Парник

Публикувай отговор
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Парник

Мнение от Краси Лазаров »

Ако някой го интересува автоматично отваряне на прозорец в парник,ако и той като мен не живее наблизо до градината си и се чуди как да се оправя. Идеята е следната : имаме две шишета едното е резервоар с вода обърнато е с дъното на горе и е пълно на една четвърт,то е свързано с друго шише със шлаух,което също е с дъното нагоре и на дъното му е пробита дупка. Когато температурата нараства въздуха в първото шише избутва водата във второто,а дупката в дъното на второто шише позволява на въздуха в него да излезе иначе няма как да се напълни.Когато се пълни шишето с вода натежава и отваря прозореца,когато температурата спада водата се връща в първото шише резервоар и прозореца се вдига нагоре и затваря. Ето тук има видео и обяснения. " onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Парник

Мнение от къщичка »

Освен да цъкам с език... Много интересно. Обаче!
Да речем, че това ти е прозореца. И си представяме, че около него са стени. През къде минава маркуча, който трябва да остане свързан между двете шишета? Дупка в стената или аз нещо не схващам?
Ще чакам с интерес доклада за пипера.
Благодаря!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Парник

Мнение от Краси Лазаров »

И двете шишета са вътре в парника,прозореца се отваря навътре. Забравил съм да кажа,че за да се затваря по-добре окачването на прозореца е малко над средата на височината му и не в средата на ширината му,а изнесено към отварящата се част,един вид ексцентрик.
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Някои най-общи съображения.
Голям дефект е, според мен, че зависимоста между температура и отваряне на прозореца не линейна.
Т.е. температурата се повишава, а прозореца седи затворен и в един момент се отваря на 75%.
Можеш да избегнеш това, като закачиш малкото шише не на рамката, а на летвичка под прав ъгъл на рамката. Така рамото на силата, ще е постояно и прозореца ще се отваря с нарастване на температурата.
А нивото на течноста на двете бутилки трябва да е на едно ниво при затворен прозорец.
Колкото е по-голямо е отношението в обема на бутилките, толкова по чувствителна ще е системата.
Съотношението въздух - вода в бутилките зависи от леснината с която се отваря прозореца/прозорците щото това може да управлява няколко.
Като си завил голямата с черно, завии малката с домакинско алуминиево фолио.
Туй ми идва от пръв път.
Ще се опитам да го сметна.
:daaa:
Температурата, при която се отваря прозореца в този случай се регулира със дигане и сваляне на шишето контейнер.
Колкото е по-дълга летвичката за която говоря толкова ще е по плавно отварянето на джама, щото така ще се израви силата, на теглото и съставящата й за завъртане на джама.
:daaa:
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Значи аз си мисля, така де, че тоз прозорец, ще е на билото на покрива т.е. най-горе на твоя парник.
И май няма да е удачно да има точно такъв вид, щото ще вали вътре. По скоро горе в единия край панта и се отваря навън.Освен туй може и да не е достатъчен един.
:daaa:
A ся ходих да търся... има и решения със щори и вентилатори.
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

А и е добре да им пускаш CO2 ( въглероден двуокис).
Тъй можеш да подобриш, съвсем гриин, добивите с 30-40%.
[video][/video]
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Парник

Мнение от Краси Лазаров »

troll написа:Значи аз си мисля, така де, че тоз прозорец, ще е на билото на покрива т.е. най-горе на твоя парник.
И май няма да е удачно да има точно такъв вид, щото ще вали вътре. По скоро горе в единия край панта и се отваря навън.Освен туй може и да не е достатъчен един.
:daaa:
A ся ходих да търся... има и решения със щори и вентилатори.
Здравей, прозореца няма да е на покрива,а на най-високата част на късата страна на парника срещу вратата и ще се отваря навътре. Според мен обема на отварящото шише е важен за това колко вода ще събира и колко тежи самото то. За рамото под прав ъгъл си прав и ако погледнеш клипа ще го видиш от другата страна на прозорчето,но системата е много чувствителна и ако рамото е по-напред самата тежест на шишето го отваряше,затова в конкретния случай го приближих към рамката да отваря по-трудно.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Аз също се опасявам от това, че няма как да съм всеки ден до оранжерията и как ще се справям с контролиране на градусите, просто не знам.
Също така прозорците и вратата се отварят навън, но на 90 градуса и няма как да се закрепят при един силен вятър. Не намирам и за този профил панти, които се отварят на 180 градуса. Затова единият прозорец вече го преправих с вадеща се панта /т.е. от две части/, за да мога да го свалям. Същото ще направя и с другият.
Търся и читава почва за оранжерията, около половин до един кубик - ако някой знае моля да сподели ?
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Това ми е новия парник.Структурата му е модифициран геодезичен купол.
диаметър на основата 48"/1.22м, висок - половината от това 24"/ 0.61м.
Чарковете подготвям отдавна и по малко, а днес го събрах.
малък и кръгъл: " onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Ами ако искаш да направиш системата по-устойчива може с противотежест, но на летвичка перпендикулярна, дето си изместил оста е същото.
Аз бих сложил противотежеста на канапче, на оста, но трябва да е голяма, щото рамото е малко.
Ако не ти се слага голяма тежест - летвичка на 90° на самата ос или близко.
То що не сложиш и бутилката там не знам.Що са ти толкоз далеч от оста тежестите не схващам.
:mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”