, стана бързо и доста по-евтино. На места при цветята имам и маркучи с готови капки, маркучи за вкопаване, което впоследствие се оказа не до там добра иде(много от маркучите съм наранила при засаждане/местене).
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от Тутти »

Renimoss, аз вече десет и повече години съм на капково за подобно устроени бордюри. На три реда, засега върши работа. Всяка пролет си правим ревизия, защото капките може да се запушат, тогава сменяме част от маркуча и с два преходника възстановяваме целостта на маркуча. Първата година ще се наложи да си наблюдаваш дали са добре растенията и там, където не е достатъчна капката, с тройник се прави кръг около растението. Случвало се е и да поливам ръчно първата, даже и втората година в жегите, но после нещата се напасват и ако капковото работи един час, е напълно достатъчно.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от Margaritenia »

elmaz написа: Апр 23, '18, 13:31 Марги, вероятно говориш за лентов маркуч - един мек със сини нишки от едната страна.
За него пише, че може да се върти около растението.
Да де, ама като го навъртях/реших, че на дърветата ще трябва повече вода/,течеше едва -едва и според
мен беше без ефект. Затова тази година го прострях прав, с леки завои, мисля да го пускам по час,
а дърветата да наливам с маркуча.
Не знам, но това е моя опит. На картинка изглежда лесно, въртиш около стъблото няколко пъти.
Елмазче, моето капково е от черни маркучи вътре с едни синьо лилави точици, от където капе водичката...опънати в прави ленти, по 3-4 в леха, нямат чупки и завои.
Този маркуч не се огъва на окръжност според моите опити, за кръгчета около растения съм виждала да се ползва един кафяв... Аз също смятам, че на големи растения дебитът на това капково не е достатъчен.
Нищо не разбирам, само споделям личен опит.

Рени, успех! Голям дерт е това с поливането...
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Автоматична поливна система

Мнение от renimoss »

Благодаря много на всички за споделените мнения и опит :tzvetentze:
Понеже сама си проектирам поливната, изчетох много информация, но все още се чувствам несигурна кое и как. Нямам много големи тревни площи, чието напояване очевидно е по-сложно откъм планировка. За тревата и розите съм взела решение, но за останалото ми е сложно.
А вече изнемогвам да търча през ден да поливам в тази суша, хем поливам само засадените тази година растения. Не ми се мисли какво ще стане август месец, когато ще се полива всичко наред. Добре че още нямам трева :evil:
Остава ми да доразгадая тайната на електромагнитните клапани.

Тутти, какъв точно е маркучът, който използваш за да правиш кръг около растенията? На него капкообразувателите на какво разстояние са?
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Автоматична поливна система

Мнение от renimoss »

Пак аз с молба за съвет от по-знаещите :snif:
Реших, че ще използвам маркуч с допълнително поставени капкообразуватели за всяко растение според разположението и нуждите. Възможно ли е на един меркуч да се сложат капки с различен дебит, напр. 2л/ч и 4 л/ч?
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”