Градинарските ни грешки през 2012 г.

Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от milena02 »

Позволявам си да отворя една такава тема с работно заглавие "Къде сбъркахме?", защото всеки от нас си отчита някакъв гаф, направен било от неопитност, било от несъобразителност или пък от прекалена амбиция, през тази година. И когато разкаже за грешката си, останалите няма да я повтаряме. Не става дума да си посипваме главите с пепел, а да предупредим другарчетата си да не правят еди какво си, защото резултатът не е добър. Сезонът, разбира се, не е свършил, но вече се очертават някои провали. Започвам с моите грешки:
1. Грудковите бегонии. Обикновено по това време на годината отдавна вече са ми над коляното, отрупани с цветове. Сега са няма и педя от земята и изглежда така и няма да цъфнат. Причината е, че ги засадих прекалено късно - чак през май. А го направих, защото същата леха преди бегониите се обитава от лалета (това само по себе си е друга грешка!). И аз късно изрязах листата на лалетата, че между тях да засадя грудките. Не се сетих да бодна бегониите в кофички от кисело мляко например, да си тръгнат растенията навън на слънце, пък когато лалетата прецъфтят, просто да ги пренеса на тяхно масто в градината.
2. Засаждане на гладиоли зад далии. Мислех си, че цветоносите на гладиолите ще изскочат над далиите и ще стане ефектно. Ама не. Не изскочиха. Далиите се развиха прекалено добре, засенчиха гладиолите, които изнемощяха по тази причина и напълно се обезсмислиха близо 100 луковици гладиоли.
3. Един цвят далии. Само жълто (както аз направих, виждали сте ги), само червено или само розово петно от 50 и нагоре корена далии е ефектно единствено, ако градината е голяма и позволява то да се гледа от дистанция. Ако ти е на централно място в неголяма градина и ти е непосредствено пред погледа постоянно, е отегчително.
4. Сакъзчета. Ако когато обрамчваме терасата със сандъчетата, редуваме две с каскадни и две с некаскадни, отдалеч въпросната тераса изглежда като нащърбена. По-добър вариант е или само алпийски, или само обикновени. Ето, показвам как сякаш има дупка между каскадите:
Изображение
Отблизо човек се захласва по самите цветя, но отдалеч това не изглежда добре.
5. Щамбови рози. Уморих трета щамбова роза (удивително красива), докато не ми просветна, че на това чудо короната му задължително трябва да се завива с нещо, което да я топли през зимата, пък даже тя да е топла (а миналата не беше).
За тези малоумия се сещам на първо четене. Имала съм и по-големи, обаче през минали години (убих уникално прелестен розов храст, останал още от баба ми, защото засадих около него петунии и ги поливах яко сутрин и вечер и т.н.), но говорим за 2012-а. До края на сезона ще си отчета, разбира се, и други грешки и ще ги споделя.
denitsavm

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от denitsavm »

Много хубава тема :daaa: Сега ще ни подтикнеш към синтез и разнищване публично на собствените ни грешки и ще имаме стимул за анализи :nod:

Моята основна грешка е факта, че напоръчах много растения миналата година и засадих всичко в градината накуп, но без ясен план... празно не оставих... е сега са много нагъсто на места.

Не съобразих височините на почти нищо, за което не се считам за виновна, просто размерите са различни от дадените в нета - това как нещо ще се развие в двора, може да разберете само от личен опит :daaa:

Сложих клематис витицела на предна линия пред три от едроцветните, с план - те ще цъфтят пролет, после режа, цъфти витицелата, докато те растат и после режа витицелата и те цъфтят. Нищо подобно - зацъфтяха едновременно, до задните не достигна слънце... въобще те ги видях, защото витицелата превзе всичко наоколо и тотално ги скри :hmmmmmm:
незабравка

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от незабравка »

Аз пък засадих миналата година една туя между катерливите рози,имаше свободно място и викам,хайде и зимата да има зелен акцент на оградата,обаче катерачите се разрастнаха и затвориха туята.Сега трябва да я местя,обаче тя е висока 180 см и е с много голяма туфа около корените,миналата година едвам накарах милото да копае дупка и да я сади,а сега като кажа ,че трябва местене,ще изригне огън и син пламък. :D
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от libra »

Някъде бях чела,че розите не обичат конкуренция с други цветя.
Аз насадих рози-драгоценни всичките ,пред един жив плет-адски много корени пуска това нещо.И сега ще си ги бия във главата 20 рози.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от calico »

хубава тема.

купих един космос многогодишен, шест корена, трябваше да е Фламинго, пък той излезе шоколадовия, пък грозен, пък, пък вейки изгорели и разлати, че и цял квадратен метър заели най-централното място :evil:

напълних се с астилбета и филипендула и цимицифуга- все неща дето искат много влага и не понасят горещ сух въздух, та са грозна гледка, и тях трябва да махам пък ги харесвам и ми се свидят, ама ще ги раздавам вероятно.

