Малката градина и подбор на растения за нея

denitsavm

Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от denitsavm »

Ми моята е малка. Не съм сигурна вече дали искам по-голяма, щото то грижите са пак достатъчно ;)

Като казвам малка градина ще дефинирам това понятие за нуждите на темата ми като градина до около 200 кв. м. Това е градина, в която е трудно да вмъкнеш достатъчно пейзажни елементи, за да я направиш да изглежда по-голяма. Идеите за перспектива са неприложими. Все пак има няколко "трика", които помагат да направим и малката градина красива, да "сбутаме" повече растения или да имаме възможно най-много цвят през сезоните.

Ще си оставя място тук, защото съм приготвила няколко статии да извадя необходимото и да напиша конкретните съвети за малките градини... Ако и друг има такива извадки, да ги постне, аз ще ги местя в първото мнение /това важи за всички теми/

1. За подредбата по цветове: Жълтите цветя /става въпрос за наситените топли жълти тонове, не за бледите и студени нюанси/ редете до мястото, откъдето съзерцавате, въобще близо до вас - топлите тонове "приближават" гледката и ако са по края ще стеснят оптически пространството. Бледосините и бледолилавите дават дълбочина и е хубаво да се редят по края. Белите се слагат в по-тъмните кътчета, за да се отвори и светне мястото. Червеното е доста силен акцентен цвят и трябва да се внимава с него и да се използва само около и за фокусна точка.
denitsavm

Re: Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от denitsavm »

Сега ще кажа и за няколко растения, които открих, че са много благодатни и дават цвят повече от веднъж, което все пак е важно.

1. Реблуминг ирисите са ми фаворит - имам 3, единият въобще не е цъфтял и не мога да кажа впечатления, вторият пък е го махам защото не ми харесва цвета, но при мен цъфти юни и после септември, сбъркан сорт е ... бледо сиво-син. И моят любимец Iris Germanica Rosalie Figge - Изображение - освен, че цъфти юни и септември-октомври, много бързо се и размножава....

2, Реблуминг хемерокалисите - имам Стела д`Оро и Pardon Me - дребосъци, които не заемат място и цъфтят от юли до септември

3, Campanula Persicifolia - като и се режат прецъфтелите цветчета /само цветчетата/ цъфти на вълни и е красива компания и за ириси и за рози Изображение имам и бяла, а тъй като все пак ми е малка градината ми остава време да и режа прецъфтелите цветчета

4. Polemonium - едно растение, което май само аз имам, но го има по поръчките и е много атрактивно, с вечнозелени листа /има и с червени, но моя го загубих/, цъфти от май и продължава до сега, бързо нараства, компактна туфичка е иначе Изображение

Засега тези се сещам, после пак

Иначе туфите едногодишни - лобелии, петунии, лаватери, както и далиите също са перфектни за целогодишен цъфтеж и пълнежи между основните растения :dovolen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от calico »

този полемониум на слънце ли е? много хубав, трябва да си взема от него
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от denitsavm »

На пълен пек е, доколкото това е възможно при мен :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от calico »

Дени, в енциклопедията пише че може и със семена да се размножава, и че се и самонасява. Събери моля те семенца, понасяло и полусянка
пише се се сеят веднага след събиране семенцата
не обича засушаване и не обича сух въздух, ама ще го търся ако има поръчка разсади.

твоя е от вида Polemonium caeruleum , нали?

има и от вида P. foliosissimum , лавандулов цвятИзображение

виж какво пише

Уход: после цветения полностью срежте. Появятся новые листья и соцветия. Можно скосить.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от denitsavm »

аз режа само прецъфтялото и то си продължава да цъфти. Щях да събирам семена, ама след морето беше пресушено и аз изрязах всичко и не съобразих... та наново ги чакам :stiskam: Polemonium caeruleum е моя,
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от ljuboznatelna »

В малките градини повече впечатление правят настилките, дуварите, портите, малките архитектурни форми, защото както и да се завъртим ги виждаме. Зеления фон може да се "изтегли" ако е от увивни или катерещи растения по оградата. Като че ли имаше някакво правило за дърветата - 1 бр. на 100кв.м. , но и това е относително, защото са с различни размери. А и един обича да му е гъсто и зашумено, друг иска простор.
Моите цъфтящи няколко години бяха храсти и рози, сега имам и многогодишни и едногодишни и определено е по-трудно за поддръжка, постоянно скубя трева. А когато прецъфтят гледката ме дразни, затова най-много са гайлардиите и кореопсисите. Въпрос на вкус е, аз предпочитам цъфтящите да са като акцент и разчитам на цветните листа - сиви, червени, жълти, различни нюанси на зелено. Има достатъчно ниски растения с такива окраски на листата. Условието обаче е да има слънце, за да не губят баграта си. :hmmmmmm: Хойхерите пък обратно - по-красиви са на сянка. Хостите също. Хаконехлоата също се чувства по-добре на сянка и си остава жълта (ако е аурея)
За малка градина правилата са почти като за голяма, защото и в голямата се обособяват кътове и всеки от тях си е една малка градина. Недостатъка е , че остава въздишането по голям брой растения :mrgreen:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Малката градина и подбор на растения за нея

Мнение от nadin »

calico написа:този полемониум на слънце ли е? много хубав, трябва да си взема от него
Аз също има полемониум същия като на Дени от семена от Томсън и Морган. Моят е на сянка и наистина се самозасява, а и изкарва израстъци от туфа.
Ако не ти се занимава със семена мога да ти извадя и да ти пратя с божурите, началото на септември.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”