Пространството между храстите

nevenar
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Апр 15, '10, 00:05
Местоположение: пловдив

Пространството между храстите

Мнение от nevenar »

Мили мои имам ужасна нужда от помощта и съветите ви !Става въпрос за следното двора ми е ужасно голям изцяло засаден с райграс , но тъй като не можем да си позволим плътна ограда с мъжът ми решихме да се скрием с храсти от съседите и въобще от минаващите !Проблемът идва от това че той не харесва подрязани храсти и затова засадихме различни видове които вече са достатъчно големи и почти ни скриват , но така обрасват с треволяк че не можеш да намериш растенията от балур и други плевели , опитахме с плевене и окопаване въпреки че е доста трудоемко дори минаването на цялото пространство веднъж а за повторения и дума не може да става докато стигнем до края на оградата и трябва да започваме отначало плевенето ! Пробвахме с черен наелон и речни камъчета отгоре , получи се нещо като автогол , тъй като балура никне както знаете и през наелона тип зебло , не само че инвестицията беше неуспешна и но и махането за да почистим след това беше ужасяваща!Наскоро решихме да потърсим професионална помощ повикахме двама мъже които се занимават с поддръжка на дворове , нещо като градинари , но това в този момент ще е обида за тях , първо защото се отказаха още като видяха двора , нещо като стрес :lol: , не се появиха повече изчезнаха якодим !Но те споменаха нещо което много искам да попитам вас , споменаха нещо за селективни хербециди и подрязването на храстите на високо , моля ви кажете ми дали това е възможно като вид поддръжка купих си даже ограничител за пръскачката , какъв е шанса да унищожа всичките си храсти без да постигна нищо повече , сега времето е подходящо за да оплевя всичко макар и бавно но веднага след това трябва направя нещо по въпроса !И друго ми хрумна но чакам вашите мнения ако храстите са различни по тип предимно високо растящи дали подобна поддръжка ще е по лесна ??


Моля ви важно е за мен да чуя мненията ви !
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Пространството между храстите

Мнение от kmm »

Дано някой даде идеи, защото този проблем ми предстои и на мен. :snif:
Трябваше да правим ограда, обаче (по ред причини, вкл.финансови) оградата се видоизмени в оградна мрежа. Общата дължина е над 80 м. и цялата контактува с крайпътни буренаци и необитаеми съседни дворове. Планът ми беше да разположа растенията си край оградите в "миксбордери" - цветя (едногодишни и многогодишни), любимите рози и разни видове храсти. Поне от едната страна трябва храстите да служат и за жив плет... Обаче сега, след като няма да имам бетонна основа на оградата, която да ме отделя от буренаците, въобще нямам идея, как ще спасявам растенията си от тях. :snif:
И досега не смогвам с копане и плевене да почистя вътрешната част на двора, а да добавя още 100м.?!?... Няма такава олимпийска дисциплина - 100м. спринт с мотика :hihihi:

За селективните хербициди - те могат да "селектират" един вид растение от другите. При еднакви по вид храсти, вероятно може да се подбере хербицид, който да умори повечето плевели. Обаче: 1) Само тоталните хербициди изтребват абсолютно всички растения на терена, т.е. всички плевели. Със селективните вероятно ще трябва да се правят някакви комбинации... сложна работа.. и 2) Ти пишеш, че вашите храсти са различни. Т.е. едва ли може да се намери хербицид, който да не засяга накой вид от храстите. 3) Ако можете да подстрижете храстите достатъчно високо, така, че да е сигурно, че нищо от хербицида няма да попадне върху листа от храстите... но и това е доста рискована работа.
Има и хербициди, които не са листни, а почвени, но са само за едногодишни плевели и не знам как могат се ползват при храсти... Абе те не случайно "специалистите" ви са избягали :mrgreen: Това си е работа за професори. :D

Аз мислех за варианта с геомембрана. Нещо като това, което описваш с найлона... Мислех, че проблемът ми с нея е само това, че не мога да засадя дребни, едногодишни и видове, които си губят изцяло надземната част... Сега се оказва, че и за храсталаците не е решение... :snif:
Лоша работа. :snif: Ще трябва търсим други решения...
dal

Re: Пространството между храстите

Мнение от dal »

не казваш какви са ти храстите ? как така хем ви скриват, хем не се виждат от бурени?
селективния хербицид ще ти умори примерно определен тип плевел-или пък ще нахлуе през листата в насаждението , вероятно са казали да ги подстрижеш по нависоко за да напръскаш повърхността именно с такъв и да измори бурените без да съсипе храстите
http://www.agria.bg/indexdetails.php?menu_id=8ето ти инфо

