Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от Zory »

Иска ми се да има тема, където лесно да намираме растения подходящи за различните типове почви. Сега отварям тази тема като се надявам тези, който имат лични наблюдения да сподели тук какви растения (дървета, храсти, цветя) ще се развиват добре върху варовитите почви.
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от themask »

А аз се надявам някой да сподели как си тества почвата... опитах да открия почвени тестове къде ли не, но засега успехът е нулев. Вие как се справяте?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 350 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от Di_Va »

Продават се едни уреди, напълно любителски мисля, които измерват PH на почвата, аз съм купувала от Брюколаж. Мисля че се намират и в Практикер сигурно и на други места.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от Роза1924 »

Хубава тема, благодаря Zory :daaa: Доста варненци ще я следят.
От моя опит, растения развиващи се добре на варовита почва са - розмарин, глобулария, винки разни.
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от rumivarna »

Роза1924 написа:Хубава тема, благодаря Zory :daaa: Доста варненци ще я следят.
От моя опит, растения развиващи се добре на варовита почва са - розмарин, глобулария, винки разни.
Бих добавила лавандула, ехинацея, хиперикум.... Като се сетя за още пак ще пиша :D
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от nadin »

Спрортед мен вида почва не е толкова важен за масово отглежданите растения по нашите градини. За тях е по-важно поливането и торенето. Растенията които искат специфични почви по правило са по-капризни и не се отглеждат масово.

Като общо правило песъкливите и каменисти почви са преобладаващо твърди или варовите, а горските, торфовите и по-богатите почви в които има повече за гниене са преобладаващо кисели почви.
Варовика идва от камъните и пясъците или от водата с която поливате, и киселинността се определя от киселините които се отделят в почвата от гниенето на органичните материали като торф, листа, борови иглички и пр.
Като знаете тези правила може за локално място и определн тип растения да си смените почвата за да виреят по-добре растенията.
Например алпийските растения повечето са любители на твърдите почви, защото растат преобладаващо на каменисти терени. Така че ако си правите алпинеум дори почвите да са ви кисели в алпинеума можа да направите твърди почви с подходящи камъни.

Растенията които се срещат в торфови полета по планините, в борови гори и широколистни обичат кисели почви.

Добяването на гниещи продукти, компост, торф, борови иглички и листовки вкислява почвите, а добавянето на дървесна пепел я прави по-твърда. Има си и препарати които променят киселинността на почвата. Но проблема е не толкова в самото PH, което може да се контролира с препарати като зеления камък например, но в самата структура на почвата, способността и да поглъща и задържа вода и други подобно свойства.
Това са общи правила, има и изкючения разбира се.
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от Zory »

themask написа:А аз се надявам някой да сподели как си тества почвата... опитах да открия почвени тестове къде ли не, но засега успехът е нулев. Вие как се справяте?
Ето какво намерих, в помощ сами да тестваме/разпознаваме почвата (статията е специално за овощари) :http://www.maxima.bg/bg/library/zadoma/ ... koni/X.htm
" . . . Моментална диагностика
За да узнаете какво съдържа почвата на овощната ви градина, вижте какви диви видове растат на нея.
• На варовита почва виреят кокиче, бяла детелина, мащерка, лавандула, трънкосливка, дрян и еспарсета.
• На песъчлива почва виреят изтравниче, жълтуга, папрати, хвощ и диви кестени.
• На глинесто-варовита почва растат див ангинар, кърпикожух, троскот и мента.
• На глинесто-песъчлива почва растат шибой, дива череша и върба.Сега можете да направите няколко теста, за да разберете какво точно съдържа почвата в овощната ви градина.
Тест с лопата
• Ако пръстта полепва по лопатата, значи е “тежка”. Корените на дърветата рискуват да загният. Затова в началото на есента поправете този недостатък, като внесете хумус до 2 кг на м3.
• Ако пръстта се плъзга по мотиката, значи е много лека и корените на дърветата често ще страдат от жажда. Уравновесете този излишък от пясък, като внесете в почвата торф, който служи като попивателна.
Тест по цвета
За да разберете какъв е съставът на вашата почва, без да прибягвате до лабораторен анализ, просто вижте какъв є е цветът.
• Тъмният оттенък показва, че пръстта е богата на хумус.
• Светлият оттенък показва, че почвата е варовита.
Тест с буца пръст
Опитайте да омесите буца пръст в шепата си.
• Ако не можете, значи пръстта е песъчлива.
• Ако успеете много лесно, значи почвата ви не е песъчлива.
Пуснете буцата на земята.
• Ако не се разтроши, значи почвата ви е глинеста.
• Ако се разтроши, значи имате идеална почва.
Тест с чаша вода
Вземете малко пръст без растителност и без камъчета и я сложете в чаша с вода. Разбъркайте и оставете да почива един час. Разгледайте внимателно какво се е получило: на дъното на чашата се утаяват пясъкът и дребният чакъл, глинестите фракции остават в разтвора, органичната материя и хумусът изплуват най-отгоре. Сега остава само да поправите недостатъците на почвата и да є добавите липсващото: пясък, глина, хумус или компост."
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от Zory »

nadin написа:Спрортед мен вида почва не е толкова важен за масово отглежданите растения по нашите градини. За тях е по-важно поливането и торенето. Растенията които искат специфични почви по правило са по-капризни и не се отглеждат масово.

Но проблема е не толкова в самото PH, което може да се контролира с препарати като зеления камък например, но в самата структура на почвата, способността и да поглъща и задържа вода и други подобно свойства.
Това са общи правила, има и изкючения разбира се.
права си, Надин, и точно това исках да споделяме. Какви растения, каква структура на почвата предпочитат, аз избягвам екзотични или капризни растения, но някой никак не се чувстват добре в почва задържаща вода
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от Zory »

при мен итеята (Itea virginica 'Henry's Garnet), която посадих пролетта не се развива добре и почти умира. Причината предполагам е тази, че е на място задържащо вода - глинеста тежка почва. Сега ще се опитам да и намеря по-пропускливо водата място и дано успея да я спася. Близо до нея има физокарпус, форзиция - те са добре.

в двора, на места е толкова каменисто, че като изкопая дупка и напълня с вода, отнема 3-4 часа за да попие водата. Ходя и събирам торфена почва от гората/под дърветата, за да запълня дупките и не връщам изкопаното, но не съм сигурна до каква степен това ще помогне.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Всякакви растения, растящи върху варовита почва

Мнение от nadin »

Zory написа:при мен итеята (Itea virginica 'Henry's Garnet), която посадих пролетта не се развива добре и почти умира. Причината предполагам е тази, че е на място задържащо вода - глинеста тежка почва.
Мойта почва е черноземен смолник. Тежка глинеста, богата на хумус с лош воден баланс, но итеята се развива чудесно. Не я поливам често може би веднъж седмично , но е садена с тераует в корените. Водата с която поливам е много ама много твърда, а почвата е неутрална.
Каменистите почви би трябвало да не задържат вода. Ако при теб се задържа това означава по-скоро че има някаква плоча която не позволява на водата да се оттече и това пречи на кореновата система на растенията. Ако почверният слой е плитък и отдолу има плоча и да смениш почвата това няма да помогне много на растенията, които имат дълбоки коренови системи и искат дълбоки почви.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”