Цветовете и цветния кръг

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Цветовете и цветния кръг

Мнение от Blue sky »

Изображение

Неделимата троица при съставянето на комбинации – букети, сандъчета или цели градини – това е Цвят-Форма-Текстура. От тях с най-голямо визуално значение все пак е цветът, затова и най-подробно ще го разгледаме

Цветът има три основни компонента – „оцветяване” – това което всъщност си представяме като кажем цвят – лилаво, розово и т.н.

Розово

Изображение

„нюанс” – различните оттенъци на основния цвят

Изображение

„наситеност” – различният интензитет в оцветяването – от ярко наситено до меко пастелно

Изображение

например яркия гербер

Изображение

и нежната кала

Изображение

цветният кръг е палитрата, която свързва цветовете в едно цяло

Изображение

за ярки резултати, които привличат вниманието, комбинирайте допълващи цветове – те се намират един срещу друг в цветния кръг жълто/пурпурно, синьо/оранжево, червено/зелено, когато тези два цвята се съчетаят, те визуално подсилват интензитета на цвета си.

Изображение

Изображение

Изображение

контрастът е особено полезен, когато искате да подчертаете нещо

Изображение

Нежни и романтични, и същевременно доста драматични и донякъде нетрадиционни комбинации се получават, когато съчетаем аналогови цветове – такива, които стоят един до друг в цветния кръг – синьо/синьо-лилаво/синьо-зелено или пък жълтата тоналност : жълто-зелено/жълто/жълто-оранжево

Изображение

Изображение

Изображение

топла аналогова комбинация - топлите, ярки цветове привличат вниманието, визуално увеличават предметите и ги карат да изглеждат по-близо

Изображение Изображение Изображение

и студена - студените цветове отпускат окото и му позволяват да релаксира, визуално смалявт обектите и ги отдалечават

Изображение

Изображение Изображение

другите възможни комбинации включват

монохромна композиция – използва се само един цвят, например розово, като се работи с различните отенъци и текстури на цвета – такава комбинация е нежна и успокояваща, лесно се съчетава и е особено подходяща за малки пространства

Изображение

Изображение

Изображение

неутрална композиция – използват се черно, бяло, сиво, които добавят дълбочина в композицията, карат другите цветове да изпъкват, разделят визуално отделни цветни петна, които не се допълват или са твръде ярки, за да се съчетаят, успокояват, на дневна светлина прекалено ярките комбинации и оживяват градината със сияние през нощта

полихромна композиция – съчетание от всякакви възможни цветове, без специалното им подбиране – теоритично такава композиция е повече от възможна и в природата такава гледка винаги е красива, защото там се получава естествено съчетание на видовете и има много зеленина, която омекотява

Изображение

на практика, в градините, такава компизиция, ако не е много внимателно преценена и използвана пестеливо – например петно от шарени цинии, изморява окото и често се превръща просто в една безвкусица.

не забравяйте, да вземете предвид и фона на композицията - зелен тревен килим, стена, ограда - всеки един цвят има значение

Изображение

Изображение

Извън цветовете останалите основни принципи използвани за създаване на хубава композиция, формулирани накратко, включват

Фокус
Точката в композицията, към която се насочва първо погледът. Фокусната точка е добре да се разположи под най-високата точка, така че да се постигне максимален баланс в композицията. Самато точка може да представлява растение, камък, друг обект, който е с голяма плътност, обем, или наситен цвят. Останалите обекти в композицията се разпределят съответно на баланса.

Баланс
Дава усещане за стабилност. Симетричинят баланс представлява равни по размер, често идентични елементи, разположени от двете страни на една централна ос, с най-голямо натрупване в центъра. Асиметричен баланс имаме, когато двете страни на оста не са огледални, но са с еднаква визуална тежест.

Форма
Въпреки, че изборът при създаване на една композиция е безкраен и строго зависи от индивидуалиня вкус на автора, все пак една хубава композиция има няколко „задължителни” елемента – висок и издължен за да добави височина, кръгли видове, за повече маса, и ниски, пълзящи и каскадни видове, за да дадат дълбочина на обема и да загладят ръбовете

Текстура
Комбинирайте растения с груба, средна и ефирна плътност. Вариацията в плътността също придава обем и въздушност на композициите

Ритъм
Редувайте и повтаряйте цветните петна на определени, равни интервали. Ако формата на лехата е кръгла, като островче, нека това да е по-ръба на лехата, и по дължина, ако лехата е права и има гръб. Интересен похват тук е така нареченият Цветови отгласък – това е много фин начин на съчетаване на цветовете, при който един цвят се повтаря при отделните сортове и растения. Например лилав и лилаво бял клематис съчетани заедно, или бяло цвете, което се допълва от листнодекоративен вид, който е с бяло/зелена шарка на листата. По този начин композицията добива още повече ритмичност

Изображение

Пропорция
Според размера на лехата, използвайте растения с подходяща пропорция. Елементарно и практично правило е – височината на композицията, не бива да надвишава повече от 1,5-2 пъти дължината на композицията.


