Сухоустойчиви растения

Публикувай отговор
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Сухоустойчиви растения

Мнение от Noel »

В света от две десетилетия навлиза една нова тенденция за определен вид градини.
Англичаните я наричат Xeriscaping-озеленяване с толерантни на суша растения.(xeris-суша и пейзаж)
Първите такива градини се появяват в края на миналия век първо в Калифорния.Водата драстично поскъпва и тучните поляни постепенно биват замествани с градини ,близки до прерийния пейзаж.Ниския разход на труд,химикали и вода е първостепенен.
Използват се растения ,които веднъж установени ,се нуждаят от малко или само валежна вода.

Тези растения не са просто растения като кактуси, yuccas и сукуленти, но са буйни, цъфтящи растения от полупустинни райони по целия свят. Подчертано е използването на местни растения, но много xeriscapes включват също екзотични растения от сухите и полусухи региони като Средиземноморието, Австралия и вътрешна Азия.
Други Xeriscape практики включват интелигентено, ефективно напояване, мулчиране за опазване на водите, както и по-големите архитектурни райони като паркове, вътрешни дворове и пътеки.


Ето и първите съвети от специалистите,преди да започнем изграждането на сухоустойчива градина:(копирано с преводач)

С цел да се направи градина, която се нуждае от минимална поддръжка и поливане, което трябва да бъде в състояние да работи с вашия климат. Завеждане на тропическо растение в един сухите региони, например, отнема много поливане и работа.

От друга страна, ако изберете растения, които са местни или поне подходящи за вашия регион, те ще бъдат много по-вероятно да се гради с естествените нива на влажност и много малка добавена поливане. Това всъщност е една наистина добра практика за органично градинарство, така или иначе. Превенцията е най-добрият инструмент, който имаме. Когато ние не трябва да принуди едно растение да процъфтяват в чужда област, това отнема много по-малко работа.

Консултирайте се с вашия окръг разширение офис за растителни предложения. В повечето райони, ще имате и двете декоративни и хранителни опции.

Може дори да се намери семена, които са били отглеждани в своя регион и ще процъфтяват дори повече! Колкото по-локализирани, толкова по-добре.

Xeriscaping Методи

Оформлението на xeriscaped Градината е следващото голямо възнаграждение. Склонове, които са изправени пред изток или на север може да се справи растения, които се нуждаят от допълнителна влага, а склоновете на запад и юг се нуждаят най-много от суша толерантни сортове.

Внимание към здравето на почвата също е важно. С твърде много пясък, вода ще излязат твърде бързо. Клей ще задържа вода, но го направи по-трудно за влагата да достигне корените. Не методи копаене работят добре за Xeriscaping, защото почвата е постоянно хранени и горните слоеве на мулч и компост от помощ, за да задържат влагата.

Поливането трябва да бъде дълбока и рядко. Обичам да използвам проливен дъжд маркучи, поддържане на водата в основата на растенията, а не пръска цял (което се изпарява вместо хранене на растенията). Плюс това, че е лесно да я включите и след това да го изключите, след известно време - аз не трябва да стоят извън и вода.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от sofy »

:tzeluvka: Благодаря ти ,Ноелче за тази тема :tzvetentze:
Тъй като сме принудени по една или друга причина да прилагаме на практика принципите на херискейпинга-това е моята тема . А пък аз се уча от теб :dovolen: :nod:
Накратко от моя опит най-важното е:
1. правилният подбор на растенията
2.правилен избор на място на засаждане
3.правилен избор на време на засаждане
4. мулчиране
Винаги може нещо да се обърка,но като се спазват тези принципи си стъпил на килимчето на успеха.
Аз мисля,че ти можеш и знаеш много повече от онези на запад ;) :angelche:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Noel »

Ето една прекрасна градина на пълно слънце и суша.
Изображение

Обикновено този тип градини имат по-див вид,но горната снимка показва,че може да бъде оформена и градина с прави пропорции.

