Стилове - Формална градина

Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от Margaritenia »

Ето и моя първи опит за ниваки...може би туята не е много подходяща, понеже е източна, но мисля, че ще се получи добре в крайна сметка :stiskam: Клоните с основата не са добре изчистени, понеже са доста дебели, а ножицата ми е гола вода:)
Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от Daniela Pargu »

:sclap: :sclap:
С нетърпение ще чакам напредването :daaa:
Началото е многообещаващо! Но да кажа- голяма краста е :angel2: :tzeluvka:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от Тутти »

Колко време ще е нужно, за да е готово? А ножицата ти не е ли за клони?
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от vanina_g »

:potekoha: Завиждам ви за смелостта момичета да пробвате такива неща! Ниваки ми звучи толкова екзотично :oops:
Успех ви пожелавам майсторици на прекрасни градини! :daaa: :tzvetentze:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от Margaritenia »

Тутти, мисля, да го оставя така до другата пролет. Ножицата ми е за клони, но я бях забравила една седмица навън и като дойдох, беше вече ръждясала...трябва да си купя нова. Иначе си купих, по твоя препоръка, Фелко и повечето клони ги рязах с нея, но има дебели, за които не ми стигат силите с малката ножица и си трябва дълга дръжка.

Дани, сакън, не думай! Хич не искам нищо да режа, тази от зор я зарязах, за да се виждат отзад растенията:)))))))))))))) Аз знам, че ти си майсторка на топиарите, но аз нямам око за това. Тази туя беше по-ниска от другите и чорлавичка, та затова си позволих да я фризирам :D
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от gevkati »

В първия момент реших, че е палма! :D
Браво на теб! И аз искам да пробвам!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Рязане на иглолистни - какво се случва. Вече е ставало дума, че елата, бора и смълча се режат, когато пуснат младите клонки.

Изображение

S - мястото на рязането
В - спящи пъпки
К- Заложени нови пъпки на мястото на отрязването в края на лятото.

И идея:

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: Май 15, '18, 11:27 ... И идея:
Невероятна идея, Люб :shock: ! Човешката креативност сякаш няма край :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

В духа на формалната градина, да ви запозная с един стил на оформяне на иглолистни (най-вече) дървета и храсти - Ниваки. И не знам дали тук, или да отворим нова тема за нашите опити за топиари и ниваки. Засега си мисля, че тук е добре.



Малко общи приказки за обща култура, съкратено от ТУК.

Постоянната заплаха от елементите: земетресения, бурни морски ветрове, силни дъждове, силна ерозия на почвите в планинските райони създават дълбоко чувство за смирение и зависимост от природата в Япония. Връзката между ниваки и естествения пейзаж е очевидна дори за тези, които не са запознати с Япония. Образът на изкривеното, променено под влияние на обстоятелствата дърво, но не преустановявайки растежа му, често се отразява в Ниваки. Освен това ниваки могат да предават усещането за покрити с облаци планини и гъсти гори, брулени от ветровете дървета по морските рифове и величествените древни дървета (например изкуствено стареене).

Възрастта на растенията е съзнателно скрита, създавайки усещане за "безвремие" на градината, свързано с будистката концепция за многообразието на живота и безкрайността на съществуването.

Будистката трилогия има голямо влияние: небето, човекът и земята, проявяващи се по много начини в националните занаяти, особено в изкуството на подреждане на камъни в градината . Тези елементи също се визуализират при оформянето на местоположението на скелетните клони и самия вид на дървото.

От всички растения, борът е най-предпочитан за формиране на Ниваки. Нито едно дърво не заема толкова висока позиция в японското съзнание. Боровете са символ на дълголетие, и често са подстригани така, че да изглеждат по-стари, като по този начин символизират мъдростта и знанието.

Според формата на ствола има девет вида Ниваки, а по формата на скелетните клони – още шест.

Малко картинки с имената на стиловете (на руски) от ТУК

Изображение
Изображение


Изображение
Изображение


Изображение
Изображение


Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Сокан са близнаците, асоциира се със семейната двойка, Сякан е наклонено в посока към езеро.
Кенгай виси над водоем.Монкабури е дърво над входа.
Киотската форма в Япония се прави от криптомерия. Котоуки е над камъни или фенер.


В Европа оформянето не отнема години, защото европейците разчупват каноните, и използват похватите при топиари.

Ще потърся онагледено техниките за оформяне и подстрижка, но в следващия пост. Ако ли не, само превод.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

В по-предния постинг е показано как се прищипват новите свещички на бора, за да сгъсти. Аз съм го прилагала на клека и един кълбовиден бор. Май ще трябват доста годинки, защото не всички нови свещички се умножиха по две, но пък каква ми е работата, ако искам малки гъсти растения? :)
Ето и още три начина за прищипване на бора. Напомням, че времето за прищипване наближава. Пусне ли свещите - прищипваме. На тази картинка е показано ка да променим посокат ана растеж, махайки средната най-дълга свещ. Как изобщо да няма растеж, махайки и трите (или колкото са там). И как да сгъсти, прищипвайки свещите на 2-3см.

Изображение

Аналогично се действа и със смърчове и ели, определено се налага да го приложа тази година на няколко, поне да ги възпр амалко да растат.

Изображение

Туите се режат рано пролетта и в началото на лятото, защото дават голям прираст за годината. Аз първото рязане го пропуснах, но второто не бива, защото са ми за плет. Намаля се едногодишния прираст, но не се премахва напълно, защото това много ще отслаби растението.
Туите не могат да бъдат използвани за ниваки с малки детайли, заради бързия си растеж.

Юниперусите могат да бъдат подстригване 2-3 пъти за сезон.

При широколистните прищипванията се правят няколко пъти, защото това провокира израстването на нови клонки. Прекратява се през юли( за България може би е до началото на август), за да може да вдървят.Вдървените клонки пък могат пролетта да се отрежат на 2-3 пъпки.
Ето рязане на широколистни (първата картинка е за клен), за да могат по-късно да бъдат насочени в определена посока:

Изображение
Изображение

Това за прищипването. При оформени вече ниваки или топиари, гледах видео, където се действа направо с храстореза и с големите ножици :)
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”