Парник

Публикувай отговор
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Аз успях да намеря PVC 3.2 mm x 32 mm x 2440 почти без пари и бях изненадан как туй замества водопроводните "търби", дето са по 10 лв всяка и колко е хубаво. Да! Ама става само за есенен парник.
Щото като минат температурите 55° С и
Изображение
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Миналата събота монтирах цилиндъра и ми спести няколко ходения. Благодаря ти troll , че тогава сподели за този механизъм :daaa:
Това са снимки от сутрин и привечер
Изображение

Изображение

В момента мисля по въпроса и търся някакъв начин за отваряне на вратата автоматично при покачване на температурата. Идеята, която се опитвам да реализирам е с терморегулатор с две зони на 12V и мотор от сателитна чиния, като вратата да се отваря на 180 градуса за да няма проблем с вятъра. Ако някой нещо е реализирал или пък има идея по въпроса нека сподели.
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Аз как си го представям...
Акумулатор 12.
Плюса му минавапрез първа термо двойка, турена на 30 градиса, температура на отваряне дето задаваш температурата в стаята на стената .
След термодвпйка1 връзваме двигателчето, което като се достигне 30 ° термодвойка1 му пуска тоци и то почва да се върти условно казано, наляво и да намотава едно канапче на оста си.
Ако му туриш макаричка можеш да увеличиш скороста, но ще падне мощноста.
Тъй отваряме.
Има краен изключвател, за спиране при достигане на врата на позиция "отворено"
Ся .... за да затворим първо трябва да знаем, че е отворено и или използваме вече споменатия краен изключвател, който освен дето ще спиратока на термодвойка 1 ще го прехвърля на термо двойка 2 и ще сменя поляритета на двигателчето, та като се случи 20° температура на затваряне и сработи термодвойка 2 и пусне ток на двигателчето, той да е със сменен пляритет и и то да се завърти надясно и да затвори вратата.
За целта трябва да има друго въженце, което да навива.А да развива първото въженце.
Значи можем да направим затворен контур въженцата, които да са осукани около оста на двигателчето и то да върти това въженце, което е фиксирано към вратата и посредством макарички и е осукано около оста на двигатела и той го върти ту на една, ту на друга страна.
Естествено ни трябва втори краен изключвател за позиция затворен койтоспира тоците на термодв2 предава тоците на термодв1 и обръща поляритета на двигателчето.
:mrgreen:
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Според мен, има два случая.
Първия е, когато земята е още студена и тогава Тна отваряне трябва да е доста по-висока и да има система за пращане на топлия въздух долу.
Втория случай е насред лято. Тогава трябва да се намали температурата на отваране и да се добавят вентилатори, може би.
Аз, от времето когато се мотах по квартири, имам три прозоречни климатика, които студят.
:mrgreen:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Нещо такова го виждам, само не знам дали ще завърти на 180 градуса. Проблема е че тези сателитни мотори работят на 36V, терморегулатора който си поръчах е на 12V, но пък би трябвало сателитния мотор и на 12V да работи, като ще отваря и затваря по бавно. Така ще мога с един акумулатор да реша проблема.
Тук на снимката много ясно е показано, само трябва да вържа и терморегулатора + това ключе за ръчен режим...
Изображение
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Добре де ...
Ма това отваря на малко повече от 90°.
Ти кажи твоя двигател колко бута(колко сантиметра се придвижва максимално.) и веднага ще изобретим някакъв механизъм за отваряне и затваряне на врата.
А твоя двигател май спира сам т.е. може да махнем крайните изключватели за положението на врата.
Единствено ти трябва някаква лостова система за отваряне на вратата на 180 °
И експериментирай , дали работи на 12 в.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Преди години имах сателитна чиния 240 см. със мотор, но в последствие като усилиха сигналите и пуснаха български сателитни телевизии го подарих, а сега ми трябва ;)
Така че ще се наложи да купувам, а в момента се предлагат 12 и 18(45см) инчови. Идеята ми е да се отвори колкото се може повече от 90 градуса заради вятъра, така че ако стане на 180 ще бъде просто чудесно. Тези мотори трябва да имат крайни изключватели.
А така изглежда терморегулатора, който чакам днес, те са много модели с този си изглед... " onclick="window.open(this.href);return false; Многофункционален е и става за какво ли не...
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Вчера получих терморегулатора и нещата не са такива каквито ги очаквах. В смисъл, че този модел има една зона на включване. Това което мога да направя на този етап е да вържа един голям вентилатор и над определена температура да се включва и да обръща въздуха и при спадане на температурата/както си я нагласиш/ да изключва.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Парник

Мнение от илюзия »

[video][/video]
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Здравей alexg!
Съжелявам, че пропуснах, но имах много неща, а вчера ме водиха на предпремиера на авенджърите. Откажи ако смееш....
Така, като си мисля , най-подходящия механизъм е зъбно колело с гребен.
Аз бих си го направил от дърво или ламарина с велосипедна верига.
Представи си един лък, на който тетивата му е една опъната велосипедна верига.
Мотора ти е закачен на стената, а тоягата дето се движи 45 см е фиксирана към лъка.
А велосипедната верига е вкарана в зъбно колело от велосипед, което е фиксирано към оста на вратата.Може и да е половин зъбно колело (180°).
Ся ....
Ако веригата за хода на мотора , 45 см има 20 дупки и искаш да се отвори вратата на 180градуса, то колелото трябва да има 40 зъба.
Това е принцип.
Конструкцията е изцяло твоя, щото ти ще я реализираш и си познаваш възможностите.
:mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”