Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от ljuboznatelna »

Някои от нас си знаят грешките, други само усещат, че нещо не е наред и се чудят какво. И всеки е минавал край градина, която му се струва откровено грозна.
Знам, че никой не може да успее да въведе в ред градината си изцяло, но тук ще си говорим кое най-вече ни дразни и задължително - Защо? Надявам се, че ще помогне на нас и на други четящи да не допускат грешки или да ги оправят.

Започвам най-напред с неподдържаната градина. Не става въпрос за някое плевелче, а за гора от плевели, сред които стърчи някое нещастно цвете, което не е виждало вода отдавна, да не говорим за тор. Такива, слава Богу, се срещат рядко. Но в този вид е градската градина на Созопол, което за мен е необяснимо, като знам колко данък прибират. Иначе пък храстите са подстригани, най-неудачния за подстригване храст - лоницера фрагрантисима. И в Пловдив правят същото на места, голяма глупост.
Изображение

Изображение

За непознаващите храста да кажа, че той расте като едно голямо кълбо, полувечнозелен е, красив е само в големи градини и паркове, когато наоколо си няма друго. И в случая може да се разгърне, но някой специалист е решил друго.

Друго, което не разбирам са кръгчетата камъни, ограждащи растенията. Намирам ги за оправдани в известна степен, когато трябва да отклонят добитъка, който тъпче околоблоковите градинки. Иначе са ми много инфантилни. Трудно се поддържа и трева до тях, защото няма как да се окоси.
Изображение

Ще продължа по-късно, след като видя отзвука за камъчетата, че малко се притеснявам за реакциите от темата :dovolen:
лалесъм

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от лалесъм »

Камъчетата, Люб, в повечето случаи, както и на снимката вероятно, не са дизайнерско решение, а решение по необходимост :dovolen: - примерно да вадят очите на забързал се с косачката момък и да стои по-далеч от тях, или пък палавите детски ръчички да си играят с камъчетата, а не с растението ;)
Ето малко собствени изпълнения :D

Изображение
Камъните ограничават винката и дават височина за добавяне на кисела почва.

Изображение
Всичко е новозасадено и разбира се - камъчета :D

Голяямо творчество е паднало :lol: , но точно белите камъчета спасиха мъха от изтръгване :daaa:
Изображение


За българските градини, с изключение на морските, за мен пък е непонятно включването на юките и външните кактуси - почти невъзможно е сливането им с околната среда. Но аз не ги долюбвам и като растения, така че може и на това да се дължи усещането ми :nod:
Последно промяна от лалесъм на Фев 22, '15, 11:29, променено общо 1 път.
wenche

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от wenche »

За мен още по-страшни от камъчетата са старите автомобилни гуми, използвани със същата цел. Дори боядисани или позлатени - все тая, не я разбирам тази естетика.
Изображение
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от vasileva »

Люб не се притеснявай за реакциите, винаги ще има градини и с камъчета и с патки,
всеки разбира се има право на собствен избор и вкус
нека темата да бъде за тези които интуитивно усещат, че нещо не е ОК в градините им и имат нужди от съвети
аз лично очаквам продължението с нетърпение :stiskam:
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
РОУЗ

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от РОУЗ »

Това:

Изображение


Не че нямам три броя жужета подарък, те всъщност са ми най-симпатични от всичките фигурки, "аранжирала" съм ги зад беседката, хората, които са ми ги подарили си се озъртат за тях.
А едното беше направо зловещо, добре, че кучо го счупи, лежеше на земята като умряло, на няколко части, като полузаровено и със скръстени ръце. :snif:

Много меко казано неуместно в моя двор е шаренията на малка площ, комбинацията от червен камък, отвратително фугиран с бяла фуга, това граничи с друга облицовка със сивкав гранит, и тази шарения долепена до чешма тухлена зидария, която трябваше да се измаже или налепи със сив камък, но още не е и не мога да я гледам, а червената пътечка всяка пролет се каня да изкъртя собственоръчно, въпреки че вероятно ще трябва да го направи някой с канго, май е върху армиран бетон.

За растенията - малко са тези, които могат да ми се сторят неуместни, може би палма до къща с алпийски покрив, хубава градина може да има и с по-прости храсти и треволяци, дори с полски цветя, но аксесоарите, пътеките, камъните, водопади, фонтани, чешми и всичко друго в градината създава усещането за дизайн или не.

ПП. И аз като зацветявам нова част в двора я ограждам с камъни, заради мен си, да знам докъде съм садила, имам горчив опит да садя едно върху друго или да режа луковици. На следващата година обаче ги разхвърлям вътре в пространството.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от Noel »

Нещото което ме дразни са оградки от какво ли не-клечки,телчета,тръби ръждясали,даже и полицейски ограничителни ленти....но трябва да мине много време за да не са ни нужни оградките :snif: Две места при мен са в ливадата без ограждения и вътре е кучешка тоалетна :ufff:
Другото недолюбвано нещо са така модерните оцветени мулчове и снежнобелите камъни.Не ми харесват.

Люб,прекрасна е темата :gush:
Ще видиш как с хумор ще пишем тук за собствените си решения.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Deleted User 1445

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от Deleted User 1445 »

Точно тук е мястото за харакири :lol: Люб, благодаря за темата :tzeluvka:
Аз съм от тези с камъчетата, паветата и бордюрите, всички сложени, за да ми е по-удобно при косенето на тревата и за ограничаване на растежа и към цветята. Никак не си харесвам и кръговете в градината, но нямам идея как да ги превърна в неправилна форма без да се налага да местя рози.
Ето нагледен материал, ще се радвам на откровена критика и идеи :tzeluvka: Снимките са пролетни и камънаците се виждат по-ясно, през лятото голяма част от тях са покрити.
Изображение
Изображение
Изображение
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 49 пъти

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от iana_hk »

Аз макар и да нямам градина, но ви чета редовно, защото много обичам градините ще се изкажа по въпроса за камъчетата. Мисля, че Люб е имала предвид точно тези камъЧЕТА, подредени в кръг. А иначе каМЪНИТЕ според мен задължително трябва да присъстват, дали в скалния кът или като разделение на една група цветя от друга.
Лично аз не харесвам топиарията в частните градини, а от там и правилните кръгли, квадратни или правоъгълни форми.
Но почти всяка градина си носи очарованието, а и трябва да се харесва най вече на собственика :dovolen:
Нини писали сме едновременно, надявам се дза не ми се разсърдиш.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
РОУЗ

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от РОУЗ »

Нини, ама как ще местиш рози, даже има място за още! :lol:
Павенцата са екстра като разделител, мисля, че не за тях е темата, пак нека са ти оградени местата за удобство, но щом не ти харесват кръгове и така разпръснати, защо не слееш отделните петна с камъни, треволяци, дребни иглолистни, лавандули и разни подобни, както и пътечки?
Да станат общо 2-3 групи, примерно.
Deleted User 1445

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от Deleted User 1445 »

Какви сръдни :tzeluvka: нали затова пиша, да ми налейте акъл :tzvetentze: Роуз, нещо такова и на мен ми се върти като идея, но не смея да подхващам, да не объркам още повече нещата. Честно, прекалено ми е смесена като идеи градината и е такъв миш-маш. :ufff:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”