розите от миналите поръчки не са ми подредени както трябва, разминаха се във обемите и централната ми розова лехичка е прилична само в масов цъфтеж.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от Di_Va »

denitsavm написа:Много хубава тема :daaa: Сега ще ни подтикнеш към синтез и разнищване публично на собствените ни грешки и ще имаме стимул за анализи :nod: ...
Моята основна грешка е факта, че напоръчах много растения миналата година .., но без ясен план..
Не съобразих височините на почти нищо, ......
Ей това се отнася и за мен - обаче анализът, който ще последва ще стане причина другата година да сме с по-малко грешки ( аз не си правя илюзии, че ще станем безгрешни, поне аз де :nod: )
Но няма да стъпвам в поръчките за семена, че ми останаха почти всички от предния сезон. И съм решила твърдо - което може да се сее направо в градината, това да сея, иначе със семената в апартамента си беше трудно, заради теснотията разсипах и малкото, което успях да покълна, та не дочаках бленуваните пъстри картинки.
И ще погледна по-сериозно на храстите, че определено липсват в двора, а мястото е много.
И ще си избирам розите според мястото, за което ги искам, за да не се налага да се чудя, като сега, как и къде ще ги местя. И още много грешки.....
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от Димана »

:swhew: Все си мисля, че зная, все чета и питам, но...все допускам грешки. Семена не искам и да чувам.Не успявам да произведа разсад рано. Което си си е разсадило само е доста по-здраво от моя разсад. Ако взема нещо, ще е за сеене директно навън. Все се каня да се откажа от едногодишните, ама са красиви пък.
:hmmm: Миналата пролет садих три градински хибискуса, ама нали съм още аджамия-градинарка, сложила съм ги близо един до друг. Сега трябва да местя двата, че си пречат.
Нали съм люта фенка на увивните, сложих на три места по 2 ипомея мултифида, с цел да бъдат пирамидално насочени към общ връх. Да, ама не...От дъждовната пролет така литнаха нагоре, че сега са превзели доста голяма част от асмата, при условие, че редовно ги пензирам, за да клонят. :D Добре, че там още няма качени лози, но за догодина ще е тежка битка с мъж ми. :svekurva:
Напролет сях и едни черни бобчета- семена от декоративен фасул. Станаха чудесни растения, но не им сложих обещаната мрежа за краставици, за да се развиват и настрани. И те, като ипомеята, решиха да ми покажат какво могат. Пак след редовно пензиране, цветовете им са над асмата. :angelche:
;) Да питам пак нещо...Късно ли е да засея семена от незабравки? Мога ли да ги сложа направо навън и ще презимува ли евентуално образувалият се разсад?
maya_mdv
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1130
Регистриран на: Юни 19, '11, 20:29
Местоположение: Пловдив

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от maya_mdv »

Наистина хубава тема.

И аз да си изкажа мъката..., пък такова желание имах...

От 30-40 вида напоръчани семена миналата година сега имам най-много 5 поникнали и то по една оцеляла бройка.
Засадих напролет едно грамофонче, което имах намерение да увия около една тръба на асмалъка. Резултатът е умопомрачаващ - разпространи се отгоре над асмите и даже един цвят няма, добре поне, че точно там няма грозде, че иначе - война :angel2:
Миналата година реших, че искам много рози и започнах да експериментирам. Купих 4-5 и наесен ги засадихме. От тях напролет повече от половината бяха измръзнали. За да запълня дупките на "старите" рози (а в двора имаше само зюмбюли и нарциси и нищо друго), купих още 10-тина. Засадих ги и зачаках. Някои изобщо не тръгнаха, други едва сега живват - грешката е късното засаждане през май-юни и сигурно, че е полусенчесто - на ден слънцето ги огрява към 3-5 часа :hmmm: .
Най-много страдам от това, че двора се очертава като полусенчест и даже сенчест и няма нито едно местенце на пълно слънце, което означава, че розите сигурно няма да цъфтят. (Дано да се лъжа. :stiskam: ) И тъпо и упорито си напоръчах още 10-тина вида рози.
Из двора има наникнали петунии, които ме е жал да омъкна и резултатът е една мешавица, една обърквация..., ама как цъфтят - те най-много. :angelche:
И сигурно има още да ви споделям две-три страници текст, ама ще спра дотук засега :angel2:
dal

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от dal »

най ужасната грешка не само в градинарството е да разбереш къде бъркаш , или да ти кажат какво да не правиш като ти се аргументират солидно и ти с отворените очи , въпреки всичко да рупаш ли рупаш както ти си знаеш , като генерираш нови грешки , които откриваш още по ококорен и смаян , но махваш артистично с ръка и натворяваш нови и нови , като накрая не само виждаш грешките си ясно ,не само си съгласен с критиците си , но успяваш да планираш и предстоящите си грешки :D

познавам такива хора с такива градини /животи/ съдби /

в някои от темите пущам самокритичен анализ на определен провал и неблагоприятни резултати при уж положени усилия
днес писах за каните , защото тези растения съм гледала по всички възможни начини : в сандъци , в градина , почти на всички слънчеви места в двора ....
това е моят начин да взема мерки и да черпя една бира колективния опит и ум , ако му се пие
Телецът е много упорит , обаче трудно търпи дълго да се самонаправи на идиот и да къкри в недоволство мълчешката :mrgreen:
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Градинарските ни грешки през 2012 г.

Мнение от nikita10 »

Аз като начинаещ градинар имам маса грешки. Най-фаталните бяха, всичките ми семеначета мушки ги попари сланата, поради много ранното явно изнасяне навън напролет. Другата пролет не по-рано от май месец навън.
Насадих хости на по слънчево място, сега ще садя дръвче за да ги засенчвам.
Много рано засях семена и в един момент се оказа, че нямам къде да ги държа в къщи на светло и топло, затова тази година ще опитам пред зимно сеене /септември/ , за да мога късна есен да са заякнали и да ги изнеса в неотопляемо помещение.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”