Парник

Публикувай отговор
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Парник

Мнение от Краси Лазаров »

Здравей,аз също като теб мислех да имам една пътека,за да спестя място,но реда до найлона много трудно ще се обслужва. Затова най-добрия вариант е в средата двуредова леха,а в краищата едноредови лехи и две пътеки между средната и крайните лехи. Доколкото си спомням твоята оранжерия беше три метра широка,правиш средната метър,крайните по 50 см. и две пътеки по 50 см. При мен не става,защото ширината ми е 230 см. и направих три едноредови лехи с две пътеки. Помисли върху това,защото когато се зашуми ще е късно,а сега няма да ти отнеме много време.
За Робин си мисля,че 30 см. в реда ще е малко виж на снимката е първата ми оранжерия,доматите са сорт Робин и са на 50 см. в реда. На етапа който се вижда вече бяха доста гъсти. Изображение
За засаждане без отопление е доста рано,когато е студена почвата домата не расте,а отделно трябва да му робуваш с завиване и отвиване,а доколкото си спомням не живееш там.
Моите домати ще ги засадя около 8 април,ако живеех там и по-рано. Всеки си преценява сам,аз само си казвам мнението.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Краси, както винаги ценни съвети и съвсем на време :daaa: :shandshake:
Три метра е широка оранжерията и варианта, който казваш е много добър. Ще го загледам като отида на място... Като гледам твоите корени, ще направя голям храсталак, явно трябва да разредя.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Noel написа:Алекс,няколко човека взимаме редовно градинска почва от Божилови.Те си я правят ,евтина е и за по-големи количества могат да ти я докарат.
Разсадника се намира на ул Прекия път.В нета има точни координати.
Свързах се с тях/ул. Преки път №9/ и обещаха да проверят от доставчика за половин, един кубик за цена. Иначе 30 литра при тях е на цена 6 лв. и идва малко в повечко. Може и така да мина тази година, пък догодина живот и здраве ще подсипя тъкмо с нова почва :dovolen:
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Начи аз какво бих направил с твоята оранжерия и при твоето време сега веднага.
Турям пръст между дъските.
Правя тунел на две на три щото той не трябва да даяни на вятър и сняг.
Просто огънато желязо или две дървета заковани, колкото да държи найлона.
Вътре мулчираш с черен полиетилен.
Мулчираш лошо, с въздушни джобове и седиш и мериш температурите, а разсада държиш в къщи.
В някакъв момент може да го преместиш на черния мулч отгоре, а по късно и посадиш.
:mrgreen:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

troll написа:Начи аз какво бих направил с твоята оранжерия и при твоето време сега веднага.
Турям пръст между дъските.
Правя тунел на две на три щото той не трябва да даяни на вятър и сняг.
Просто огънато желязо или две дървета заковани, колкото да държи найлона.
Вътре мулчираш с черен полиетилен.
Мулчираш лошо, с въздушни джобове и седиш и мериш температурите, а разсада държиш в къщи.
В някакъв момент може да го преместиш на черния мулч отгоре, а по късно и посадиш.
:mrgreen:
Огънати полуобръчи и найлони имам от миналата година, така че не е проблем. Ще се пробва задължително с някой и друг корен, то нали така човек се учи в неговия конкректен случай, с проби и грешки. Притеснява ме нещо друго, което забравих да споделя вчера. Образува се лек конденз и капе точно върху лехите и това е притеснително. Най-вероятно е капало и върху тези два корена, защото на третият нищо му няма, а аз не бях ги сял а просто ги бях оставил с кофичките си. Благодаря и Успех :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Парник

Мнение от Миша »

Вместо найлон ползвай няколко ката агривело,но отново на консрукция,с агривелото се задържа по-равномерна температура,няма конденз,а парника диша
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Парник

Мнение от alexg »

Миша написа:Вместо найлон ползвай няколко ката агривело,но отново на консрукция,с агривелото се задържа по-равномерна температура,няма конденз,а парника диша
Мише, Благодаря ти за хубавата идея с агривелото. :daaa: Сега вече идва на дневен ред оранжерията, само да видя от къде ще го намеря... За сега без успех :snif:
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Здравей penkeler!
Проблемът с пасивната оранжерия/ парник, тук е голям проблем.
Аз се опитвам да го реша от около 3 години.
В резултат на което от три години имам стотина плана за парник, а нямам такъв.
И понеже ми писна, го подкарах по друг начин.
Ще удължавам сезона докато мога, пък ако стане целогодишно -добре.
Аконе - колкото стане!
:mrgreen:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Парник

Мнение от penkeler »

Здравей troll,
Ясно! Така и предположих. Не допусках, че не си се сетил. Даже се двоумях дали да те питам, но за да не предизвикваме недоумение сред съфорумниците и понеже тук, в БГ, няма такива проблеми ще сложа линк към другата тема и страницата където е питането ми. Може на някого идеята да допадне.
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... start=1425" onclick="window.open(this.href);return false;
При мен не става понеже понякога, в първите месеци на годината, подпочвените води се покачват до окло метър под повърхността на земята. Не се задържат дълго така, но това си е проблем и то сериозен.
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

А при мен почвата замръзва на 1.15м и нямаш идея колко ще е студено в таз землянка.
Например в двете ми студени легла температурата е с 2-3 градуса под околната Ако няма слънце.
Аз спецялно съм се интересувал има ли тук зимници. Намерих много трудно . не са до и под къщата а в страни
Служат за сахранение продукти през зимата и лятото и се копаят срещу хълмове, като бункери с траншея за влизане и на максимално дълбоко.
Казват, че добрия такъв през зимата бил 12-15°С, а през лятото 15-17.
Ама туй е било едно време.
Сега или къщата е на колци и изобщо няма мазе. За такива къщи препоръчват да се на пълни отдолу с полиуретан и да се затвори, щото през зимата е кучи студ.Доста по- евтино е и така се строят трисезонни вили.
Останалите имат етаж от бетон, който е повече или по-малко заровен в земята и който винаги се утоплява.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”