Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от ljuboznatelna »

Margaritenia , Ще ви трябва кран :D Иначе е точно за вашия терен.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от ljuboznatelna »

Спомням си, че ви показвах моето патио, но тук десет страници назад не го виждам. Може да е било в друга тема. Но пък е било отдавна, затова може и да не ви е чак толкова досадно да се повторя :D

Изображение

То си е едно вътрешно дворче, на което излизам от кухнята, и от много садене на това онова, са ми останали едно 60см да изляза от там в градината.

Тази част, която е към къщата, я изрисувах подобно на ресторант Алафрангите, типично по пловдивски. Но има една ниска, бивш навес, уж временен. Но както става обикновено - остана, и все още не е завършено там. Фугите на плочите ги фугирахме тия дни. Плочите са много красиви,оранжеви с жилки от растения, но от слънцето избледняха. Колкото и да не ми се иска, ще е хубаво да ги лакирам. Стават кафеникави.

Изображение

И сега там ходят пауните, сигурно им е близко до усещането за волиера, а и има котешка храна. :D Не че е лошо, но колко куришки остават послеее....

Изображение

Затова искам да им направя някаква преграда. Влизат от две места, едното са 60-те сантиметра, които на картинката съм изрисувала като врата, а другото има нужда от оградка. Може и едногодишна, ако се прави лесно.

Изображение

Ако не се вижда, независимо, че е в споделен албум, тук съм я запомнила съ ссигурност, но е по-дребна - https://i.pinimg.com/564x/18/ec/5a/18ec ... 4df978.jpg

Голямата дупка ще е врата. Изглежда като моята входна, но е с оригиналните решетки. Купихме я за 50лв, и трябва да се намести някъде. :mrgreen:

Много се колебая за цвета на едноетажната част. Надявам се тази година да й ударят една шпакловка и да мога вече да я боядисам. Обаче каква? Бяло е най-лесното решение, а декоративните дъски около прозорците да си останат кафеви.

Много ми се искаше някакъв топъл цвят, жълто или оранжево. Обаче става проблемен цокъла, идва прекален, ако е нашарен.
И цветът на вратата ще зависи от цвета на стената.
А аз искам червена врата. И става мазало.

Но независимо какво ще реша, със сигурност ще ми помогнат вашите идеи. И съвсем различни и необичайни ще ми е интересно да прочета.

Само това, което уж е вратичка, няма да го има постоянно, там ще трябва да е нещо временно, което лесно се маха, но нямам никаква идея още какво ще е. Нещо да ви хрумва?
Аватар
jenni
Кафевар/ка/
Мнения: 904
Регистриран на: Юни 28, '10, 18:52
Местоположение: Стара Загора

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от jenni »

Много хубаво кътче :daaa:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 992 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от gevkati »

Мислила ли си за големи саксии с нещо посадено в тях?
Там , където е ниската портичка
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от zeleno »

частта от пристройката , граничеща с патиото , би могла да си го направиш като къщата , изрисувано , с подобни мотиви , но съз запазена цветова гама ...
а на мястото на вратичката , щом ще е временно , наистина би паснала една решетка , която може да се разтяга и свива / нещо като вратите хармоника / , можеш да си я боядисаш в някакъв подходящ цвят , да я отваряш / свиваш / и затваряш / разтягаш / според случая
https://bauhaus.bg/dekorativna-stoyka-rozi-ante
боядисана в синьо ...
много е красиво дворчето :dovolen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от ljuboznatelna »

Това с вратата хармоника много ми хареса!

Сега да си нахвърлям идеите за "оградка", да не ги забравя :)
Там е тъмница, клечките отгоре всъщност са жасмин, и като се разлисти става един зелен покрив. Цветя като ипомеи примерно може да се подведат по някакви клечки, не ми е толкова важно да цъфтят, но ако успеят - добре дошло.

Дойде ми наум да си наредим там останалите дърва и клечки.

