питане

kalchev
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 28, '13, 17:57

питане

Мнение от kalchev »

Първо - здравейте, всички!

Първото питане, с което бих искал да ангажирам вниманието ви, е следното:

Имам, на едно село в Търновско, градина от около 1,5 - 2 декара, като вече поне половината от нея ми е напълно излишна (каквото остане след задължителните домати, краставици, магданози и т.н.). Та въпроса ми е - дайте съвет за някаква билка или друга култура, която да се сее напролет, обира наесен и може да се реализира бързо. Проблем е, че градината няма директна възможност за влизане на едрогабаритна техника, иначе ми се въртеше в главата да засея някаква екзотична зърнена култура, от рода на лимец, камут и т.н. Имам мотоблок B&S-Belarus, имам и непресъхвал до сега кладенец(пу, да не му е уруки:) и стационарна система за поливане с 4 крана. Това което нямам е време и възможност да си ходя постоянно на село :(
Очаквам вашите идеи, за които благодаря предварително :)
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: питане

Мнение от nadin »

Знам за жълт кантарион и лайка, че се гледат по ниви и се реализират на запад.
Там ги търсят много нашите билки, но трябва да са чисти, демек без химии и много торене.
Потърси в нета нещо по агрофорумите. Тука сме все градинари любители :dovolen:
dal

Re: питане

Мнение от dal »

Здравей и добре дошъл ! Ми радвам ти се , знаеш , но тук е вероятно да ти поникнат и нови хобита :mrgreen:
Почвам да те пофаля сериозно и ще те накацат , сега ще видиш :hihihi:
Мацки , познавам този страхотен пич , трябва да му се помогне някак със съвети :D :nod:


р.р. Има един дето е много светнат в тази насока и утре ще му се обадя за информация относно културите
Преди три седмици ме увещаваше в икономическата обосновка за едни култури и насаждения , че и евро пари се вземат при тях , обаче имаше изискване парцелите да са над 2.3 ДКА , ще проверя и ще ти пиша ....
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: питане

Мнение от Kika »

Дал, моля те пиши отговора тук, че и мен ме интересува. :stiskam: Уместно ли е да отворим една тема, в която да се обсъждат европроекти и други подобни.
лалесъм

Re: питане

Мнение от лалесъм »

Тученица, люцерна, рукола - много се търсят от здравословно хранещите се. Но не знам как се отглеждат на голяма площ :angelche:
А мястото позволява ли да си спретнеш една овощна градина :dovolen:
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: питане

Мнение от Kika »

ОООООО за тученицата , ако някой ми осигури пазар, ще му давам процент от печалбата. :D :D :shandshake:
kalchev
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 28, '13, 17:57

Re: питане

Мнение от kalchev »

Благодаря на отговорилите и най-вече на dal за хубавите думи :)

Колкото до площта - част от нея и сега е засята с люцерна, но единствените здравословно хранещи се, които проявяваха интерес, бяха овцете и агнетата :) - няма ги вече :( Това лято дори не намерихме на кого да я дадем даром, единственият ром, дето прояви интерес, дойде, окоси я ... и така и я остави на камара да мухляса, та си заривах лозите с нея...
Жълт кантарион, лавандула, лайка - звучи много добре, но там предполагам, че ключово е да се намери изкупуваща фирма, нали? Пишете, ако знаете координати на такива, май точно сега е момента за някакви предварителни уговорки "на зелено".
А какво е мнението ви за стевията и салвията ?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: питане

Мнение от Гео, граф »

Калчев, извинявам се за това, че съм извън темата, ама селото да не е Каломен :?:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
лалесъм

Re: питане

Мнение от лалесъм »

:lol: :lol: :lol:
На село е така, а тук в София обикалям био магазините за люцерна, а и прескачаме в апартамента една микроферма поници да си правим от нея :twisted:
Салвията лесно се гледа от всеки, но като цяло е недооценена билка. Стевията не е много студеноустойчива, а за един сезон май приличен добив не дава.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: питане

Мнение от marka »

И аз да ти дам нестандартна идея за използване на градината. :hihihi:
Понеже обичам да експериментирам с нестандартни за нашите ширини зеленчуци, посадих преди години аспержи и артишок. Артишока стана страхотно растение, но не оцеля през зимата. От аспержите успях да отгледам само един храст, но се разраства успешно и даже миналата година го разсадих. Откровено казано, почти не полагам грижи по него. В България и едното и другото растение са почти непознати, но по света са доста ценени. Мисълта ми е, ако искаш да си оползотвориш мястото, без да полагаш особени грижи, аспержите са добро нещо. Няма пръскане, кастрене. Ториш, поливаш, напролет и есен загърляш. Между редовете от аспержи можеш да засадиш билки.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”