Стилове - Формална градина

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 713 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

При Ниваки, а и при топиари в някои случаи, е от значение как ще изглежда ствола и как са насочени скелетните клони. Едва ли има много растения, които природата е пригодила за нашите нужди, затова се налага да им помогнем.
Няма смисъл да изброявам по имена начините за формиране на ствола, картинките ще свършат по-добра работа.
Кардиналното рязане не е за препоръчване, особено на неопитни градинари, защото това може да погуби растението. Най-добре да се започне отрано. В краен случай, когато положението съвсем е излязло от контрол и поемаме риска силно да съкратим клоните.

Изображение

На горната картинка са използвани разпорки и връв. Трябва да се внимава да не се впиват в ствола на растението, за целта се използват парцали за превръзка.
Ако се налага да се наклони дебело стебло, особено ако е вдървено и има опасност да се счупи, се прилага и друга техника. В местата на огъването, от долната страна, се правят леки нарези, които след огъването задължително се увиват с някаква тъкан.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Спазва се правилото на триъгълника. При това има съподчинение - долните клони винаги са по-дебели и по-дълги от горните. На всяко ниво се разполагат нечетен брой клони. Желателно е тези клони да са ориентирани успоредно на земята. За целта се използват помощни средства.

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от calico »

Люб, много интересно и много ценно, благодаря ти. :liubov:
нямам борчета, но пак ми е интересно
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 713 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Аз вече си оглеждам иглолистните, все едно имам ножица в ръката. ММ ме гледа пък подозрително. :D Много големи дървета станаха някои.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от calico »

ljuboznatelna написа: Мар 10, '19, 20:48 Аз вече си оглеждам иглолистните, все едно имам ножица в ръката. ММ ме гледа пък подозрително. :D Много големи дървета станаха някои.

ТМ не е ли по рязането? :lol: Ти ли си лошото ченге за дърветата?
всъщност, за големите дървета не е ли късно за рязане, т.е. да е трябвало докато са по-малки?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 713 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Не, аз съм по рязането. Вадя, режа, без жал, само да реша. Той не дава.
Ами големи, големи, ама трябва малко да ги възпра. Поне да знам кога и как да режа.
Една западна туя, насадена по милост (от ММ естествено, щото е много евтина, пък голяма) , съм а подстригала на три топки. Хем да не расте, хем да виждам това зад нея.
Имам една плачеща ела, която много иска да плаче вертикално нагоре, трябва да знам накъде да я отрежа.
И разни други за озаптяване.
Сега един юниперус скай рокет (може и блу ароу да е, еднакви са ми) много е дръпнал нагоре и ме дразни, мисля му специална подстрижка.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”