Почвопокривни и свързващи растения

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Миша »

Мъхнат рожец,Cerastium biebersteinii,много бързо покрива земята,вирее и на полусянка,и на ярко слънце,а като цъфне е направо приказка.Май съм го наслагала във всяка възможна дупчица по двора :hmmm: :angelche:
Изображение

Круцианела,Crucianella stylosa,много агресивно,бързо растящо растение,за слънчеви места,цъфти нежно розово.
Изображение
Изображение

Аренария, Песъчарка Arenaria montana
за сянка и полусянка,нисичко стелещо се ,цъфти през пролетта с бели цветчета,после се запазва красив тъмно зелен килим с височина десетина см
Изображение

Стелещите се флоксове
Изображение

Изображение

Различните видове седуми също могат да се ползват като свързващи ,нарастват много бързо

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Силене,нежна плътна свежо зелена туфичка с височина едва до 5-6 см,цъфти с нежно розови ,по-рядко бели цветчета
Изображение

мащерка ,особено ако е пъстролистна и ухае на лимон :liubov2:

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от ljuboznatelna »

Много му се чудя на това селене, искам го, а ме е страх, че не мога да му осигуря условия. Някой отглежда ли го?
И от италианската поръчка си харесах едно почвопокривно - Cotula , но и то не съм сигурна , че ще оцелее на жега и засушаване:

Изображение
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от dolli »

Аз съм намислила да си взема пахисандра и хиперикум за сенчестата леха. За последното знам, че е студоустойчиво, защото в разсадника в Монтана си вирее от години до портата. За пахисадрата някой може ли да каже до какви минуси издържа зимата.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от ljuboznatelna »

В Пловдив издържа. Обаче ми расте много бавно. Може би защото освен , че е на сянка, е и на сухо.
Дават я за 5-8 зона, което значи, че в България никъде не би трябвало да има проблем. (ние сме 6-7)
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Mike »

Пахисандрата издържа и най големите студове -поне от десетина години я имам в градината - и то от шарената.
Аз ползвам също Оксалис -розов и бял, саксифрага, хости, Ajuga, дива теменужка, папрати, нисък флокс, ламиум /шарени копривки/, анемоне бяло и други.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от isa »

Доли при мен пахисандрата е жива и здрава от години, значи в цяла България издържа. :nod:
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от dolli »

Благодаря ви за отговорите. :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Миша »

Още няколко предложения
Mazus reptans-бързо разрастващо се почвопокривно,цъфти пролетта до средата на лятото
Изображение

Изображение

Изображение

Sagina,мъховка
Нежно и фино многогодишно почвопокривно растение, наподобяващо мъх. Зимоустойчиво
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от tzarina »

Аз имам от 5-6 години силене, цъфти си в розово. От едно откраднато коренче с времето затреви цялата леха. Оставях го да си пусне семето само. Но засега все още не съм го различила дали е тръгнало в лехата ми. Опасявам се, че миналата година е възможно да съм го изскубала по-рано от узряването на семената му, защото си мисля, че винаги ми цъфтеше преди и по време на лалетата. А засега що лалета отвориха пъпки, а от него няма и следа :snif:
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
just

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от just »

"Пълнежът" (независимо на коя линия) наистина е много важен. За пред и сред пролетноцъфтящите разчитам най-вече на незабравките (Блу :tzeluvka: ) и на арабиса, който остава зелен и през другите сезони, а иначе - на седумите, винките и стелещите евонимуси, които обаче все още не са се разпростряли достатъчно и на двата вида сантолини :dovolen:
Изображение

Изображение

Освен най-често срещания ароматен лилав градински карамфил със сивкавите листа (трябва да го разсадя :P ), имах и един дребен горски карамфил ( може би този - Dianthus myrtinervus :hmmm: )
Изображение
но го загубих :snif:

Имам и един нов стелещ се пъстролистен риган (Origanum vulgare variegata трябва да е :hmmm: )
Изображение
Надявам се да нараства бързо :stiskam: , а от ГХП допълних и от ниските флоксове :nod:


Тази година съм решила да бодна и малко Soleirolia, която отглеждам от доста време само като стайна
Изображение
на някоя сянка и да видя дали ще успее да презимува, щом казват, че била устойчива :liubov2:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”