Подготовка на градината за презимуване

Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от stanislava »

desiyoto написа:Станислава, разбирам че се занимаваш с озеленяваме,моля за съвет как правилно да се зазимяват щамбовите рози? Те са ми страст,но трудно се гледат в по-студените райнони,аз имам четири четири годишни сега ще им е пета зима и няколко от тази година.Точно за тях ме е страх,тъй като са новички.Ако имаш опит сподели моля те.където и да съм търсила в България явно хората не си падат по тях или просто не коментират :mrgreen:

Предлагам ти вариант, в който короната на розата се завива със зебло, което се привърза плътно към стъблото. А върху него сложи по-плътен найлон и пак привържи към стъблото..Не знам дали ме разбираш, малко неясно го обясних май.. :hmmm: Представи си детска близалка как е обвита от опаковката, по същият начин загърляш и розата..Първо зеблото, след това найлона.. Завързваш много здраво и плътно покривалото за стъблото. Не мисля, че е необходимо да загърляш стъблото, защото основата както знаеш е дива, така че едва ли ще измръзне. Според мен не е необходимо, но все пак ако ще ти е по-спокойно, не пречи да загърлиш и долната част. :tzvetentze:
Изображение
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от desiyoto »

Благодаря,но се чудя този найлон отгоре няма ли да запари клонките и те да загният?Иначе зебло си намерих цял топ и си мислех да го направя като торба и вътре около присадката да напълня със слама? За старите не ме е страх, стъблата им са станали много дебели и явно са се аклиматизирали,също мисля че и от сорта си зависи. В София пред един търговски център има една,която е поне на 7 години,стъблото и е колкото ръката ми и изобщо не я укриват :nod: въпроса е да ги докарам до там :daaa:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от stanislava »

desiyoto написа:Благодаря,но се чудя този найлон отгоре няма ли да запари клонките и те да загният?Иначе зебло си намерих цял топ и си мислех да го направя като торба и вътре около присадката да напълня със слама? За старите не ме е страх, стъблата им са станали много дебели и явно са се аклиматизирали,също мисля че и от сорта си зависи. В София пред един търговски център има една,която е поне на 7 години,стъблото и е колкото ръката ми и изобщо не я укриват :nod: въпроса е да ги докарам до там :daaa:

Ами досега не съм имала случай на загниване, просто трябва да се следи при трайно затопляне, да се маха найлона. Ако не сложиш найлон, при дъжд или топене на снега, зеблото и сламата ще задържат влага, която според мен би навредила на растенията..
Ангажиращо е, но си заслужава усилията :daaa:
Изображение
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от desiyoto »

Благодаря :nod:
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от joannka »

Деси,аз имам две щамбови розета от Флоровите,които ще зимуват сега трета зима.Короните увивам в няколко пласта от онова платно "текстил - нетекстил" - хем си дишат,хем не пропуска влага и не се мокрят.
А стеблата "обличах" с едни шуплести като материя изолации за тръби /полипропиленовите/,защото са удобни като форма - и с тях си дишат.Но тази зима не мисля да покривам стеблата - вече са заякнали според мен.
И така - проблеми никакви! :dovolen:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Подготовка на градината за презимуване

Мнение от desiyoto »

Ми то и аз правех така до сега,даже най-първата година ги снижавах до земята като рускините,но има опастност от счупване и за това се отказах.Ама рекох да попитам,може пък някой да знае нещо ново ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”