Почвопокривни и свързващи растения

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Skio »

Asarina написа:Благодаря! :tzvetentze: То явно е било в целите сандъчета, ама не е имало кой да го погледне. Явно е много издържливо - имаше само 1 см почва. Досипах му. Чудя се как се захаща - да топна ли чепка във вода или направо в почвата? :hmmm:
Zdravey Asarina ,tova e suculentno rastenie ,trudno ste go sychetaesh ,no pyk izglejda otlichno i s dobri razmeri,
znachi tam mu aradisva mnogo.
Spored men syberi gi vsichkite v srednoto sandyche i nasadi kakvoto si namislish
v 2-te krayni.Taka s polivaneto vseki ste poluchava ,kolkoto mu e nujno. :stiskam:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
evelin_pas
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1815
Регистриран на: Сеп 18, '14, 13:10

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от evelin_pas »

незабравка написа:
Миша написа:Да,и аз не виждам какво може да се насади,търпящо газене,единствено се сещам за сагината,нея я дават за зелени площи ,но пак за не особено големи натоварвания ,иначе перфектно се сее във всякакви пукнатини,влага ще има сред камъните ,щом е и сенчесто
Има мащерка ниски сортове,които търпят тъпкане и и се размирисва приятно като стъпваш по нея,но как ще се държи на сянка не знам.Аз си бях реновирала едно малко парче тревна площ с мащерка на шарена сянка-понеже май месец ми е много натоварен,възложих плевенето на моята градина на една позната,която е завършила паралелка по озеленяване в техникума по дървообработване. ;) А тя горката ми остъргала всичката мащерка с мотиката,понеже не я разпознала. :snif: Сигурно е пропуснала часовете,когато са изучавали мащерката. :D :lol:
А делоспермата е много красиво растение-догодина .ако се наложи да допълвам във Витофлорската поръчка,ще заявя и по 40 бройки от няколко сорта,а останалите 44 ще ги оставя свободни,да могат да се включат други желаещи. :daaa:
Незабравче, казвай веднага, кои са тези сортове. Точно това ми трябва. Моля те, моля те :angel2:
Направих си една пътечка с камъни, ама са нестабилни, искам някаква тревичка между тях, да ги слепи естествено, но там няма да се коси. Значи трябва ниска тревичка. На слънце е.
незабравка

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от незабравка »

Ето някои видове и сортове.Пълзящо-почвопокривна в буквалния смисъл е
Thymus serpyllum Elfin
Изображение

Thymus vulgaris'''Walk on Me'-тази е страхотна :o
Изображение



Има и други ,малко по-височки,подходящи за целата-


Thymus x citriodorus 'Archer's Gold'
Изображение


Aз пък си бях засадила мащерка 'Мариана'-българска селекция,много ароматна.Трябва да видя точното латинско име по фактура,за да потърся снимки в нета. :nod:

Thumus citriodorus Silver Queen
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Noel »

Много обичам мащерка :angel2:
Незабравче,имаш ли от нея?
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
незабравка

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от незабравка »

Имах доста,но се поизчерпа-тази ,която остана пък нещо и дойде в повече поливането лятото-изнесохме я извън разпръсквачите,за да я поливаме по умерено на ръка,ще я видя как ще тръгне напролет. :nod:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от МГХ »

Незабравче ,тази е уникална .Thymus serpyllum Elfin. Как не съм я забелязала до сега.Имам на Балкана туфички от обикновената из двора и много си я харесвам, но тази :o
Изображение -Thymus serpyllum Elfin
Изображение
Изображение
Почвам да я търся !
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от nadin »

Да ви покажа още едно любимо почвопокривно globularia cordifolia:

Изображение

Изображение

Изображение

Прави ниски компактни вдървени храстчета с почти същата структура като ниските мащерки. Обича слънце и каменисти места. Виждала съм го на живо наистина е много красиво растение. Не знам дали става за фуги и дали държи на утъпкване. Тепърва ще го изследвам стига да презимува успешно. :stiskam:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от МГХ »

Имаше го из някоя от поръчките и аз го загледах.
В Зелена пролет в момента липсва : http://zelena-prolet.com/Globularia_cordifolia" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Krasiyana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1065
Регистриран на: Юли 19, '12, 22:10
Местоположение: гр.София

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Krasiyana »

Наде, много красива тази глобулариа!!! :potekoha:
До сега не я бях забелязала!
“За да летиш, не ти трябват крила, а простор, една голяма любов и малко мечти.”
Силвия Кристъл
http://www.album.bg/krasiyana/?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от nadin »

има я в Едром ако се не лъжа иначе аз си я взех от тука есента от един познат с алпинеуми.
Искра има една туфа на нейния алпинеум, майчино растение, и е обещала да го размножи, но сигурно няма да е в големи количества така че трябва лично да се пита ще има ли пролетта или не.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”