Сухоустойчиви растения

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Daniela Pargu »

Уаууу :potekoha: големи красоти, Мише!Ама то и джуджеста форма е добре :ieeemyzh:
Искаам... :nod:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

Не сме писали и за антенариите, и по-скоро за Antennaria dioica Rubra, имам я от тази година, наистина много сухоустойчиво растение, и много бързо нарастващо. Нисичко, плътно и компактно, с вкореняващи се леторасли, много плътно почвопокривно. Не ми е цъфтяла, но и като листна маса е много красива , лъскави сиви, леко овласени листа.

Изображение


При мен както казах не е цъфтяла, но е разбираемо, от семена е, тази пролет трябва да цъфне , цъфтежът бил продължителен, 40-50дни
Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от незабравка »

Erysimum linifolium 'Bowles Mauve'-братовчед на шибоя и далеч не мирише като него силно,обаче страхотно дълъг цъфтеж наистина,голяма красота е . :daaa: Бях си вкоренила едно клонче .Обаче предвиждайте му достатъчно място,моето клонче на втората година нарасна на огромна туфа около 80 см най-малко в диаметър.И аз след като позатихна първия цъфтеж го минах с храстореза ,да отстраня прецъфтялото и силно го пристегнах,че беше легнал върху съседите си в лехата.Ноо...,това изобщо не му хареса,задуши се милия и се гътна за седмица-две. :| Хубаво е да му се сложи дебеличък пласт мулч около корена преди зимата.
Тук на снимката е още като младеж през пролетта,цветът е по-наситен и ярък,направо свети,камерата не може да го предаде точно. :P
Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от gevkati »

[quote="незабравка"]Erysimum linifolium 'Bowles Mauve'-братовчед на шибоя и далеч не мирише като него силно,обаче страхотно дълъг цъфтеж наистина,голяма красота е . :daaa: Бях си вкоренила едно клонче .Обаче предвиждайте му достатъчно място,моето клонче на втората година нарасна на огромна туфа около 80 см най-малко в диаметър.И аз след като позатихна първия цъфтеж го минах с храстореза ,да отстраня прецъфтялото и силно го пристегнах,че беше легнал върху съседите си в лехата.Ноо...,това изобщо не му хареса,задуши се милия и се гътна за седмица-две. :| Хубаво е да му се сложи дебеличък пласт мулч около корена преди зимата.
Тук на снимката е още като младеж през пролетта,цветът е по-наситен и ярък,направо свети,камерата не може да го предаде точно. :P
quote]
на етикетчето на моето Erysimum-че linifolium 'Bowles Mauve' пише , че издържа до -10С и аз съм му евакуирала саксията в неотопляемо помещение. Догодина ще го разсадя и ще го пробвам дали ще издържи зимата в Предбалкана.
Голям неуморник е, макар и в саксията, не спря да вади цвят. Но не нарастна особено.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от shoshy »

Имам такъв Bowles Mauve, който преживя миналата зима в градината, мулчиран с десетина см игл. кори. Много харесвам сините му цветчета на фона на сиви листенца :dovolen: .
Надявам се същото да се случи и тази зима :stiskam: .
незабравка

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от незабравка »

gevkati написа:
незабравка написа:Erysimum linifolium 'Bowles Mauve'-братовчед на шибоя и далеч не мирише като него силно,обаче страхотно дълъг цъфтеж наистина,голяма красота е . :daaa: Бях си вкоренила едно клонче .Обаче предвиждайте му достатъчно място,моето клонче на втората година нарасна на огромна туфа около 80 см най-малко в диаметър.И аз след като позатихна първия цъфтеж го минах с храстореза ,да отстраня прецъфтялото и силно го пристегнах,че беше легнал върху съседите си в лехата.Ноо...,това изобщо не му хареса,задуши се милия и се гътна за седмица-две. :| Хубаво е да му се сложи дебеличък пласт мулч около корена преди зимата.
Тук на снимката е още като младеж през пролетта,цветът е по-наситен и ярък,направо свети,камерата не може да го предаде точно. :P
quote]
на етикетчето на моето Erysimum-че linifolium 'Bowles Mauve' пише , че издържа до -10С и аз съм му евакуирала саксията в неотопляемо помещение. Догодина ще го разсадя и ще го пробвам дали ще издържи зимата в Предбалкана.
Голям неуморник е, макар и в саксията, не спря да вади цвят. Но не нарастна особено.
Ами не знам какво да кажа.Засади го напролет,а не есента все пак.С тази зимоустойчивост понякога е доста трудно да се ориентира човек.Ако хвърлим око на френските сайтове,там работата е странна,доста растения ,които при нас съществуват в 6-та ,че и понякога в 5-та зона,там ги определят за 7-ма. Някой сортове абелия например ги дават до -12 градуса,аз пък от своя страна съм ги тествала при мен до -18 ,щото не е падало по-ниско отдавна.А те в крайна сметка издържат и до -23.
Като че ли,най-бих се доверила на американските сайтове,особено тези които имат и форум,там поне имат всички възможни климатично зони ,за да ги тестват и сравняват инфо. :D А пък най-полезна е информацията от първа ръка,тука във форума.
незабравка

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от незабравка »

Ся,като се ''разприказвах'' тука за еризимума и забравих за какво всъщност влязох в темата. :lol:
Споделете моля ,ако имате опит с растения за СУХА сянка.Понеже половината ми двор е засенчен от асма,в другата половина има огромна липа. и череша.Дърветата защитават от слънцето,обаче пият влагата .За сега капково не се очертава ,все сме заети ;) ,а пък за поливане всеки ден и желание нямам.Имам засадени пролетни луковични,божури тревисти и дървовидни,клематиси ,ириси ,кандилки,лоницера нитида и евонимус.За храстите съм наясно,но многогодишни цветенца какви ли да добавя да не стои голо,та котките да си правят тоалетна . :nod:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от nadin »

незабравка написа:Ся,като се ''разприказвах'' тука за еризимума и забравих за какво всъщност влязох в темата. :lol:
Споделете моля ,ако имате опит с растения за СУХА сянка.Понеже половината ми двор е засенчен от асма,в другата половина има огромна липа. и череша.Дърветата защитават от слънцето,обаче пият влагата .За сега капково не се очертава ,все сме заети ;) ,а пък за поливане всеки ден и желание нямам.Имам засадени пролетни луковични,божури тревисти и дървовидни,клематиси ,ириси ,кандилки,лоницера нитида и евонимус.За храстите съм наясно,но многогодишни цветенца какви ли да добавя да не стои голо,та котките да си правят тоалетна . :nod:
Хости. След като се хванат след първата година не им трябва много вода. При мен са под смърчове. поливат се лятото веднъж седмично.
Кукуряци, хепатики, анемонета немороса и някои папрати, карекси от тези с широките шарени листа - Айс фрост и прочие. В никакъв случай хаконехлои. Хойхери и тиарели.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

Да добавя ламиум, рожец, прунели, силене, гипсофила ,особено стелещите се, брунери, римска лайка, сигурно ще се сетя за още, това на първо четене
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от незабравка »

Благодаря ви момичета!.Значи брунера ,хости и няколко хойхери имам.Кампанула Панталон,карекс Ice Dance -хубаво се е разпрострял.Анемонета имам в градинката в разсадника и не ми е гъдел.Искам неща които ги нямам засадени на друго място. :D Хепатика и кукуряци ще сложа,ламиум и прунела.Имах прунела Freelander и една много хубава пъстра аюга в старата градина,обаче щерка ми ги елеминира без предупреждение. 8-)
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”