Някои от най-устойчивите растения:
салвия
Изображение

стахис
Изображение

лавандула
Изображение

allium Милениум
Изображение

артемизия
Изображение

непета
Изображение

книфофия
Изображение

пенстемон
Изображение

ехинацея
Изображение

лириопе(нужно е засенчване)
Изображение

перовския
Изображение
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Гео, граф »

Дочаках :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: !!! Откога я говореше тази тема, Ноел, суперска е за събото-неделните градинари и за нас - околоблоковите! Тъкмо треволяците няма да ги крадат (дали :hmmm: ?)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Noel »

sofy написа::tzeluvka: Благодаря ти ,Ноелче за тази тема :tzvetentze:
Тъй като сме принудени по една или друга причина да прилагаме на практика принципите на херискейпинга-това е моята тема . А пък аз се уча от теб :dovolen: :nod:
Накратко от моя опит най-важното е:
1. правилният подбор на растенията
2.правилен избор на място на засаждане
3.правилен избор на време на засаждане
4. мулчиране
Винаги може нещо да се обърка,но като се спазват тези принципи си стъпил на килимчето на успеха.
Аз мисля,че ти можеш и знаеш много повече от онези на запад ;) :angelche:
Учим се взаимно :tzeluvka:

Да се огледам наоколо-това беше първото,когато започнах градината.
От поляните около нас си пренесох равнец,теснолист живовляк и прунела.
Оглеждах ги как растат-близко ли са до друг вид или сами делят територия.
Предимството на гъстото садене е че водата по-бавно се изпарява и почвата не прегрява.

Чудя се от известно време дали всички сиволистни са сухоустойчиви?
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от sofy »

Noel написа:....
Чудя се от известно време дали всички сиволистни са сухоустойчиви?
Мисля,че отговорът е положителен или поне сиволистните растения издържат по-добре безводните периоди.
Но трябва да се имат в предвид и други неща.Тази година успях да уморя един пелин ,закупен от разсадник-напълно сухоустойчиво растение ,засадено обаче в неподходящо време/след 1 седмица започнаха жегите/при екстремни условия:пълно слънце,без засенчване.Уви,не се получи.Ако можех да полея поне още веднъж или ако имаше известно засенчване...
Да е сухоустойчиво растението е необходимо условие,но не е достатъчно.
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 49 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от iana_hk »

Ноел, благодаря ти!
Много хубава и полезна тема.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
лалесъм

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от лалесъм »

Ноелка :tzvetentze:
Като спомена оня ден за предстоящата тема се замислих, че е добре да правим разлика между сухоустойчивите и сухолюбивите растения. Защото, примерно стипата като сухоизискваща засега не оцелява при мен на горската глина, а гореспоменатите сухоустойчиви са любимци за всеки виладжия-градинар като мен :nod:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Noel »

лалесъм написа:Ноелка :tzvetentze:
Като спомена оня ден за предстоящата тема се замислих, че е добре да правим разлика между сухоустойчивите и сухолюбивите растения. Защото, примерно стипата като сухоизискваща засега не оцелява при мен на горската глина, а гореспоменатите сухоустойчиви са любимци за всеки виладжия-градинар като мен :nod:
По-горе копирах значението на почвата,както и изложението.
Тази тема е на всички-да добавяме,да споделяме опит и да се учим взаимно.
Тук ти можеш да споделиш за обработката на глинеста почва,аз нямам опит с това :tzvetentze:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Роза1924 »

Noel, много интересна за мен тема :liubov: , благодаря.
Глина, силен пек, вятър - това е при мен. При тези условия успешно вървят / и двете са сиволистни :dovolen: /
Helichrysum italicum
http://www.strelitzia-bg.com/product/57 ... %80%D0%B8/" onclick="window.open(this.href);return false;
и
cineraria maritima
https://www.google.bg/search?q=cinerari ... QIHA&dpr=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Това за салвията е вярно, но видът й не е такъв като на картинката целогодишно и това трябва да се има предвид.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”