Градински майстор

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Градински майстор

Мнение от Мария Николова »

За плътна ограда няма средства, а и ще срещна голяма съпротива.
Елиза, извън средствата, съпротивата от съседите ли я очакваш? Ако "да", аз я преодолях, като изкарах строително разрешение за ограда, не 50:50, на границата на съседните имоти. А само "в моя имот" и тогава съседите нямат право на мнение. Нежеланата гледка не е пред очите ми даже през зимата. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Градински майстор

Мнение от libra »

Споделям мнението на Мери.Иначе ,ако не е вечно зелена ограда/туите ми се виждат най-подходящи/,в 8 месеца от годината ще трябва да ги гледаш въпросните дразнители.А и винаги могат да ти унищожат растенията по границата.По съседска злоба и любопитство нямаме равни!
Бамбукът,ако вирее на дадено място,може да стане трудно конролируем в следващите години.
Зелените мрежи са подходящо подръчно решение на въпроса-трябва специално някой да се гъзурчи, за да ти преброи кюфтетата в чинията!
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Градински майстор

Мнение от Виола »

О, да! Навсякъде ги има тези дразнители. И ние го имахме този проблем, сложихме двуметрова зелена мрежа и я облякохме с платнище, по което сега се катерят пасифлори и жасмин. Наистина е най-добре застроен дувар, но при нас терена не отговаря и нямаме право за строителство, затова направихме ажурена ограда.
Аватар
misty
Виенско кафе
Мнения: 383
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:29
Местоположение: Казанлък

Re: Градински майстор

Мнение от misty »

Другото, което обмислям като вариант е нещо такова -бръшлян върху телена ограда
Изображение
Грозната телена ограда я имам в наличност, остава само да си заложа резници от бръшляна, който и без това е плъпнал по една череша в двора. Хем и през зимата ще е зелено.
http://ytsim.snimka.bg/flowers/terasa-2011.593147" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ytsim.snimka.bg/europe/deutcshland-2011.596227" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Градински майстор

Мнение от libra »

Бръшлянът има свойството да пъпли не само по огради,ще тръгне и по земята.А него посмъртно не можеш да го плевиш!
dal

Re: Градински майстор

Мнение от dal »

бръшлянът прави "длани" , с които се залепва , от там даже приема вода от повърхностите по които пълзи
честно казано , имел съм виждала по мрежа , но бръшлян не съм , а и по метал не знам дали ще расте бързо
корите на дърветата са благоприятна среда за него , но гладката тел?
най сигурния начин да не ги виждаш е :
-ограда -ако няма разрешение можеш да направиш над 150 см някакви пролуки ,в които вкарваш саксии мушката и да гледа колкото иска
-някакви тараби изправени , пред тях мрежа за краставици и по нея- клематиси
-огради телени и по тях лоницера , но не расте равномерно-трябват си растения и време за да покрие , и допълнителни метални колове да не увежда мрежата
мрежа и откъм теб плътна редица иглолистни и пред тях -рози катерачи докато дръпнат иглолистните
диреци и между тях - на тънки винкели и от от готовите дъски , които се продават навсякъде при дърводелските цехове-няма нужда да е дебело , но трябва импрегниране против гниене -това върши работа докато зеленината ти порастне
по долу ще ти покажа с какви дъски скрих грозната барака и това количество струва 200 лв някъде -те са готови еднакви -височина 2.30 а дължината наредени прави е към 8-9 метра за тези пари
-палета от дървените -наковани изправени и над тях от зелената мрежа тази ситната -коловете ще служат за опора
палета имам в плевен над 250 броя елате ги вижте и ще ти ги подаря , мрежа ще си купиш -е такива палета
Изображение
пластмасови плоскости покривни -вечни , достъпни , различни цветове -продават ги за фасади на къщи
ето такива http://www.nolina.bg/index.php?id=62
Изображение
и накрая , но не по ефективност :mrgreen: : като изникне за 10 път от сутринта и като префръкне некой оттатък привечер , па като фане едно дърво да му омотае гъза около дървото и ще заобикаля без да изнича , даже последното е за препоръчване комбинирано с предните.
Щото ако живееше на ограда с мутра и през ден му празнеше по един пълнител срещу муцуната нямаше да си показва носа навън и да пикае даже , камо ли да надзърта
и т.н.
Изображениедъските на бараката
Изображение
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: Градински майстор

Мнение от Elyza »

Благодаря за идеите!
Миме, знам това за оградата и добре, че го има, защото с нашия бг-инат и огради нямаше да имаме.
Мен не са ме ядосали още толкова, че вместо да сменя покрива това лято, да дам парите за масивна ограда. Но и този момент ще дойде :nod: .
Дал, чудни идеи си ми предложила! Сетих се, че имам позната, която произвежда палети и може да има нещо залежало, но първо ще видим това с ПВЦ облицовката, защото тези бели гредички много ще ми подхождат на романтичната морско-бяла зимна градина. От нея виждам розариума и...съседите зад него.
И понеже Калико показа своята/много уютна, браво!/, ето и моята/извинете, ако съм я показвала/. Това е бивш кокошарник, който беше съборен.
Тук се виждат довършителните работи и масивната оргада на северо-изток, която е и подпорна. В дъното до постройката ще има барбекю, както Незабравка го описва/пещ с комин/
Изображение
Изображение
Изображение
Морските звезди ги лепихме с детето със силикон върху остатъци от камъка от стълбите. Гредите и крепежните елементи са от Бриколаж. Трябваше да ошкуря, преди да ги боядисам, но бързах и тази година ще поправя грешката.
С бръшляна имам лош опит. Бях го метнала на предната ограда и като плъзна из градината, как ли не дърпах, спасение нямаше. Чак като свалихме нивото се оттървах. Садете го след като премислите идеята. :!:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Градински майстор

Мнение от stanislava »

Имам една идея, но не знам дали е напълно приложима в случая. Все пак ще я напиша. Може за някой да се окаже полезна информация.
Вече сте коментирали варианта с пана за ограда от този тип - http://ogradi.com/products/covers.php. Виждала съм най-често от типа Soleado и Rekord. На някои огради стои добре, на други не чак толкова /според мен/. В случая също е възможен вариант, но според мен може да се допълни като се направи еспалиер пред паното. Много често се използва пираканта за целта, но могат да се използват и други растения. Ефектно е и не заема много място /не повече от по-голямата част увивни растения и по-малко от жив плет, примерно от туя или лигуструм/. Не става за един сезон, но според мен си заслужава чакането.
Ето няколко примера:
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
:tzvetentze:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градински майстор

Мнение от calico »

Тези пластмасовите облицовки са много красиви. Гледах ги в Баумакс и се чидух къде да сложа от тях, щото нямам нужда, и неща за облицовка нямам, а пък стояха много красиво.
ама май не бяха много евтини, не помня...
Елиза ако направиш от тях непременно да покажеш.
иначе това с палетите е просто гениално решение. ние в задния двор дето е басейнчето, към оборите на съседите опънахме бамбукова стена, но не знам колко време ще издържи, това лято ще й е второ и вече като я гледам е посивяла. То има рози по ;цялата й дължина, но са от тая есен и скоро няма да покрият гледката
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
незабравка

Re: Градински майстор

Мнение от незабравка »

]Това,което Станислава показа като алтернатива е много интересно.На мене ми харесват особенно този тип ограда от върба.Материаала е евтин и направата леснаМоже би е прекалено ажурно за да скрива,но ако се пусне нещо допълнително да пълзи.Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”