Сухоустойчиви растения

Публикувай отговор
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Еличка »

Точно те са за тази тема! Ммммммм, стелария нямам. Обаче солидагото.... Само Гео може да го умори! Никой друг! Даже сигурно на Луната ще вирее. Преди три години имах два корена на едно място. Две години нищо не давам да изникне там. Вчера скубах отново! Излиза като къртица
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 337 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Di_Va »

Ани, за червенолистата тетра съм чела, че има всички полезни ефекти, като другата, но да си призная до сега не съм я ползвала с тези ѝ полезности :)
Енотерата верно е агресор тотален, но за стеларията не съм съгласна - два пъти ми изпращаш от твоята и със зъби и нокти съм опазила едно единствено коренче, което е оградено от вси страни и го чакам да се разрастне, ама надали ;) явно нещо при мен не му харесва на това растение.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7268
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1285 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от ljuboznatelna »

Не, благодаря, момичета, за енотерата! Нямам слънчево място вече. На две места преди я пробвах - изчезна!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 832 пъти
Получил благодарност: 1672 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Гео, граф »

Еличка написа: Мар 25, '19, 21:21 ... Обаче солидагото.... Само Гео може да го умори! Никой друг!...
Това е един от талантите ми, Еличе, мда :nod: ! Обаче пък как ме бива с фитолаката, питай другите - те ще ти кажат колко съм добра :semo:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Еличка »

Да споделя тук едно от любимите ми растения - горската мащерка. Миналата есен си направих един бордюр от нарциси и мускари. Пролетта много се чудех какво да сложа, така че да не ми е голо цяло лято. Мушнах няколко коренчета от мащерката и вече са чудовища. Показвам ви я сега, като нацъфти, отново.
Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от polyabs »

Еха, Ели имаш си и почвопокривно и за чай и за подправка :)
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7268
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1285 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от ljuboznatelna »

Добре, че изскочи тази тема, защото отдавна мислех да покажа едни сухоустойчиви растения.
Става въпрос за съседски двор. Покрили са го с камък, добре уплътнен, отгоре - бетонни павета. Но оставили три "градинки" върху камъка без павета, насипали 10см пръст и го оградили с бордюр. Градинка демек. И там лятото е адски сухо, защото няма как да задържа влага, а като вали това корито се пълни с вода, и много бавно се отцежда през уплътнения камък.
Реших да направим този експеримент, с надеждата че ще оцелеят без поливане, или най-много веднъж седмично по една лейка в жегите. Няма начин да се направи поливна там, маркучлето ще е върху паважа. Първо само в двете крайни градинки, защото юката е 24лв, плюс четири делосперми по четири лева, и това по три(градинки) идваше в повечко, та средната я оставихме за по-нататък.

В средата е юка, вариегатна. А встрани боднах делосперма. Първоначално бяха два вида, обичайната розова делосперма и една с много пъстър цвят. Тази с пъстрия цвят трудно тръгна, не й понасяше нито екстремната суша, нито потопяването. Розовата успя да се вкорени и много бързо се разрасна във влажното време. После в сухото и горещо лято част от нея умира, но остава и такава, която цъфти. В крайна сметка пъстрата умря, а розовата стрижех от време на време, за да махна сухото. Една пълна година се справя някак. Най-много й харесва есента, когато дневните са около 23-24, а нощните 10. Възстановява се, сочна и зелена, и хубаво цъфти.

А на юката изобщо не й дреме, даже се е нароила, и сега в средното от трите "корита", където има само делосперма, ще извадя юка и ще я бодна в средата.


Изображение

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

Люб, друго толкова устойчиво е круцианелата, издържа на адска суша, след поливане се възстановява, но трябва да се махне изсъхналата листна маса . Тук е на улицата, отдолу са камари натрошен бетон + малко баластра за попълване на дупките между плочите бетон, не я поливам

Изображение

през лятото без поливка листната маса изсъхва, след поливка отново тръгва, цъфти през пролетта, а как страхотно ухае

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
bonny_s1
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Ное 9, '19, 19:02
Местоположение: Пловдив

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от bonny_s1 »

момичета, четох много и аз се ориентирам към по сухолюбиви и всякакво устойчиви растения :lol: , но от всичко най ме обърква поливането много четох "умерено поливане, :hmmm: често ама без да го удавите :hmmm: , рядкополиване :hmmm:, и т.н. и се обърках какво означава често поливане? Колко вода горе долу за умерено поливане?
Знам че въпроса ми е тъп, но за мен е важно да го рабера това с поливането :oops:
- Защо ли нещата трябва да се променят? - прошепна Прасчо.
Пух помисли, помисли и каза:
- Така имат възможност да станат по-добри!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2581
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 734 пъти
Получил благодарност: 706 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Lalel4e »

bonny_s1 написа: Дек 18, '19, 18:26 ...от всичко най ме обърква поливането много четох "умерено поливане, :hmmm: често ама без да го удавите :hmmm: , рядкополиване :hmmm:, и т.н. и се обърках какво означава често поливане? Колко вода горе долу за умерено поливане?
Не съм спец, ама гледам че никой не отговаря, та да взема да се пробвам аз..
По-скоро съм спец по не-поливането :lol:

Понятието поливане е тясно свързано с вида почва, в който са настанени растенийцата, също и местенцето, където се държат - топло/студено, пек/сянка. Пък можем да добавим и самите растенийца като фактор - някои гълтат много водица, други са пестеливи. И така всичко става мноооого относително.
Аз например имам по-глинеста почва (вкъщи, в саксиите) и като прочета "поливайте рядко - веднъж-два пъти в седмицата", ми става лошо, щото с веднъж в седмицата мога да удавя което и да е растение :lol:
Имам такива, които поливам зимата на 2-3 месеца, лятото на един. Сукулентите са ми в по-песъчлива почва и гледам да са добре изсъхнали. Освен това, изсъхването на горния слой съвсем нищо не означава. Бях спряла да поливам две луковици гладиол още лятото, преди да им увехнат листата - бяха бучнати в една отрязана трилитрова бутилка, непробита на дъното, стояха на терасата на жега. Миналата седмица реших да ги извадя и какво да видя - от средата надолу пръстта си беше влажна! Предполагах, че преди да заспят са изсмукали и последната влага, но не!

Купешките торфени смески изсъхват доста бързо, защото са рехави и нямат глинести частици, които да задържат водата.
Така че.. отговор няма да получиш.
Пробвай.
Ако говорим за градина, нещата стават още по-сложни, тъй като трябва да се съобразяваш и с валежите. Можеш да разкопаваш малко да видиш как е влажността на почвата в дълбочина. Моята вила например пък е с много отцедлива, плитка и песъчлива почва и лятото като не валя два месеца, беше изсъхнала напълно. След това валя два дни слабо и аз реших, че вече може да се копае и сади... уви - когато забих теслата, се оказа, че само повърхностните 10-тина см. са влажни, надолу съвсем сухо (обикновено се наблюдава обратния ефект).
Успех! :tzvetentze:
_______________________________

:ovtza:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”