Пространството между храстите

Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4889
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Пространството между храстите

Мнение от Di_Va »

Леле, май всички водим безкрайни битки с най-различни плевели с променливи успехи, но май не в наша полза, ужас!
denitsavm

Re: Пространството между храстите

Мнение от denitsavm »

Ами, то не е за тази тема, но аз почти не водя тук в малкия ми градски двор :twisted: Тук няма къде цветята да си насадя, та камо ли да се разпростират плевели :mrgreen: Но на вилата, като никой не поддържа е кошмарно направо, там има всичко, плюс тежка глинеста почва :eeeh: , та направо ми е жал за вас с подобните условия ... то направо от плевене и почистване и поливане за един уикенд, не остава време да се порадваш на градинката и да си починеш :snif:
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Пространството между храстите

Мнение от dolli »

Този тревистия бъз и аз се чудя как да го ликвидирам. При нас влиза от джунглата на съседите, провира се под мрежата. Там цветя нямам, но там са ми лехите с подправките и зеленчуците на маман. Хербицид не го лови това нещо или аз не съм достатъчно упорита. Иначе при нас най-проблемни са два плевела - тученицата и едно нещо дето се стели по земята и цъфти с бели фунийки, а коренищата му сме намирали на 70 см. дълбочина :shock: Второто с неколкократни пръскания с Раундъп почти го уморихме. Но първото - едногодишното - ми разказа играта. Тази година войната беше жестока - тръгна да превзема новонасятия райграс, плевила съм го в продължение на месец, лазейки на колене, стръкче по стръкче - пространството беше огромно :evil: , обаче му надвих.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31667
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1006 пъти
Получил благодарност: 2297 пъти

Re: Пространството между храстите

Мнение от Мария Николова »

dolli написа:Този тревистия бъз и аз се чудя как да го ликвидирам. При нас влиза от джунглата на съседите, провира се под мрежата. Там цветя нямам, но там са ми лехите с подправките и зеленчуците на маман. Хербицид не го лови това нещо или аз не съм достатъчно упорита. Иначе при нас най-проблемни са два плевела - тученицата и едно нещо дето се стели по земята и цъфти с бели фунийки, а коренищата му сме намирали на 70 см. дълбочина :shock: Второто с неколкократни пръскания с Раундъп почти го уморихме. Но първото - едногодишното - ми разказа играта. Тази година войната беше жестока - тръгна да превзема новонасятия райграс, плевила съм го в продължение на месец, лазейки на колене, стръкче по стръкче - пространството беше огромно :evil: , обаче му надвих.
Браво на теб, че си надвила тученицата! Оставих я за догодина. Тази година бяха нарочени всякакви житни, всякакви други едногодишни - не ги оставях да им узреят семената - моментално изкореняване като се покажат. 2013 ще е годината на тученицата! :hihihi:
(Онова с белите фунийки е поветица. Има и декоративна! :lol: )

Изображение

Тревистия бъз трябва да го разпознаваш още от първите две истински листа. Ами... пръскай с раундъп колкото можеш през мрежата у комшийската джунгла и си направи "демаркационна линия" - пак е "намаляване на популацията". Това правим, като плевим. :nod:
Няма такова нещо като 100% изчистено от плевели. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пространството между храстите

Мнение от calico »

Мише, щом казваш зимата, значи няма дза е късно.

ние в зеленчуковия двор нямаме многогодишни бурени. то сега няма и едногодишни, но това е щото мъж ми по цял ден клечи и плеви в почивните дни.
обаче рано напролет след изораване и преди още да направим лехите и да засаждаме пипер домати и пр, става просто зелен килим от тревички, особено оная мека нежна дето се стели по земята след пролетните дъждове, и дето се навъртява около свредлата на култиваторчето. искам ако има с какво да се запечата против семена земята, ама пък то да не би да не поникнат и семенцата на разни краставици, тикви, дини и др дето направо така засяваме?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4457
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 304 пъти

Re: Пространството между храстите

Мнение от jozefin »

GIOIA написа:...А как се оттървахте от троскота?
Пръсках мин.година на есен,тази в началото на лятото с Раундъп и пак е завзел всичко.Механично ми е много трудно защото почвата е много глинеста и голям спек.Изпочупих няколко лопатки и уреди за плевене и пак си расте.
Лехата отляво с рози е петнайсетина метра. ИзображениеАми няма смогване на троскота. Моят по-лесен начин да го унищожавам е да го плевя по време на поливане. Пробвайте, няма да съжалявате. Вади се по-лесно и повече "метраж" :mrgreen: . Дори мия пръстта от корените на плевелите. Тази година плевя само по този начин дори и зеленчуковата градина. Ако знаете колко време прекарвам със заровени до китките ръце в калта. Дори веднъж малката ме търсела из двора и сестра ми и казала: " Върви по маркуча и ще намериш майка си." :lol:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пространството между храстите

