Какво ще местим таз година /2012 есен /

Публикувай отговор
dal

Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от dal »

Както и да го осукваме , всяка есен понасяме правата лопата из двора
Казвайте кой какво и на къде ще мести -така ако реши някоя глупост другите ще му дадат акъл вкупом , или пък някой ще се подсети за решение при него самия :nod:
Ето една моя "малка тайна" -по това време започвам да си записвам
роза дето не си е на мястото и къде съм и намерила друго
многогодишно , дето е кекаво /дребно/ твърде едро/ кофти гама цъфтене /боледуващо -накъде ще поеме
семенаци -кое накъде
нови кътове -планиране , случайни идеи осенили ме докато блея нанякъде и т.н. :D
Обаче започвам винаги и първо от всичко що е в саксия и мога да го натиря навън и да зимува там
По този начин
1 разкарвам и рязко намалявам саксиите за влачене и прибиране
2 давам шанс на студа да си обере версиите из двора
3. мия и прибирам сандъци кофички транспортни саксии и изхвърлям счупеното
4 спестеното място ще употребя за семена януари , наместо да крепя нещо дето ще оцелее и навън , може би
5 решавам съдбата на очевидно непригодните за нашия климат растения

от хойхери и ехинацеи и гаури -започвам и ги слагам из градината
всички видове кампанулки от сандъци ще заминат в градината
калистемонът- на боклука
бугенвилеите при майка на светло , без приспиване
палмите , там не съм го измислила още , също бенджамина и юката че и те са огромни
26 саксии стайни хибискуси , мамка м,у как па едно не умря на тия 45 градуса :svekurva:
с мушкатата какво ще правя и сакъзите , тази зима почти измръзнаха , Елиза и Ани не са ми длъжни изобщо да ми помагат всеки сезон да възстановя сортовете
малко лилиуми ще преместя , ако се сетя кое къде е и къде ще е
не ми искат градинското хиби , ще го местя някъ де , наистина е много високо , ще го сложа да се показва над оградата , да висят като цифки отвън по пътя и да цъкат :D :hihihi:

за рози дума не съм обелила , още даже :mrgreen: :cry:

вие сте :tzvetentze:
elena kirilova

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от elena kirilova »

основно рози ще местя
и ще залесявам пак с...рози
плътно до оградата ще има влечащи рози
трябва да изчета за всяка една колко е широка и колко висока
между две влечащи-помежду им ще слагам остинки и тука там чаени хибриди
ще разкарам в боклука!няколко досадни хемерокалиси
не ми харесват и много се разпростират
пак за кой ли път ще местя ириси
цяло едно място ще освободя от тези досади и там на ново ще садя рози
не мога да реша кога е по добре да сложа мулч
на есен или на пролет
има много бурен
ще го почерпя тия дни с препарат
наблюдавам ,че там където съм унищожила плевела с препарат няма вече никакъв друг поникнал
и някой лилиуми ще подаря на една приятелка
искам още една магнолия ,искам и ацери
искам и още доста гипсофил
не знам кога да го разсаждам и дали изобщо става за разделяне на коренището
гипсофила от чешката поръчка дойде малък ,но имам само два фира
розовия е направо вълшебен
ще го разсаждам между розите
ще местя онази роза Ремембър ми
голяма кифла излезе
чак пък за да я плащам в лири ...тц
ще местя и Браун велвет
и той ми е голямо разочарование
искам да направя жив плет от чимшир покрай розите
много е скъп ,а този който садих миналата година две трети не се хвана
тези които останаха ще ги местя ,че са тук там
ще махам лавандулата
и тя ми е голямо разочарование
трябва и заместник
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от tzarina »

Аз ще местя основно разни храстчета, рози и луковици на лилиуми.
Отново наесен ще заложа на иглолистните.
Студоустойчивата палма също ще си намери друго място, вече за постоянно.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
незабравка

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от незабравка »

Имам една малка розова лагерстремиа,коята е засадена до беседката ми и всяка година мръзне наполовина и след това се възстановява,демек никакъв прираст, а тази година май няма да цъфне,ще я махна и на нейно място ще засадя еди лоропеталум,който сега е я саксия.А напролет ще махна едни бели дойции и ще засадя до оградата към пътя две лагерстремии,големи-1,50 ,червена и тъмнолилава,може и бяла,като са по-големи по не мръзнат.Направих връзка с един италиански разсадник,дето произвеждат лагерстремии,адреса ми го намери Виола,за което много . и благодаря.Та и други работи ще поръчам оттам,предимно едроразмерни,дето ми трябват за озеленяване,за да има смисъл транспорта.Ако някой се интересува от от по-големи лагерстремии,цените за този размер са около 15 евро плюс 25 процента за транспорт,напролет като правя поръчка ще ви уведомя.Имат също и 7 цвята бугенвилеи,за цени и размери не питах.
mama_li

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от mama_li »

