Райската градина - какво ни учат професионалистите

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Разгледах част от портфолиото на дизайнера - http://www.andysturgeon.com/portfolio/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от calico »

ljuboznatelna написа:Разгледах част от портфолиото на дизайнера - http://www.andysturgeon.com/portfolio/" onclick="window.open(this.href);return false;
има странни и оригинални неща, но това за мен не означава красиво.

има и разни идеи, тези ириси много ми харесаха

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от denitsavm »

Тази градина с ирисите беше от някакво изложение :hmmm: На мен лично много ми допада. Ще подхожда на модернистичните къщи. Хубаво дворче, което изисква минимум поддръжка, но пък не би заситило цветоманска страст
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Ирисите по мои впечатления се оказват много подходящи за отглеждане в съдове. Имаше две бетонови саксии от изоставено заведение, които в бездъждовен Пловдив никой не поливаше лятото - цъфтяха всичките 4 години, в които ми бяха пред очите.
denitsavm

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от denitsavm »

Оо от тия старите сини сортове, по центъра на София е пълно в изоставени, неподдържани и превърнали се в пепелници кашпи - ми цъфтят си :nod:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

и жълти и бели :)
незабравка

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от незабравка »

Още едно интервю с известен дизайнер-Тоm Stuart Smith

Oт колко време работите като дизайнер?
-Веднага след като завърших училище ,заех от родителите си колата и започнах да разнасям камъни и тухлички,за да правя малки градинки на приятелите си.После дойдоха и професионалните ангажименти.
Как се запалихте по градинарството?
-Родителите ми ми разрешаваха да осъществявям всички щури идеи в градината,които ми хрумваха.Всичките си джобни пари давах за растения
-Как бихте оописали собствената си градина.?
-Градината ми се намира покрай магистрала и понякога има неща,които ни дразнят-полицейските сирени и боклуците,които хората хвърлят по алеята.Опитвам се да мисля,че количеството хаос,прави хубавите неща по-хубави при сравнение.Градината ми има здрава структура от дървета и живи плетове,нещо ,които не бих направил за другите хора,трудно е за поддръжка.
-Кои са растенията без които не можете да работите?
-Н емисля,че са необходими екзотични растения,по-добре да се работи с по-близки до естествена среда растения-дъб,бук,кампанули,иглики.Алтернатива могат да бъдат и Echinacea purpurea, Cornus kousa, Hakonechloa macra, Molinia caerulea, Buxus sempervirens.
-Какво бихте посуветвали начинаещите градинари?
-Отървете се първо от плевелите.Мислете винаги в переспектива-винаги ще съжаляате за направените компромиси.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Първия линк на незабравка не се е получил, а е такава красота! http://www.tomstuartsmith.co.uk/project ... re-garden/" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз попаднах на статия за създаване на илюзии в градината: http://101dizain.ru/sozdaem-illyuzii-v-sadu/" onclick="window.open(this.href);return false;


Създаваме илюзии в градината

В някои случаи, когато площта е малка, дизайнерите прибягват до някои подходи, създаващи зрителна измама.
Изображение

На пръв поглед тази градина създава впечатление за достатъчно голяма, все едно градината продължава някъде зад арката. Това е постигнато с обикновено огледало.:
Изображение

Ако градината не е голяма и се виждат очертанията на оградата, тя изглежда като в кутия. Това лесно може да се корегира, ако в дъното се засадят дървета и храсти, които създават размита граница с тревата и по този начин илюзията е, че зад тях са скрити и други фрагменти от градината:
Изображение

Правите линии са безкомпромисни и зрително правят градината по-малка.Вместо права пътечка, направете извита. Или намалете още размера на декоративния елемент в дъното, който трябва да привлече вниманието, така илюзията се усилва:
Изображение

Плъзгайки се по правата пътека, погледа неизменно ще се натъкне на края на двора. Изхода е да привлечем вниманието към елемент, намиращ се някъде по средата на пътя. Това може да е малък храст, малко дърво или цветно петно. Ако пътеката вече е изградена и нищо не може да се промени, над нея поставете арка или пергола. Виещото се растение по конструкцията ще смекчи очертанията:
Изображение

Вратите и портите означават, че зад тях нещо е скрито. Създава се впечатление, че градината продължава и е по-голяма от реалните си размери. В края на пътеката нправете порта, дори ако не ви се налага да я използвате:
Изображение

Пътечката завършва с гъста растителност. Ще изглежда по-дълга, ако постепенно се стеснява:
Изображение

Решетките също могат да се използват като зрителна измама. Ще изглеждат по-добре от голи стени.
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от calico »

тази тема някак си ако може да се закове горе в Градини и дизайн.
има твърде много полезна информация, а има нови хора и не всички са я виждали

а може да помогне да не се правят много много грешки :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от nadin »

И аз сега я виждам тази тема. Много красоти ама колкото и да ми се иска поне още 10 години ще съм си с класическия селски двор. Само да споделя скромния си опит в дизайна. Като беше на 1-2 годинки синът ми реших малко да пораздвижа двора и цветните композиции на село. Направих такиви криви романтични пътечки водещи от къщата към долната част на двора където е зеленчуковата градина . Около пътеките направих кътове с цветя с неправилна форма абе както е по учебник. Това докато бях в отпуска по майчинство. Беше красиво и стилно и супер. Ама какво се случи следващото лято когато вече бях на работа и не стоях нон стоп на село. Отивам края на август и гледам кривата пътека която води до зеленчуците вече е изправена като на завойчетата м/у камъните има прави утъпкани пътечки точно както са преките пътеки в парковете и покрай спирките на метрото :dovolen: Просто на баби и дядовци и на всеки дето дойде не му се губи време да ходи по кривата пътечка за да си откъсне домати и краставици за салата :dovolen: Второто е че от цветята по средата на двора нищо не беше останало защото децата като ритали топката тя падала там и всичко изтъпкали. Та поревах си малко и преправих градината. Сега всички цветя са в тесни прави лехи покрай оградите, една права пътека до склада за дърва и зеленчуковата градина и всичко останало е трева за тичане и тъпкане. Така поне не ми се къса сърцето всеки път като отида на село от страх че поредното скъпо и любимо цвете е дало фира. А модерния дизайн се отлага за необозримо бъдеще колкото и да не ми се ще.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”