Предизвикателството на наклонените терени

Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2204
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1143 пъти
Получил благодарност: 472 пъти

Re: Предизвикателството на наклонените терени

Мнение от daneda »

И моята градина е на равно, но съм си запазвала снимчици на наклонени терени
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
elfy

Re: Предизвикателството на наклонените терени

Мнение от elfy »

Дал, градината ти е респектираща :shock: Такива наклони, толкова големи площи и всичко си е на място и добре обгрижвано, как се справяш с поддръжката? Изумително :daaa:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 717 пъти
Получил благодарност: 1494 пъти

Re: Предизвикателството на наклонените терени

Мнение от Гео, граф »

Знаех си, че има такава тема, пък то аз съм я правила :lol: . Половината терен на вилата е с наклон, не много стръмен, но си е предизвикателство. Там където замислям цветната градина е горе-долу изравнено, но зеленчуковата част леко ме притеснява, та ровя за идеи. Ето тази ми хареса, а може да послужи и на друг. Полуповдигната леха, която хем задържа почвата от свличане, хем лесно се обслужва от долната страна.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Предизвикателството на наклонените терени

Мнение от zeleno »

това става , но не с дъска , покрай нея ще трябва да набиеш железни пръти за да я държиш изправена и то трябва да са забити до нивото на дъската , че да не се спъваш постоянно в тях
виж , ако намериш колове от акация / за дънери да не говорим / - тогава става супер
акацията гние много бавно , дънера е объл и удобен да се стъпва върху него , за да се работи
/ собствен опит , даже на места съм наслагала стари проядени греди , още държат , това бюджетни варианти - извънбюджетните са ясни ... /
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Предизвикателството на наклонените терени

Мнение от ljuboznatelna »

Да, наклонените терени са си голямо предизвикателство! На мен темата ми е много интересна, независимо, че около мен е само равно. Ще потърся какво съм си запазила по въпроса. Разписвам се да следя.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Предизвикателството на наклонените терени

Мнение от ljuboznatelna »

Ами да, и аз съм писала тука, хахаха.
Обаче като видях на Графинята лехите, натрапчиво ми се появиха картини от земеделските тераси в Перу, и начинът за напояване на склоновете на баира в един блог, Живо село. И се втурнах да го търся. Бях изключително впечатлена от аналитичния и математичен подход при правенето на напоителни вади. Доколкото разбирам не става въпрос за отглеждане на зеленчук, но може да е полезно за някой. Сигурно този спомен си прави кореспонденция с някакви други, които не могат съвсем да изплуват в момента, и са свързани с разпределянето на водата на отделните тераси. Освен това така измислените и изчислени (!) вади предотвратяват свличането. Не е четиво за всеки, иска повече задълбочаване. Общо взето едни нагънати баири са опасани с вади, които могат да поемат и най-проливния дъжд, или просто да преразпределят водата в дълбочина. Жалко, че писането в блога спира малко след това, и не знаем какви са резултатите, но като че ли мернах Живо село във форум Без мотика, но още не ми е останало време да го разглеждам подробно, минах там по диагонал.

http://zhivoselo.blogspot.com/2017/
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Предизвикателството на наклонените терени

Мнение от ljuboznatelna »

Аз съм пак. Ще досаждам. Ами не пишете, бе!

В тия сушави години вече все повече ми се иска да садя неща, които не искат много поливане, или поне да не им изтича нанякъде водата. А при склоновете това се превръща в голям проблем. Затова показвам един пример за терасиране Наклонът е такъв, че водата не бърза да избяга. Ние сме използвали подобен подход отвън на "тротоара", където са насадени плодни дръвчета. В миналото там е било чакълиран черен път, по който са минавали трактори и камиони с продукция. Трябваше някак да задържим водата. Наклонът е лек и е към оградата ни, като под оградата има и 60см бетонна основа.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”