Относно формата и текстурата има една страхотна книга, за съжаление е на английски, но пък хубавото е, че е качена безплатно в гугъл – може да се прочете на този линк, или поне да се разгледат картинките

http://books.google.co.uk/books?id=x3gR ... &q&f=false" onclick="window.open(this.href);return false;

и нека да не забравяме, че най-красивата градина, все пак е тази, която сме сътворили с двете си ръце, без значение всъщност, отговаря ли на определени дизайнерски правила, или просто хармонира с вътрешното ни виждане, каквото и да е то
He who plants a garden, plants happiness
mama_li

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от mama_li »

Много хубави и ценни статии! Особено в допълнение към другата ценна информация в този раздел. Не се наемам да изброявам авторите, защото сигурно ще пропусна някой. Благодаря на всички за отделеното време и положения труд :sclap: :sbow:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от calico »

Блу, страхотна статия. :tzeluvka:

...и много успокояващ завършек. :lol:

(аз ли съм нещо повредена, или има научно обяснение факта, че ме дразнят червените и жълтите цветя? по-скоро дразнят ме в панорамни гледки, а като цветя ги харесвам иначе)
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от ljuboznatelna »

calico , може и аз да съм повредена, защото ги харесвам само като акцент, но в голям масив ме изнервят. Всъщност може да си е лично предпочитание, защото аз по принцип харесвам повече студените цветове, особено синьо. В чужди градини не ме дразнят, само в моята :dovolen:

Блу, благодаря! :tzvetentze:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от Blue sky »

Люб, Калико, и аз не харесвам масиви жълти и червени цветя - само единични видове и то точно определени нюанси :nod: - жълтото, по-скоро патешко наситено, клонящо към оранжево и винено червено, алено обаче - изобщо не :nod:
сега експериментирам в единия ъгъл, там първо беше празно, после сложих жълтите лилиуми,
после бяла, лилава и кафяво-червена роза
после добавих оранжева, жълта и кремава рози :nod:
и някак, общата гама изисква още оранжево, жълто, червено и кафяво - избрала съм кафяви хемерокалиси, оранжеви и винени лилиуми, бяло/кремави слънчогледи, божури - жълт и двата коралови, кафяво-червена лупина, оранжева книфофия, червена рудбекия, бял еремурус
и понеже макар да няма ярки нюанси тук, все пак не мога да го възприема изяло в тази тоналност - добавих и два лилави клематиса, да допълват лилавата роза, перовския и метличини да синеят и.... цикламено, гащено наситено розова роза :lol: - ще видим дали ще изглежда така ужасно както звучи :D , или ще се получи сполучлива комбинация както се надявам :stiskam: :stiskam: :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от dal »

липсват кучита?! :shock: :hmmm:
иначе на субтитри е потресаващо :mrgreen:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от Blue sky »

:shock: :shock: :shock: ауууууу, как съм ги пропуснала, това е то, градивната критика :D - имам едни винено/цикламени, задължително ще ги добавя :D

ей такива

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от calico »

Блу, то тоз ъгъл трябва да е доста голямо ъглище :mrgreen:

като знам как хубаво ги съчетаваш, сигурно ще се получи красиво, макар и сега да ми звучи като пълна каша и шарения :lol: но пък нещата ти имат доста зеленина, листа и пр., тъй че вероятно стане, чакам с нетърпение да го видя. :daaa:

уффф, :ufff: и аз имам едно такова петно дето сега го чакам като цъфне да видя как ще е - в жълто-червената гама :ufff: .
Ама ....нямаше начин, там имах една роза, с която купихме къщата, тя прилича на роза Маскарад, от тия дето на една китка има и жълти и червени рози, и си беше бая храст вече, сигурно е на над 16-17 години. Та край нея засадих една друга тъмночервена роза ЧХ, флорибундата Стромболи дето и тя е червена, и Дал дето ми прати IMAGINE- тя е шарена като мартеница. :hmmm: :hmmm: :hmmm: чудя се какво ще излезе, ама просто нямах друг вариант, тази стара роза не ми се махаше, а и едва ли ще мога, голяма е. На всичкото отгоре пред всичко това имам една хортензия розова (Благодаря Иса :tzvetentze: ) дето едва се прихвана и не ми се местеше, ама май ще трябва наесен да я махна оттам.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от Blue sky »

ами, ъглище :D , дали има и 5 квадрата, съмнявам се :lol:

ама да видим, и на твоят ъгъл стискам палци да го видим, изобщо, май всички сме повече или по-малко във фазата на експериментирането по метода проба-грешка е доста бавен процес, но пък забавен :lol:

ето две чудесни, студени комбинации

Изображение

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Цветовете и цветния кръг

Мнение от naa »

Цветният кръг - това са хроматичните цветове, подредени по начина, по който са подредени в дъгата.

Червено, оранжево, жълто, зелено, синьо и лилаво, с техните преходи помежду им. Червено, жълто и синьо са основните хроматични цветове.

Хармонични цветови съчетания се получават от съседните цветове по кръга.

Например: жълто и зелено, зелено и синьо, синьо и лилаво ....

Хармонични съчетания се получават и при срещуположните цветове. Това е принципът на контраста.
Например, червено и зелено.


Освен хроматичните цветове, съществуват и ахроматични цветове - бяло, сиво и черно. Те винаги добре се съчетават с хроматичните цветове.

Човек никога няма да сгреши, ако използва монохромната гама - например да съчетае розово с розово.
Също така никога няма да сгреши, ако използва и белия цвят.

Малко по-сложно стои въпросът с употребата на тъмните цветове. Те обаче са необходими за пълнотата на творбата, така, както няма предмет без хвърлена сянка. Тъмните цветове трябва да се употребяват, за да подсилят блясъка на светлите петна. Например, бяла или светлорозова роза с тъмнозелени листа. Ако една картина се състои само от светли и ярки тонове, тя губи от това.


==========================

От огромно значение е емоционалната страна на цветовете. Всеки цвят носи в себе си емоционален заряд, чувства - бурни или нежни.

За емоционалното им послание всеки трябва да се допитва до своето сърце и до своите чувства.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”