Мнение от Миша »

Троскота е житно растение,така че спокойно може да го пръскате с препаратите,които дадох за житни-Пантера,Тарга,Фузилад,освен ако не ви харесва да прекарвате времето си със заровени до китките ръце в калта :mrgreen: Най-добре е да пръскате преди да започне да цъфти,още докато е малък,така ще си спестите и грозната гледка на голямо петно пожълтяваща трева.Трябва да изчакате да изсъхне изцяло и тогава да махате изсъхналото.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
nevenar
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Апр 15, '10, 00:05
Местоположение: пловдив

Re: Пространството между храстите

Мнение от nevenar »

Милички аз докато копам и изписахте толкова нови и полезни неща че не мога да смогна да чета :mrgreen:
s_t_m написа:
dolli написа:Този тревистия бъз и аз се чудя как да го ликвидирам. При нас влиза от джунглата на съседите, провира се под мрежата. Там цветя нямам, но там са ми лехите с подправките и зеленчуците на маман. Хербицид не го лови това нещо или аз не съм достатъчно упорита. Иначе при нас най-проблемни са два плевела - тученицата и едно нещо дето се стели по земята и цъфти с бели фунийки, а коренищата му сме намирали на 70 см. дълбочина :shock: Второто с неколкократни пръскания с Раундъп почти го уморихме. Но първото - едногодишното - ми разказа играта. Тази година войната беше жестока - тръгна да превзема новонасятия райграс, плевила съм го в продължение на месец, лазейки на колене, стръкче по стръкче - пространството беше огромно :evil: , обаче му надвих.
Браво на теб, че си надвила тученицата! Оставих я за догодина. Тази година бяха нарочени всякакви житни, всякакви други едногодишни - не ги оставях да им узреят семената - моментално изкореняване като се покажат. 2013 ще е годината на тученицата! :hihihi:
(Онова с белите фунийки е поветица. Има и декоративна! :lol: )

Изображение

Тревистия бъз трябва да го разпознаваш още от първите две истински листа. Ами... пръскай с раундъп колкото можеш през мрежата у комшийската джунгла и си направи "демаркационна линия" - пак е "намаляване на популацията". Това правим, като плевим. :nod:
Няма такова нещо като 100% изчистено от плевели. ;)
Мари отново показваш чудеса сега ще ми се прииска целия двор да е в поветица !Дерзая и чета и пак така ще видите вие какъв прекрасен двор ще ви покажа на скоро ! :D
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4457
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 304 пъти

Re: Пространството между храстите

Мнение от jozefin »

Миша написа:Троскота е житно растение,така че спокойно може да го пръскате с препаратите,които дадох за житни-Пантера,Тарга,Фузилад,освен ако не ви харесва да прекарвате времето си със заровени до китките ръце в калта ... :
Аа, Мише, напролет ще следвам твоите съвети :D . Просто досега не бях попадала на такива "разисквания".
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Пространството между храстите

Мнение от kesten »

Ето моят опит с бурените.

Със широколистните плевели лесно се справих с Камбио- селективен хербицид за широколистни. Пробвала съм преди с други селективни хербециди- не става. Някой видове, като детелината просто поувяхват след пръскане и после пак се освежават. Този работи. Пръскам в сезона два пъти. Пръска се сутрин след вдигане на росата и преди да е изгряло слънцето, за да не изсъхне бързо.

С троскота, лепката и другите житни плевели настанени в тревата проблемът е по-сложен тъй като са в едно семейство с власатките и райграса. Размножават се с коренища и на практика и скубането не помага много, тъй като останало парченце корен дава начало на ново растение. Семената са им също така устойчиви - имат кълняемост до 10год. и разпръсват с хиляди семенца.

Както и да е борбата е непрекъсната. Дори да се унищожат всички семена и коренища- което на практика е невъзможно, вятъра ще донесе нови.

Много лесно решение е натрупване на окосена трева около оградата отвътре и отвън-при мрежеста ограда. На практира мулчиране с трева. Хем не се изнася тревата с ремарке, което си е хамалогия. Задушава бурените, дори не се плеви предварително. Друг е въпросът че не е много естетично, но работи със сигурност.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”