Огради

Публикувай отговор
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Огради

Мнение от orkud »

Доста прочетох по темата и много мислих какво точно да искам да напиша. Някога са казвали, че за да имаш добри съседи, ти трябва добра ограда. Тя очертава границите на дворното място. Можем да опънем телена мрежа или да засадим жив плет, да вдигнем тухлена стена, да я сковем от дъски или да я направим от бетонни блокчета. Съвременната ограда може да показва престиж и наличие на финансови възможности.
Всеки материал е специфичен,трябва да знаем каква точно ограда искаме. Понякога може да се използва интересно дизяйнерско хрумване, но е много добре когато оградата е продължение на визията на къщата.
Ето няколко варианта на огради

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Другата възможност са живите плетове, които също са интересно решение, но за това ще пиша по нататък. Не съм написала едни от най важните и съществени неща - за проектирането, очертаването на границите и въобще пътя, който трябва да се измине след самия избор. Тук се надявам да се включат тези, които вече са прекосили трънливите пътеки на бюракрацията и могат да ни бъдат полезни със съветите си.

Целта ми беше не да кажа нещо, което можете да намерите и сами в нета, а просто да отворя тема, в която да споделим нашите решения, варианти и пътя за постигането им.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Огради

Мнение от libra »

Едно е сигурно-хубавите огради струват пари и изискват майсторлък.И от тук започват компромисите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Огради

Мнение от ljuboznatelna »

За мен на първо място оградата трябва да продължи стилистиката на къщата. И разбира се, е въпрос на финанси - голяма градина, голяма ограда :) Като гледам първата снимка обаче, не е само въпрос на финанси - на едно място тухли, и мрежа, и балюстри.... :hmmmmmm:
Ние сме се спряли на семпла метална ограда с 50см каменна зидария. И тя е с кусури, защото е правена с компромиси, затова разчитам на зеленината, която почти я скрива от май до ноември.

По принцип ми харесват не особено натруфени метални ковани огради, сега ги правят доста грубички с внесените от турция ковани елементи. Нещо такова:

Изображение
С ниска плътна част отдолу и плътни колони. Без значение дали ще е тухла, камък или измазан бетон.

Ако имаш такава ограда например:

Изображение

не бива да я скриваш с растения в никакъв случай :D

Ако пък си насред полето и имаш такава:

Изображение

двора ще изглежда огромен :)

В България сега плътните високи огради са на голяма почит, може би заради някои наши балкански особености. Често пъти си остават неизмазани или са нарисувани с графити.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Огради

Мнение от Миша »

orkud,благодаря за темата! :tzeluvka: Тъкмо съм на тази вълна :tzvetentze:

Тези високи зидани дувари направо ме изнервят,освен,че са грозни,са ми и някак потискащи :hmmmmmm: сякаш вървя между стените на затвор :hmmmmmm: (макар да съм щастлива,че комшията си направи 2-метрова ограда :mrgreen: )
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Огради

Мнение от ljuboznatelna »

Плетища:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Огради

Мнение от ljuboznatelna »

Изображение

ИзображениеИзображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Огради

Мнение от ljuboznatelna »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Огради

Мнение от orkud »

Люб, страхотни снимки, но тази ми е направо като от приказка

Изображение

и плетищата много ми харесват :angelche:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Огради

Мнение от Миша »

Някъде по руските сайтове,не помня къде :ufff: ,имаше една много интересна ограда.Идеята е следната-пролетта са вземат млади 5-6 см в диаметър върбови колчета,току що отрязани,засаждат се на гъстичко и се поливат.Върбата пуска много лесно корени,така че по някое време от върбовите пръчки покарват клонки,които се оплитат едно в друго,подстригват се непрекъснато,за да се сгъстят и да се придаде точно формата,която искаме,когато вече сме доволни от гъстотата на плетеницата се пръска с раундъп.Оградката беше много интересна ,жалко,че не се сещам от къде беше :ufff:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Огради

Мнение от ljuboznatelna »

Изображение

За нашите сушеви лета не знам доколко е подходящо, освен ако не им осигурим капково напояване, или поне редовна поливка поне за една година.
През два метра се забиват колове, които ще служат за опора и водачи на бъдещата ограда. Добре е да се отрежат едногодишни клони и предварително още от есента да се заровят. Пролетта се насаждат на дълбочина 30см и се привързват за хоризонталните водачи.Садят се с наклон 60 градуса един срещу друг и един прав , като се редуват. Когато отраснат се преплитат и завързват. Вместо колове една година по-рано могат да се засадят през метър върба или топола.

Изображение

А става и така:

Изображение

Сега ми идва наум , не може ли пък да направим нещо такова от върба по същата технология :)

Изображение

И още по темата плет:

Изображение

Изображение

Бъдеща опора за клематиси и рози:

Изображение

Изображение

Изображение


Една идея как да използваме мрежата :

Изображение
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”