Увивни растения за сянка

Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Увивни растения за сянка

Мнение от Димана »

Здравейте!Очаквам вашите предложения за едногодишни или многогодишни увивни растения,които да посадя на не чак толкова слънчево място в голямо сандъче.Ще се катерят по декоративна решетка.
Досега съм опитвала с тунбергия и мина лобата,но не съм доволна от резултата. :ufff:
Ще се радвам да прочета мненията ви.
denitsavm

Re: Увивни растения за сянка

Мнение от denitsavm »

Трябва да кажеш колко плътна ще е сянката, ще има ли частично огряване? Има клематиси, които се държат добре на светла сянкаа или шарена сянка - всъщност почти всички :nod: , ако е по-тъмно се сещам за Аристолохия, но трябва да я прибираш зиме, розата Пени Лейн, аз си поръчах за сенчесто място но със сутрешно слънце...
незабравка

Re: Увивни растения за сянка

Мнение от незабравка »

Аз имам сята увивна лоницера на сянка под асмата и цъфти и се развива добре
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Увивни растения за сянка

Мнение от Димана »

denitsavm написа:Трябва да кажеш колко плътна ще е сянката, ще има ли частично огряване? Има клематиси, които се държат добре на светла сянкаа или шарена сянка - всъщност почти всички :nod: , ако е по-тъмно се сещам за Аристолохия, но трябва да я прибираш зиме, розата Пени Лейн, аз си поръчах за сенчесто място но със сутрешно слънце...
Ще има само сутрешно слънце-т.е. не силно. Сянката ще е шарена,но по-плътна,защото ще я прави 20 годишна кайсия.
dal

Re: Увивни растения за сянка

Мнение от dal »

Димана написа:
denitsavm написа:Трябва да кажеш колко плътна ще е сянката, ще има ли частично огряване? Има клематиси, които се държат добре на светла сянкаа или шарена сянка - всъщност почти всички :nod: , ако е по-тъмно се сещам за Аристолохия, но трябва да я прибираш зиме, розата Пени Лейн, аз си поръчах за сенчесто място но със сутрешно слънце...
Ще има само сутрешно слънце-т.е. не силно. Сянката ще е шарена,но по-плътна,защото ще я прави 20 годишна кайсия.
20 годишна кайсия обикновено и се подава некрологът от джоба -имай го предвид като планираш сянка /слънце
кайсиите и прасковите на 10 години трябва да си готов да изсъхнат без видими причини .... :hmmm:
в сандъчета вървят клематиси , ипомеите повечето /грамофончетата/,разни други
но пък чудното е че хем е сандъче , хем не е в градината за садене , хем сандъчето не може да се помести на слънце ... :dovolen: м?
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Увивни растения за сянка

Мнение от Димана »

Сандъчето е до декоративна решетка,по която би трябвало да се катери увивното растение.
Ако сложа ипомея-грамофонче,дали ще си покаже красотата на сянката? :?:
Кайсията ще оцелее,поне това лято. :stiskam:
denitsavm

Re: Увивни растения за сянка

Мнение от denitsavm »

Грамофончето би трябвало да оцелее :nod: Пробвай и с родохитон. Клематис също ще вирее на такава сянка, както и шоколадова лоза - акебия, но многогодишните няма да ти дадат декоративен ефект първото лято. За най-добър ефект за това лято - грамофончета1 поне 5-6 корена, а за постоянно някой клематис витицела - правят много цветове лятото, въпреки, че не са най-джиджаните сортове, или клематис Ville de Lion много красив и много цъфтежен :daaa:

Не разбирам от лоницери...
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Увивни растения за сянка

Мнение от Димана »

Благодаря,denitsavm. :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”