Вече имам списък с многодишни от цветната леха, които трябва да наместя из двора, покрай храстите :hmmm:, защото са много високи, други заемат много място за рози :angel2: . Отделно хойхерите и ехинацеите от детската градина, трябва да си отидат в градината.
Покрай поръчките и коментарите на новите рози и местата на старите - ами ще местя няколко рози. Тази година е втори сезон на всички растения и първи за лични наблюдения. Розите като попораснат малко догодина, ще ги преценявам. Уж местата им съм ги съобразявала с размера който достигат, ама.... то ще си покаже. Ами като за първо местене, толкоз. ;)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от calico »

живота е кратък за да кажа какво ми се иска да преместя и разместя. :angelche:

Дал, за мушките и сакъзите бичвай още от сега по клонче в кофичка от кафе. до напролет ще са вече за сандъци и добре прихванати, направо в пръст слагай, и без много поливки зимата.

тия хибискуси що не ги подариш/продадеш/ затриеш някъде. егати примъка отмъка на зелена шума и еднодневен цвят. те са за хора без градини
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от rumivarna »

Искам да преместя лилиумите-десетина луковици. Кога е най-добре да го направя-сега или на пролет? Тази година ми е запърви път занимавка с лилиуми и се оказа, че мястото не е никак добро за тях. Могат ли да презимуват извадени, а на пролет да ги сложа в големи съдове?
А за местене на рози .....просто не ми се подхваща тази тема, че ми предстои поредната реорганизация на градината. Напоръчах и 3-4 катерача за които реално нямам идея къде ще се катерят :mrgreen: Сега те са ми на първи план да ги мисля и подреждам и размествам в главата си :lol: Три от тях ще се вият барабар с гроздето на асмата(то така и така не става поне рози да висят от там) Имам и още 5-6 рози които трябва да отидат на постоянните им места, че са сяти колкото да не останат незасяти :mrgreen: Бавно и постъпателно площта на моравата намалява всяка година. И тази есен също 4-5 квадрата от нея ще приберат розички и други китки (за многогодишни делфиниуми си мисля, ама те са още на семена и тепърва ще ги коланя :hihihi: ). Около овощните дръвчета също вече са настанени ириси, хойхери, а и 4-5 рози планувам са сложа около кайсията, в жълто-кайсиеви цветове, че да си пасват с кайсийките :lol:
С две думи - За лудо работи, за лудо не стой :hihihi: :lol: Плановете са за поне 3-4 години работа, ама ги планувам все за следващата :lol:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от Elyza »

Ще местя единствените храсти, които в пристъп на ландшафтно вдъхновение посадих в малката си градска градина- розова дойция, кичест филаделфус, трънлив берберис и една албиция. Ще бъдат заместени от рози :liubov2: Giardina, Perennial blue/благодаря на Дал за снимките/.
С храстите ще оформя в другата градина композиция по примера на градините на Исето и Люб, в комбинация с две рози- Ангела и Боника и будлея. Така ще има цвят и извън двуседмичния цъфтеж на филадулфуса и дойцията.
Ще местя и старинни рози, защото при мен не се представят добре. Ще оставя Le reigne de violettes за трето лято да видим как ще се държи и другата година ще й реша съдбата. Вече е над два метра, превита надлежно, изкара нови леторасти, но на тях пак няма пъпки :evil:
Някой друг има ли Brown velvet, освен мен и Елена, за да каже една добра дума за него, защото аз не забелязах че имам роза.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31684
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1026 пъти
Получил благодарност: 2379 пъти

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от Мария Николова »

Руми, лилиумите се разсаждат/преместват октомври ноември. И се садят на избраните места задължително веднагически. Обезводняват се, защото нямат външната обвивка на лалето и не търпят дълго да са извън земята. Ако времето е дъждовно и почвата достатъчно влажна, даже не ги поливай. :daaa: Насред зимата започват да се подготвят за никненето напролет. Успех! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво ще местим таз година /2012 есен /

Мнение от milena02 »

Аз пък направо ще засаждам още една градина. Този път - само рози. Успях да убедя домашните, че освен 2 лехи с домати за салата, не си струва да робуваш лятото на зеленчуци, колкото и да са по-вкусни от купешките. Те вдигнаха ръце и сега - дворът е мой!!! Отвори ми се място от още около половин декар почти. И значи - голяма тревна площ, басейн, беседки и други разни летни джаджи, чадърчета и шезлонги. Една аркада, както съм ги сметнала 7 арки с катерливи рози, че визуално да разгранича пространството от мястото на съседите (нали уж по бански ще се разхождаме там). И цялото това "отпускарско" каре оградено с розови храсти. Та, есента ще е някаква мощна кампания по засаждане на рози. Останалите растения засега са си добре по местата, само един клематис съм го засадила на умопомрачително място, но ме е страх да го пипам. Есента, предполагам, ще ви досадя страшно с въпроси, свързани с розите, но още от сега моля за извинение.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”