Градинарските ни грешки през 2012 г.

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от Мария Николова »

незабравка написа:Аз пък засадих една редичка от ириси миналата есен,като при подготовка на почвата добавих стабилно количество оборска тор,после като прочетох инструкциите на производителя по-внимателно открих,че ирисите не обичали азотните минерални торове и органичните торове,това ги предразполагало към бактериални болести и гниене.Вече беше късна есен ,домързя ме да повтарям операцията по саденето отново,обаче тази година,лека-полека 4 от ирисите ми изгниха.,и то най-интересните и красиви сортове. :cry:
Същото се отнася и за луците на лалетата. :snif: Особено ако са в композиция с цветя, искащи редовно поливане.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от denitsavm »

Незабравка, при мен и без никакво торене 2 ириса си изгниха... даже и не бяха на места, които задържаха вода след дъждовете... просо си цъфтяха и после тотално и безвъзвратно изчезнаха :cry:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от vodo-leika »

2012 ми беше най, най-тоталният провал с луците! Основна грешка 1) държах ги малко навън, на студа; основна грешка 2) от зор да им сложа тор ги полях още есента, почвата яко се намокри и остана влажна дълго време. Като резултат - половинат изгниха, другата половина покара само листа и около 50, 60 лева за луковици отидоха на вятъра. Друга грешка е, че упорито се мъча да гледам градински лалета в саксия и да се правя, че имам двор, а не балкон.
Тази година слагам луците октомври и оставям до най, най големия студ без да полея нито веднъж! И никакви фрезии и лалета от по 45см! :hmmmmmm:
А защо си нямаме и тема за градинарски успехи? :dovolen: Отивам да отворя една! ;)
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от serena »

vodo-leika написа:Тази година слагам луците октомври и оставям до най, най големия студ без да полея нито веднъж
Точно така направих аз миналата есен и имах много красиви саксии с минзухари, лалета и нарциси тази пролет.
Единственият ми провал с лалетата се оказа дълго чаканият Карнавал де Нис - изобщо не цъфна, покара само 3-4 пъпки, които се спаружиха, а ми се струва, че саксията беше доста малка. Наесен ще се поправя.

Това лято за пореден път правя опит с бегонии, за пореден път не ми се получава и повече няма да опитвам. Явно или условията не са подходящи, или аз нещо не правя като хората. Същото важи и за мини-розите, въпреки пръскането - мана и акари, не мога да ги отърва и са слаби като цяло. Вярно, че не са в градина, но си мислех, че ще могат да виреят и цъфтят.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от milena02 »

Знаех си, че ще се сетя за още малоумия... Тъпо и упорито се опитвам всяка година, включително и тази, да постигна ефекта на калейдоскопа с бордюрите покрай пътеките. И над зюмбюли, лалета и ириси бода едногодишни. Обаче те си искат поливане. В резултат, ако наесен не наблъскам в земята нови пролетни луковици, то напролет поникват половината лалета, половината зюмбюли и т.н. Е, още не съм намерила решение на този проблем. Изобщо пък да нямам пролетни луковични не е решение. Да оставям голи бордюрите през лятото също не е решение.
И ужасните трендафили на свекър ми... Кой знае откъде ми домъкна четири корена по думите му "уникални жълти трендафили". Рекох си, че "трендафил" вика на катерещите се рози и си прежалих две арки на централно място за въпросните "уникални" съкровища. Не че не се хванаха, не че не тръгнаха по арките, не че не цъфтяха и не че не бяха жълти... Но цъфтяха буквално три дни. И край. Сега ще ги махам от градината изобщо. А са едни яки стеблища, едни коренища, предполагам...
незабравка

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от незабравка »

denitsavm написа:Незабравка, при мен и без никакво торене 2 ириса си изгниха... даже и не бяха на места, които задържаха вода след дъждовете... просо си цъфтяха и после тотално и безвъзвратно изчезнаха :cry:
да, при ирисите въпреки всички предпазни мерки-поливане без да се мокрят листата,безазотно торене,плитко засаждане и тн.пак в края на краищата хващат бактериалното гниене понякога.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от d_vitanova »

незабравка написа:
denitsavm написа:Незабравка, при мен и без никакво торене 2 ириса си изгниха... даже и не бяха на места, които задържаха вода след дъждовете... просо си цъфтяха и после тотално и безвъзвратно изчезнаха :cry:
да, при ирисите въпреки всички предпазни мерки-поливане без да се мокрят листата,безазотно торене,плитко засаждане и тн.пак в края на краищата хващат бактериалното гниене понякога.

Добре , че не съм се сетила да им бая нещо на ирисите та си живеят безпроблемно при мен. Защото аз като се ограмотя - става страшно!
elena kirilova

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от elena kirilova »

Код за потвърждение: Избери целия код

Телецът е много упорит , обаче трудно търпи дълго да се самонаправи на идиот и да къкри в недоволство мълчешката  
Дал,това е абсолютно вярно
ммдааа ....и аз съм теле :mrgreen:
в повечето случаи с рогата напред
имам доста грешки из градината
посадих един гипсофил от чешката поръчка на крайно неподходящи места
толкова много го исках ,но не прецених ,че ще стане толкова огромен
съвсем до него съм засадила един ацер
ми той направо го удуши :snif:
после съм посадила рози -от лакомия толкова близо една до друга -нямат място да порастнат,нямат въздух
ще ги пресаждам..
но то това си крие и своите рискове и последствия
и не на последно място съм загубила всякаква мярка с рудбекиите
толкова се разпростряха,че и те ми помагат за маната по розите
поражения по ирисите нямам за радост
всички са изрязани чинно и честно да си кажа не съм ги торила
просто не знам с какво
преди време питах,казаха ми с оборски тор
но аз няма от къде да взема и така си остана
незабравка

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от незабравка »

Забрави за оборската тор Ели,нали тя ми умори,моите новите.Пролетно време може да пръснеш шепа калиево-фосфорна тор и това е.
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от Магдалена »

Грешка ли е? Навярно! На педя от бадемовото дърво миналата година засадих млад рододендрон;цъфтя и порасна добре , но тази година въобще не цъфна, листата му омекнаха,изгоряха и опадват сега, а уж бадемова сянка има отгоре му.Умира май. Та се питам още - възможно ли е бадема да уби родото?Както ореха не търпи нищо под себе си? Другите ми грешки ще споделя друг път.Само за тази си искам да ми просветне, че да не слагам нещо друго около това дърво. :ufff:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”