Подготовка на градината за презимуване

denitsavm

Подготовка на градината за презимуване

Мнение от denitsavm »

За първи път ще завивам разни дръвчета и храсти - как? Какви укрития правите и за кои растения? Кои растения се изрязват до долу и кои не трябва да се пипат?

Ще завивам албицията, както и рустифината, защото стеблото и е още зелено и невдървесинено. Купила съм някакво покривало, но не ми е ясно при контакта с почвата какво да правя - да загърля с листа ли? Магнолиите са от Метро дребосъци - да ги загърлям ли и тях? А корейската ела?

Флокса и рудбекиите изрязах, хризантемите им премахнах върховете, но да режа ли и по-надолу? Хортензиите бебета съм покрила с листа изцяло :hmmm: А освен да вържа на снопове декоративните треви, да им правя ли и на тях някакви процедури, специално за кортадерията, но и наяколко ниски карекса имам и мюленбергията?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от ljuboznatelna »

И на мен предпазването от студа ми е малко непонятно как се прави, насипвала съм шума около стеблото на цезалпинията, което би трябвало да й предпази само долните пъпки :hmmm: И стиропор слагах долу :D . Сигурно ще е по-ефективно ако като паднат температурите като цяло под нулата, нахлузя найлонов чувал отгоре. Обаче пък ако напече и тръгнат соковете, под найлона ще е като парник, а вечерта падне много - отиде ми растението.
Изобщо не ги обичам тия процедури, затова и избягвам екзотични за моя район растения. Далиите си миналата година оставих в земята, затрупани с шума, от четири оцеляха две. Но и зимата беше по-мека. Мисля да резна малко розите, станали са по-високи от мен. Друго нищо няма да пипам. Тревите ще вържа на сноп, кортадерията се пази от студа сама с шумата си.
За рустифината не съм чувала да е нужно укритие, не зная как е при вас, но в Пловдив си расте на воля по изоставените обществени дворове, не й измръзват издънките.
Карексите ми не са зимували, сега ще и видим :hmmmmmm: Мюленбергията миналата година си зимува без да я пипам, но беше малка туфа, не зная дали няма да ме домързи да вързвам тревите, сигурно ще трябва, за да не ми полегнат върху тревата и да я задушат.
Аватар
nelidech
Кафевар/ка/
Мнения: 861
Регистриран на: Май 19, '10, 13:23
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от nelidech »

Аз миналата година си увих чезалпинията с вестници, отгре сложих един голям найлонов чувал и я завързах, а около стеблото в основата насипах малко почва и окосена трева. Тук във Варна беше доста студено- около -15 достигаха температурите, но тя си издържа и това лято цъфтя навреме. По миналата година не я покрих и стеблото измръзна.

Изображение
"Основните елементи на щастието са: нещо да правиш, нещо да обичаш и нещо, за което да се надяваш" Алън Чалмърс
http://nelidech.snimka.bg/flowers/rozi.508923.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от dolli »

Хортензиите затрупах с пръст в основата /като розите/, мисля да им нахлупя по една голяма туба от мин. вода отгоре, с отворена капачка, а пространството в тубата да напълня с опадали листа.
Туите и хемеципарисите овързвам с въженца за да не ги деформира някой обилен снеговалеж. Хемеципарисите, специално при мен лошо понасят зимата, затова ги омотавам отгоре със стари вълнени черги, изхвърлени от употреба одеала, но без найлони. Тъй като имам само три броя лъжекипариси, това не ми представлява голяма трудност.
Хризантемите съм пробвала почти всичко - ами мръзнат си мъниците при мен и това е. Най-ефективен начин - местене в саксия за зимата и саксията в неотоплявана стая, с почти символични поливки.
Калифорнийският люляк затрупах с огромна купчина пръст в основата на стеблото, не знам дали ще оцелее, голяма слабост ми е, но в саксия само се мъчеше и затова го насадих в земята това лято.
Лагестремиите съм ги отписала предварително, тези, които са в градината. Имам една в саксия и съм я внесла вътре.
Всички малки, новонасадени тази есен храстчета, загърлих с пръст в основата, дори и тези, които са напълно зимоустойчиви, същото направих и с местените на ново място по-стари храсти. Знам ли, стори ми се, че така е по-сигурно, все пак намалената при местенето коренова система може да остане напълно в замръзващия слой почва :hmmm:
Другото нещо, което трябваше да направя е да събера окапалата шума и да я игоря за да не зимуват зарази, обаче все нямаше време, а сега се потроших, така, че май ще остане за пролетта тази работа.
Последно промяна от dolli на Ное 24, '11, 12:00, променено общо 1 път.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от ljuboznatelna »

Това с разпарчосаните от снега туи и други моливчета и при мен е голям проблем, най-вече защото са много. Особено грозен става кипариса, а е висок вече и не мога да го овързвам. :hmmmmmm:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от stanislava »

Едно предложение - който има въпроси относно зазимяването на растения, освен видовете, за които не сте сигурни как да предпазите през зимата, пишете и в коя част на България са заседени растенията, за да може да се даде адекватна информация, иначе може някой да остане подведен :nod:
Изображение
denitsavm

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от denitsavm »

Изображениеи Изображение

Това е укритие на щамбова роза. Мислех подобно да направя на моите дръвчета - албицията и рустифината /нея ще завия, защото ми е мила и ме е страх да загубя, едната ми я отнесе сляпото куче, т.е. остави ми само стебло :cry: Тази, която е тук е със зелено стебло, т.е. невдървесинено, а е на място където слънце до април няма да види :eeeh: / Та въпросът ми е конкретно в този вид завиване, както и в методите със стари парцали и вестници - какво се случва като се намокрят листата /респ. вестниците, парцалите/ от дъжд или топящ се сняг :hmmm: Дали да не покрия и отгоре с наелон?

Навсякъде пише да се използват от гофрираните наелони, т.е. тези с балончетата, за да пропускат въздух или специалните за тази цел покривала, каквото см си купила, но още не съм видяла...

Тук ма и още една идея за рози - чх, както и за катерливи, което става и за мръзнещи храсти с меки стебла ... Изображение

http://www.bhg.com/gardening/yard/garde ... er/?page=2" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от denitsavm »

За да не става много натоварващо, продължавам - това за екзотиките - къщички :nod: Изображение

Съоръженията на Таралес са си направо професионални :daaa: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 36#p185936" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от ljuboznatelna »

Тръгнах да се информирам по темата в руските сайтове, хората си имат традиции, пазят рози и грозде основно, там където се използва полиетилен и повечко листа, когато зимата е топла, е нужно да се проветрява, защото повишената влажност в укритието снижава студоустойчивостта на растението. Това за България ми се струва направо задължително в случаите като на картинката по-горе, защото се случва дневните температури да се качат над нулата, а нощните да са много под нея.
И още нещо - да не се използва слама и суха трева, защото това привлича мишките.
Между другото в коя "компостник" сигурно има цяло мише семейство, разрових на дъното, за да разбера доколко ми е изгнила тревата, и за мой ужас попаднах на голямо количество миши екскременти.
Ето тук по картинките може да се ориентирате обикновено какви са начините.
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от stanislava »

Дени, колко са високи дръвчетата - рус тифината и албицията?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”