Изображение

Бих си завъдила там и гъби, обаче ще се наложи да не ги местя няколко години, и не знам дървоядите какво мислят по въпроса.
На тази площадка две години имаше струпани дърва за огрев, и две години след това поникнаха гъби. Първата година разпитвах какви са, но не се осмелих да ям, а тази Нова година решихме да ги опитаме. Обаче само ние с ММ, гостите и децата - не. Оживяхме :) Кладница е.

Изображение

Мотаят ми се клоните, които отрязохме от брезата, може и нещо такова:

Изображение

За малката преместваема портичка много харесах тази идея, хващам за врата и местя :) Не ми се струва и чак толкова сложно. Само с главата ще се затрудня. Пък може да плаши и гаргите. :D

Изображение

За цветовете на стената и вратата имам десетина идеи, трябва да мине време да ми се избистрят.
Това не значи, че не искам да видя и вашите :)

А има и такива произведения на изкуството, от тел, примерно не бодлива, но си иска сериозна работа.

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от calico »

Леле, Люб, страхотно е станало това патио, :potekoha: спомням си го къде е. ама много е хубаво. За там ли искаш червената врата- до пристройката? Или там под жасмина, голямата врата?
за цвета на пристройката си помислих за имитация на тухлена или каменна стена, в землисто жълтеникаво, можеш да си изрисуваш тухли или камъни, или и двете :angelche:

вземи някоя идея от тук- синьо с червено, що да е мазало
Изображение


на малкото място, дето минават пауните, ТМ може да ти направи летяща врата- две малки крила от по 20-40 см закачени на панти на странични арматури, и високи към 60 см, това трябва да ги спре. Добре ли обясних? - вратичка като в баровете в каубойските филми. Ти даже можеш да си ги изплетеш вратичките от върбови клонки и да ги окантиш с рамки, и само по две панти от двете страни.

п.п. сетих се сега - за онази преграда дето я искаш временна, под жасмина- нямаш ли някой стар шкаф, или шкаф за обувки, или някакви етажерки на които да сложиш фазер за гръб?
нещо такова, което ще боядисаш и накиприш
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от ljuboznatelna »

Нямам вече. А и отзад пръска разпръсквач, ще го направи на нищо. Обаче ако наредя дърва, ще гледам една дъска да има отгоре, за да слагам фритюрника, няма нужда да пазя от пръските. Пък знам ли, може и шкаф да е.
Аз днес се разходих в Стария град. Видях разни комбинации къща до къща, не е толкова зле, колкото ми изглежда :)
Вратата ще скрива съдържанието на навеса. Вътре са дървата и какво ли не още, винаги е зле :)
Сега е на тъмно и тясно и не мога да я снимам, но е по-красива от входната ми, защто има и старинни решетки на прозорците.
Заради тях я купихме, но се оказаха по-големи. Боята й е здрава, дървото е дъб или бук, здрава работа, не ми се шкури. Затова трябва да е боя. А не е типично за този стил, дърво са си вратите. Иначе чужбински има цветни, синьото гръцко е най-близо до нас.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от ljuboznatelna »

Първа част на операция Стоп пауни е изпълнена! :)


Изображение Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Веранди, патио, барбекю, открити дневни и пр.

Мнение от ljuboznatelna »

Пак аз. Върнах се да видя откога съм умувала чешмата. Една от чешмите. Тази е предпоследна от общо четири дворни. Остана една до кучето, за която е купена ръчна помпа и трябва да се преобразува някак.
Сагата е започнала точно преди седем години :D
viewtopic.php?p=223362#p223362

Идеите не са се променили много. Видях, че е мислено на каменната стена да има огнище, но каруцата му взе мястото. Така и не сме го измислили това огнище, и място не остана. Зимата печем в камината, лятото явно ще е нещо подвижно.

Ето я и чешмата. Бъчвата е вдигната на тръби, забити в почвата. Арматурите са скрити с камъни. Един от тях се маха, за да се включи отдолу маркуч.
Мислех да натрупаме пръст и да стане мини алпинеум, но може някога да се наложи ревизия, и остава така.

Три пъти трих и снимах, чистих , пак е замазано. Но се разбира.

Изображение Изображение
Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”