иначе от пръдня боя няма да стане , и мрежа наместо ограда винаги е с много наум - вариантите са пари за големи храсти , туи , иглолистни някакви , широколистни храсти с голямо чакане / примерно форзиция и спирея за 3-4 години ще направят чуден стобор , но без рязане няма да се получи сгъстяването /
другия вариант ви е мрежи , http://dev.aquamat2000.com/bg/productsтука виж цени и какво ви върши работа
или бамбук- http://remonti.info/wp-content/uploads/ ... bambuk.jpg
но първото се смъква , второто все пак гние , и двете засенчват -трябва да видиш колко слънце трябва на храстите и колко би ги огрявало при такова ограждане ....

в края на краищата по добре голям двор с кофти ограда , отколкото малък с чудесна :hihihi:
nevenar
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Апр 15, '10, 00:05
Местоположение: пловдив

Re: Пространството между храстите

Мнение от nevenar »

Дал Благодаря ти инфото е много полезно , храстите ми наистина са много и вече достатъчно големи , скриват ми ги треволяците защото има балур всякакви житни , дори красиви магарешки бодили :mrgreen: , при първа възможност ще снимам за да добиете представа какво имам предвид , имам спиреи , форзиции ,легестремии , японски дюли хибискуси катерливи рози ,нар, миризлива върба , златен дъжд , всички съществуващи вейгели , туи, филаделфуси ,майски сняг , лигустроми всички видове ,имам дори видове храсти, които не зная как се казват !Ще е изключително сложно , но с повече четене и ваша помощ мисля че ще стигна до някакво решение ! :daaa:
Kmm , това с едногодишни и многогодишни си го причиних само първата година , после с пролетни луковици и сега си направих отделна градинка защото е невъзможно да се поддържат!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пространството между храстите

Мнение от Миша »

Ще поизчакам да видя снимката,но от сега мога да ти кажа,с житните бурени ще се справиш много лесно,както с едногодишните,така и с многогодишните,с широколистните многогодишни ще ти е малко по-трудно,защото ще се наложи да пръскаш само тях,като пазиш останалите растения.След като веднъж изчистиш мястото от многогодишни бурени,после е лесно,пролет правиш запечатка на почвата под храстите,има такива препарати,които не пречат на многогодишните и не дават на семената да поникнат.Наарочно не давам препарати,защото не съм видяла снимката.След като изчистиш бурена,спокойно можеш да сложиш под храстите от онзи бързо растящия зеленичък седум ,точно в момента ми се губи името му,той покрива почвата плътно и не позволява на семената да никнат,тогава няма да ти се налага да правиш запе
чатка с химикали.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Пространството между храстите

Мнение от didak »

Трудът по предпазването на декоративната растителност при пръскане с хербицид ще е множко, но ще бъдеш доволна след това. Правите защитна стена чрез колчета, връзване по ограда, клони и т.н., според възможностите. Ако се налага да се покрива цяло растение внимавай, ако ползваш найлон, защото веднага се спарва и слънцето изгаря листата. Т.е. или се пръска при по-мрачно време, или се действа много бързо с покриване-разпокриване.
Сега може да се разчисти с тример с нож, вместо корда. Изхвърляте бурените и чакате пролетта. Май-юни трябва да се борите с плевелите до толкова, до колкото да не им давате да развият семена. Като развият достатъчно листна маса всички плевели - средата, края на Юни, пръскате с тотален хербицид.
nevenar
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Апр 15, '10, 00:05
Местоположение: пловдив

Re: Пространството между храстите

Мнение от nevenar »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
nevenar
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Апр 15, '10, 00:05
Местоположение: пловдив

Re: Пространството между храстите

Мнение от nevenar »

Изображение

Изображение

Изображение
последната снимка я сложих само за да добиете представа за размера от като цяло , не съм особено добра с апарата , дано снимките са добри за съвет !

Миша благодарна съм ти изключително , готова съм да следвам всички съвети , желая да се насладя на двора си , а не да му се дразня ! :idea1:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Пространството между храстите

Мнение от Lizi »

Една снимка и от мен.Тук съм снимала чешмата , която е много интересна но отзад може да се види оградата:
Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 362 пъти

Re: Пространството между храстите

Мнение от zeleno »

Аз лично бих сложила и някаква преграда между райграса и лехата с храсти-трудоемко е , но си мисля ,че после ще е по-лесно да се поддържа
Иначе аз уморих тревата с Раундъп , но после пък топлофикация всичко разкопа-така ,че язък ми за усилията....
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”